Autor bestsellerowych kryminałów na tropie największej tajemnicy XX wieku!
1945. Niemcy przegrywają wojnę, każdy myśli tylko o sobie. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach.
1946. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki z Damą z gronostajem Leonarda da Vinci na czele. Brakuje Portretu Młodzieńca Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na Rafaela czeka pusta rama.
Współcześnie. Doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbująca sprawić, aby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ściśle tajna. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu namierzone, a ona musi odzyskać je dla Polski. Legalna droga nie wchodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Zofia podejmuje się zadania. Do jej zespołu dołączają cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia.
Bezcenny to międzynarodowy thriller łączący najlepsze cechy prozy Dana Browna, Arturo Perez-Reverte i Umberto Eco. W miejsce każdej rozwiązanej zagadki pojawia się kilka następnych, zwrot akcji goni zwrot akcji, a bohaterowie w poszukiwaniu zaginionego arcydzieła wpadają na trop tajemnicy, która najnowszą historię świata wywróci do góry nogami. Możni tego świata zrobią wszystko, aby nie ujrzała ona światła dziennego.
Bezcenny to pełne błyskotliwej erudycji kompendium wiedzy o sekretach historii sztuki. O genialnych artystach, o szalonych kolekcjonerach, o chciwych marszandach, o wielkiej grabieży z czasów okupacji, a także o szwindlu, jakim jest dzisiejszy rynek sztuki.
Bezcenny to także komentarz do rzeczywistości w ironicznym, prześmiewczym i bezkompromisowym stylu, do którego przyzwyczaił nas autor Uwikłania i Ziarna prawdy.
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2013-08-27
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Czyta:
Trylogię o Szackim czytałam dawno temu, zachwycając się każdym kolejnym tomem i żałując przy trzecim, że to już koniec.
Długo zwlekałam z czytaniem niekryminalnych powieści Miłoszewskiego. Lubię literaturę przygodową, awanturniczą, lubię czasy wojenne w tle, tajemnice ze świata sztuki też chętnie zgłębiam (patrz powieści Macieja Siembiedy – wielbię!). Niestety tym razem nie zaiskrzyło. Tzn. zaiskrzyło, ale tylko na początku. Autor mnie zaintrygował, zaciekawił, sprawił, że zaczęłam szperać w internecie, szukać obrazów, malarzy, miejsc. Im dalej tym nudniej, mniej ciekawie, nieprawdopodobnie i nieśmiesznie. Za dużo sensacji, służb, agentów i tajemnic odgadywanych przypadkiem. Kompletnie nie przemawia do mnie ten rodzaj poczucia humoru, nie śmieszy, a wywołuje poczucie zażenowania. Choć lubię powieści przygodowe, tym razem jestem na nie.
Czekam z niecierpliwością na kryminał Autora.
Porywająca historia, w której różne wątki przeplatają się ze sobą i łączą w zaskakujący sposób pod koniec.
Uwielbiam historie kryminalne, a w tej jest dodatkowo wątek zaginionych dzieł sztuki - nawet nie myślałam, że może mnie to aż tak bardzo ciekawić!
Co prawda przesłuchałam audiobook, ale jestem pewna, że i książka by mnie porwała. Na szczęście jest też kolejna część powieści o doktor Zofii Lorenz :)
"Bezcenny" jest interesującą książką, idealnie wpasowującą się w trend literatury awanturniczej spopularyzowanej przez Dana Browna.
Doktor Zofia Lorentz, historyczka sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbująca sprawić, aby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ściśle tajna. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu namierzone, a ona musi odzyskać je dla Polski. Legalna droga nie wchodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Zofia podejmuje się zadania. Do jej zespołu dołączają: cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia.
Każda z postaci jest nietuzinkowa. Zofia jest chłodna i zdystansowana oraz bezwzględna w dążeniu do celu. Posiada też ogromną wiedzę o polskim dziedzictwie kulturalnym. Podobnie zresztą jak i Karol, cyniczny marszand, również dążący do celu po trupach. Dużo kolorytu wprowadza Lisa - wysokiej klasy włamywaczka i złodziejka, która również obraca się w świecie malarstwa. Nad bezpieczeństwem misji ma czuwać człowiek, który zdaje się zupełnie nie przystawać do reszty - Anatol Gmitruk, emerytowany oficer służb specjalnych. Od razu między nimi iskrzy. Negatywnie. Jednak gdy okazuje się, że zostają wplątani w aferę, z którą Indiana Jones by sobie nie poradził, muszą w końcu zacząć współpracować.
