Bezpowrotna góra Baśnie japońskie

Kolejny tom baśni ze świata. Tym razem prezentujemy baśnie japońskie. Znajdziemy w nich wątki i motywy znane na całym świecie, ale też egzotykę i klimat właściwy tylko Japonii. Po japońsku baśnie nazywają się mukashi banashi, czyli opowieści o tym, co działo się dawno temu w miejscach nawiedzanych przez duchy i demony, czasem wręcz w zaświatach. Cechuje je niezwykła różnorodność – są wśród nich opowieści o duchach i demonach, o bogach i mitycznych herosach, o zwierzętach, diabłach i czarownicach, o dobrych biedakach i chytrych bogaczach. Japońskie baśnie mają zazwyczaj wiele wersji, a najbardziej znane doczekały się adaptacji teatralnych i filmowych. Zaprezentowane w naszym zbiorze utwory wyróżniają się rozbudowaną fabułą i dramatyczną akcją. Należy zaznaczyć, że nie jest to bezpośrednie tłumaczenie – raczej nowa interpretacja opowieści oparta wyłącznie na oryginalnych japońskich źródłach. Nastrój i specyfikę baśni podkreślają znakomite ilustracje Piotra Fąfrowicza

Informacje dodatkowe o Bezpowrotna góra Baśnie japońskie:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
Czyta:

Kup książkę Bezpowrotna góra Baśnie japońskie

Bezpowrotna góra Baśnie japońskie - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-05-14, Ocena: 5, Przeczytałem,
BAŚNIOWA JAPONIA Baśnie to coś o wiele więcej, niż tylko opowieści do snucia dzieciom najlepiej przed snem, zawierające poza samą interesującą treścią przesłanie i pochwałę pewnych konkretnych postaw. To także (przede wszystkim?) świadectwo swoich czasów, a zarazem rzut oka na kulturę, w której powstały. Właśnie dlatego słowo „baśnie” kojarzy nam się tak egzotycznie. I w ten kontekst doskonale wpasowuje się tam „Bezpowrotna góra”, który zabiera nas do odległej Japonii. Od opowieści o odważnym i walecznym młodym księciu Haitamagusuku, który na wieść o urodzie pięknej księżniczki Tomanomino z dalekiego królestwa, wyrusza zdobyć jej rękę i historii Yasuny, i historii traktującej o chłopaku który pomógł uciec lisowi umykającemu przed polowaniem, przez opowiadanie o człowieku, który pod względem posiadania miał wszystko, a jednak czegoś mu brakowało i rzece, przez którą nikt nie potrafił się przeprawić, po baśnie o spotkaniu sieroty z żurawiem i ofiarach składanych władczyni trzęsawiska. Mityczne stworzenia, samurajowie, potwory, księżniczki, skarby, miłość, istoty nie z tej ziemi, demony i bogactwo przyrody. Rozległość opowieści jest wielka, ale łączy je jedno – morał płynący z ich treści. I niesamowita barwność. Bo baśnie japońskie są przecież, jak wszystkie inne baśnie świata. Niosą ze sobą te same wartości, promują takie same postawy i potępiają to samo. Są uniwersalne, jak wszystkie inne, a jeśli przyjrzeć się im bliżej, bez problemu dostrzega się coś innego – powtarzające się motywy znane na całym świecie, a to z baśni właśnie, to znów z mitologii czy literatury antycznej. Różni je tylko sceneria i miejsce stworzenia, choć wszystkie korzenie mają wspólne. To wprawdzie tylko dwadzieścia jeden opowieści z niezliczonego ogromu japońskich przekazów ludowych, ale po „Bezpowrotnej górze” widać, jak trafny jest to wybór. Czasem krótkie, czasem dłuższe, rozbudowane, dynamiczne. Nie tyle przetłumaczone, jak raczej napisane na nowo według tradycyjnych podań i legend, co zauważa sam autor, stanowią doskonałe wprowadzenie do świata baśni z kraju kwitnącej wiśni. Całość została prosto, tradycyjnie zilustrowana (tradycyjnie w sensie dla naszych europejskich gustów), pięknie wydana w twardej oprawie i z czcionką, która ułatwia samodzielną lekturę młodym czytelnikom, warta jest poznania i zagłębienia się w ten świat. Polecam tak spragnionym baśniowych historii dzieciom, jak i ciekawym ich dorosłym, którzy odnajdą w nich o wiele więcej, niż tylko opowieści dla najmłodszych. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/05/14/bezpowrotna-gora-basnie-japonskie-zbigniew-kiersnowski-piotr-fafrowicz/
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2013-06-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki, wyzwanie - Media Rodzinna,
Nie każdy lubi ten styl baśni. Ja pożyczyłam od kolegi, pasjonata kulturą japońską. Opowieści utrzymane w poważnym klimacie, świetnie oddające kulturę japońska. Nie jest to zbiór na przeczytanie jednym tchem, potrzebują skupienia i refleksji. Mimo to podobały mi się.
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-06-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Japonia, Mam,
Opasły tomik zawiera 21 japońskich baśni nie znanych w naszej kulturze, chociaż zdarzały się podobieństwa do europejskich baśni, jak w "Dwóch siostrach". Niezbyt przypadły mi do gustu ilustracje. wydaje mi się, że niektóre mogły by przestraszyć młodsze dzieci. Za to polecałabym ten zbiorek fanom japońskiego komiksu, ponieważ wiele z tych baśniowych postaci można odnaleźć w japońskiej animacji i komiksach. I chyba miło byłoby poznać ich źródło.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski