Nie wpadajmy w pułapkę pluszowego chrześcijaństwa. Prawdziwy Bóg nie jest przyjemny, użyteczny i popkulturowy. On jest tajemniczy, budzi podziw i wymaga zaangażowania całej naszej osoby. Tylko taki Bóg – przekonuje Ulrich L. Lehner – może stanowić dla nas wyzwanie. Tylko dzięki takiemu Bogu jesteśmy otwarci na przemianę i życie pełne łaski. Tylko z takim Bogiem życie staje się niepowtarzalną przygodą. I wreszcie – tylko do takiego Boga chcemy się modlić, służyć Mu i ufać w pełni.
Autor omawia 11 najpopularniejszych obrazów Boga. Udowadnia, że Bóg nie jest boskim terapeutą, nie jest automatem spełniającym życzenia, nie jest supernaukowcem, który poukładał Wszechświat, a Kościół nie jest supermarketem.
Wydawnictwo: W drodze
Data wydania: 2020 (data przybliżona)
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN:
Liczba stron: 184
Tytuł oryginału: God Is Not Nice: Rejecting Pop Culture Theology and Discovering the God Worth Living
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Jolanta Czapczyk
Autor książki jest niemieckim teologiem, ojcem pięciorga dzieci i wykładowcą tego przedmiotu na uczelni. W swojej książce starał się pokazać, że Bóg od wielu lat przedstawiany jest jako miły, słodki i uroczy gość, a tak w istocie nie jest. Wielu wierzących, współczesnych nastolatków, a także ludzi dorosłych, wybiera sobie co im pasuje w danej religii, a inne rzeczy, które im nie pasują odrzuca, a Bóg jest dla nich kimś w rodzaju kiepskiego terapeuty. Nie mogą pojąć, że Bóg zezwala na istnienie cierpienia, choć go nie stwarza, dlatego wiele kościołów tworzy obraz miłego Boga, którego autor porównuje do ciecia z centrum handlowego wartego, żeby mu podarować uśmiech, ale żeby dzielić z nim nasze życie. Zastąpiliśmy Boga idolem ulepionym przez nas samych. Bóg nie jest miły, nie jest psychiatrą, czy przyjacielem, do którego możemy zadzwonić w potrzebie. Po co nam taki Bóg, który niczego nie wymaga? Wiele wierzących osób wpadło w pułapkę pluszowego chrześcijaństwa.
Nie była to dla mnie jakaś wciągająca, czy zmieniająca życie książka, ale to ważna pozycja dla współczesnych chrześcijan, skłaniająca do refleksji na temat Boga i własnej wiary i jak mówi autor: "Bóg kocha was zbyt mocno, aby być tylko miłym".