Książka zaczyna się z przytupem ale potem robi się nudno. Dużo jest przegadane. Mam wrażenie, że pisarz za bardzo chciał za bardzo pochwalić się nabytą wiedzą. Od połowy jednak akcja tak nabiera tempa, że można by było obdzielić z dwie książki. Mamy tajemnice, intrygi, ukryty skarb, wątek historyczny, strzelaniny, pościgi, no i romans.
Ogólnie bardzo miła odmiana od krwawych kryminałów. Od połowy wciągnęła mnie na maksa. Ci nietuzinkowi poszukiwacze zaginionego obrazu bardzo przypadli mi bardzo do gustu.
Po przeczytaniu "Kwestii Ceny" i ogarnięciu, że jest to drugi tom cyklu, musiałam nadrobić wcześniejszy. Takim sposobem zabrałam się za "Bezcennego". Powieść to mieszanka thrillera, historii, tajemnic i spisków. Dawno temu zaczytywałam się w tym gatunku, ale w moim guście nie zaszły duże zmiany, bo "Bezcenny" bardzo mi się podobał.
Przy okazji opinii drugiego tomu wspominałam, że początek nie był łatwy. Tutaj było podobnie, jednak byłam w tej lepszej sytuacji, bo już trochę oswoiłam się z piórem autora i wiedziałam "czym to się je". Z każdą stroną jednak robiło się łatwiej i ciekawiej. Powieść mocno mnie wciągła, wydarzenia z pozoru niezwiązane, trafiały we właściwe miejsca, a rewelacyjny styl sprawił, że ciężko było się oderwać. Bohaterowie byli wyraziści, dopracowani i zróżnicowani. Opisy miejsc przedstawione zostały bardzo realnie i plastycznie.
Zygmunt Miłoszewski ma talent do wnikliwej analizy otoczenia i to świetnie czuć w jego powieściach. Dzięki temu z lekkiej przygodówki możemy wyciagnąć "więcej" i spędzić przyjemny czas. Polecam.
Książka z pogranicza thrillera, powieści sensacyjnej i kryminału, ale wyjątkowo w bardzo dobrze nam znanych, polskich realiach. Zaginione dzieła sztuki to temat, z którym zetknął się każdy i większość choć raz wyobrażała sobie scenę ich odnalezienia. Zygmunt Miłoszewski ze zwykłym dla siebie kunsztem wprowadza nas w świat, gdzie cenne dzieła sztuki są nierzadko bardziej cenione niż życie.
"Bezcenny" to świetna rozrywka, fascynująca opowieść, spora dawka humor, napięcia i akcji.
https://korcimnieczytanie.blogspot.com/2020/06/dla-kazdego-cos-ciekawego-trzy-krotkie.html
Do paskudnego bloku wprowadza się dwójka młodych ludzi - świeżo poślubieni Agnieszka i Robert, którzy przyjechali do stolicy z prowincji...
Jest wiosna 2009 roku, prokurator nie pracuje już w Warszawie, pożegnał się z przeszłością i karierą, by przenieść się do Sandomierza. Tu zaczyna ,,nowe...
Przeczytane:2020-08-23,
"Bezcenny" Zygmunt Miłoszewski to pierwszy tom z cyklu " Zofia Lorentz". Książka należy do gatunku kryminału, sensacji, thrillera.
Jest koniec II wojny światowej. Niemcy przegrywają i każdy myśli tylko o sobie.
Rok po wojnie. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki. Z "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci na czele. Brakuje jednak "Portrety Młodzieńca" Rafaela Santi, który zostaje do tej pory najcenniejszym zaginionym na świecie zabytkiem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej.
Współcześnie doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych próbująca sprawić żeby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł. Kobietą zostaje wezwana do kancelarii premiera i dostaje zadanie. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu zamierzone, a ona musi je odzyskać. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Zofia podejmuje się zadania a do jej zespołu dołącza trójka osób: młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka.
W miejsce każdej rozwiązanie zagadki natychmiast pojawia się następna.
Książka napisana jest bardzo dobrze i trzyma w napięciu. Zdecydowanie jest godna przeczytania. A ja natychmiast biorę się za następną część.
Zdecydowanie polecam.