Blisko domu

Ocena: 4 (3 głosów)
Akcja powieści toczy się w małym miasteczku na Południu Ameryki. Native Hunnicutt, znany w całej okolicy szczęściarz, zadowolony z siebie "nicpoń i drań, z szerokim uśmiechem na twarzy i pustą kieszenią", żeni się ze starszą od sibie o kilkanaście lat wdową, dziedziczką piętrowego domu z czerwonej cegły, prawie pięciu tysięcy akrów ziemi uprawnej i lasu. Nie myśli jednak zmienić swojego dotychczasowego trybu życia, nie zamierza też zrezygnować z ładnej, gorącej Mulatki, będącej służącą w domu wdowy. Żona zostaje kochanków in flagranti i to daje początek tragedii.

Informacje dodatkowe o Blisko domu:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 1994 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-85661-50-6
Liczba stron: 149

więcej

Kup książkę Blisko domu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Blisko domu - opinie o książce

Avatar użytkownika - kaariokaa
kaariokaa
Przeczytane:2013-03-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Native Hunnicutt, bohater powieści Blisko domu Erskine Caldwella, to szczęściarz jakich mało. Czego by się nie spróbował, to mu się udaje. Inni wypatrują szczęścia, przywołują je, zaklinają, ono tymczasem podąża za Nativem. Gdy bogata Maebelle zostaje wdową, nikt w miasteczku nie zdziwił się, że to Hunnicutt zajmuje miejsce jej zmarłego męża.  Tak to jednak jest, że nic nie trwa wiecznie i przyszedł w końcu ten dzień, gdy dobry los odwrócił się do mężczyzny zadkiem. Maebelle przyłapuje go z czarnoskórą kochanką, co daje początek lawinie złych zdarzeń.  Trzeba wam bowiem wiedzieć, że nie jest to "zwyczajna" zdrada, którą ewentualnie można by przeboleć i tak po prostu wybaczyć. Znajdujemy się na południu Ameryki, w niewielkim miasteczku, w czasach, w których czarnoskórzy nie wzbudzają większej sympatii. Służąca w ramionach męża - to zbyt dużo dla białej kobiety. Zraniona niewiasta zdolna jest do wielu rzeczy. Dramat wisi w powietrzu. Każdy wie, że biali śpią z Murzynkami co noc, ledwie słońce zajdzie. To, co zostało uświęcone stuletnim zwyczajem, nie może być zmienione, bo tak się zachciało pani, mnie albo jeszcze komu innemu. - próbuje bagatelizować sprawę adwokat Maebelle, do którego kobieta zwróciła się z prośbą o unieważnienie małżeństwa oraz pomoc w aresztowaniu Native'a i czarnoskórej Josene pod zarzutem przestępstwa przeciw czystości rasy. Nic jednak nie potrafi powstrzymać zranionej i upokorzonej kobiety.
Caldwell ukazuje świat pełen uprzedzeń, rasistowskich przekonań i absurdalnych zasad, w którym życie z kolorową kobietą jest społecznie akceptowalne (oczywiście przez mężczyzn), bo jest to jedyna rzecz, którą biały może zrobić bez obawy, że spotkają go nieprzyjemności, ale za to nie ma przeszkód by aresztować  czarnoskórego za to, że usiłował jeść w restauracji dla białych (tu od razu nasunęło mi skojarzenie z jedną ze scen z niedawno oglądanego Django Quentina Tarantino). Czarnoskórzy mają znać swoje miejsce w szeregu. Argumenty w stylu Jestem po prostu człowiekiem, jak każdy inny. Tak się stało, że urodziłem się czarny, jak panu zdarzyło się urodzić białym. I to jest jedyna różnica między nami. nie przekonają uprzedzonego rasowo stróża prawa. Próby domagania się szacunku czy równości okazują się daremne. Bunt prowadzi do tragedii.
Erskine Caldwell sporo podróżował po południowych stanach Ameryki. Poczynione obserwacje umieścił w swoich powieściach, opisując krzywdę ludzi, dyskryminację rasową, biedę, umysłową ciasnotę. Początek Blisko domu nie zwiastuje dramatu. Ot, historia irytującego, infantylnego lekkoducha, który złowiwszy bogatą żonę nie chce zrezygnować ze swoich kawalerskich wybryków. Lekki ton szybko gubi się w toku narracji, robi się duszno, nieprzyjemnie, tragicznie. Nie jest to może proza na miarę wstrząsającej Chaty wuja Toma Harriet Beecher Stowe, ale warto tę pozycję przeczytać, przy okazji zagłębiania się w tematykę rasizmu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2023-03-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Native Hunnicutt wziął ślub jedynie dlatego, ponieważ przejadła mu się już fasolka z puszki, a u wdowy Maebelle można się tak dobrze najeść! Mężczyzna przy tym nawet nie spędza nocy poślubnej z małżonką, wybierając nocne polowanie na oposy. Głębsze uczucia kieruje od dawna do mulatki Josene, obecnie służącej w domu Maebelle! Gdy żona przyłapuje tę dwójkę na golasa, pragnie ich ukarać. Chce, żeby ich aresztowano za stosunki międzyrasowe. W końcu na Josene zostaje wydany wyrok aresztu za prostytucję. Gdy zastępca szeryfa, Clyde Hefflin, przyjezdza ją aresztować, dziewczyna ukrywa się. Doprowadzony do szewskiej pasji Clyde wyżywa się na niewinnym chłopaku. Czarnoskóry Harvey Brown umiera w straszny sposób. Całe miasteczko jest poruszone zbrodnią, więc kiedy Clyde zostaje zastrzelony, wielu twierdzi że na to zasłużył. Josene wyjeżdża z miasta. A co  z Native'em? Robi się głodny i... idzie z wizytą do Maebelle, gdzie zostaje przyjęty. I ze względu na zakończenie obniżam ocenę całej książce o jeden punkt.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Dominika_21
Dominika_21
Przeczytane:2016-03-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Różniste,
Inne książki autora
Dom na wzgórzu
Erskine Caldwell 0
Okładka ksiązki - Dom na wzgórzu

Bohaterami tego kameralnego dramatu, którego akacja toczy się na głębokiej prowincji Południa, są przedstawiciele podupadłego rodu Dunbarów. Jego świetność...

Dzikie kwiaty
Erskine Caldwell0
Okładka ksiązki - Dzikie kwiaty

Opowiadania: - Dzikie kwiaty - Córka - Mężczyzna i kobieta - Gdy płonie las - Klęknij o wschodzie słońca - Jesienne zaloty - Koniokrad...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy