Boża podszewka jest opowieścią o losie niepokornej kobiety ze szlacheckiego zaścianka na Wileńszczyźnie, jej rodzinie, wydarzeniach, jakie miały miejsce od początku wieku po drugą wojnę światową. Wszystko osnute jest na wspomnieniach mojej Matki i moich. Najpierw napisałam opowiadanie o Maryśce. Leżało gdzieś zarzucone, aż przyszedł ten najgorszy dla mnie czas: straciłam bliskich, także Matkę. Wtedy to opowiadanie o Niej zaczęło być takie ważne. Trzeba było uciec w daleką przeszłość, żeby poradzić sobie z teraźniejszością. Chciałam dotrzeć do źródła kompleksów Matki. Do przyczyn jej wyobcowania. Mieli mnie tam za bożą podszewkę.
Fantastyczna powieść! Nie jakaś sielankowa saga o kresowym zaścianku, na tle historycznych wydarzeń..., ale bardzo osobista, czasami do bólu prawdziwa opowieść, rodzaj autoterapii, o rodzinie autorki. Bardzo ciekawy styl; brutalna rzeczywistość opisana nieraz językiem pełnym eufemizmów, niedopowiedzeń, obok realistycznych dialogów.Forma, w której, zamiast tylko suchych faktów i zwykłej chronologii, przeplatają się, jak gdyby wyciągane z pamięci, intymne obrazki z życia bohaterów. To wszystko znakomicie posłużyło do opisania głównej bohaterki - neurotycznej Maryśki i jej rodziny.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2003-07-21
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 446
Tytuł oryginału: Boża podszewka
Język oryginału: polski
Dalsze, powojenne losy Maryśki i Gieniusi, opowiedziane na tle dziejów rodziny Jurewiczów, podzielonej między dwie ojczyzny. Schorowana Maryśka...
"Babskie nasienie" to zbiór opowiadań, w których Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz pozostaje wierna swoim zainteresowaniom i czytelnikom. Tym razem...
Przeczytane:2017-08-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Przpiękna opowieść o rodzinie, wyobcowaniu, miłości, zdradzie, chorobie psychicznej i molestowaniu. Historia szlacheckiej rodziny z Kresów przedstawiona nie jako sielankowa saga, lecz z całym "dobrodziejstwem inwentarza" - miłością, nienawiścią, trudnymi chwilami jakich wiele w każdej rodzinie, poszukiwaniem i walką o własną pozycję. Piękna w rzeczywistym przedstawieniu sporów i zatargów, żalów i małych radości.