Bękart

Ocena: 5 (2 głosów)

May i Eugenie wzięli udział w historycznym napadzie, – 52 kradzieże z bronią w ręku w tym samym czasie i w tym samym mieście – ale teraz muszą uciekać i ukrywać się. Nie tylko przed policją i przechytrzonymi współsprawcami zbrodni, ale także przed swoją brutalną przeszłością.

W „Bękarcie” podążamy ich śladami. May i Eugene przemierzają Stany Zjednoczone w obawie przed śmiertelnym niebezpieczeństwem. Na swojej drodze spotykają tajemniczych tirowców, ambitnych bandytów i staruszków, którzy żyją w całkowitej izolacji od świata.

Powieść graficzna Maxa de Radiguèsa, młodego belgijskiego rysownika i scenarzysty, koncentruje się na skomplikowanych rodzinnych relacjach, jednocześnie pełnych przemocy i czułych, oraz porywających zwrotach akcji, które trudno przewidzieć.

Informacje dodatkowe o Bękart:

Wydawnictwo: Kultura gniewu
Data wydania: 2020-03-04
Kategoria: Komiksy
ISBN: 978-83-66128-26-2
Liczba stron: 180
Tytuł oryginału: Bâtard
Tłumaczenie: Olga Mysłowska

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Bękart

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Bękart - opinie o książce

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2020-04-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2020,

  Historia stara jak świat - napad z bronią w ręku, ucieczka z miejsca przestępstwa, a następnie jej kontynuacja przez niekończące się pustkowia Ameryki, którą znaczy wielka przygoda, spotkania z niezwykłymi ludźmi i skomplikowane emocje. Historia stara jak świat, ale jeśli jest ona podana w intrygujący, inteligentny i barwny sposób, to potrafi nas wciąż zachwycić i porwać sobą bez reszty. Dowodem na poparcie tych słów jest spotkanie ze znakomitym komiksem pt. "Bękart", który idealnie wpasowuje się w ten nurt. Pozycja ta ukazała się właśnie w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu!

 Oto mamy przyjemność poznać parą charakternych i odważnych złodziei - młodą kobietę i jej nastoletniego synka. May i Eugenie - tak mają oni na imię, na wskutek pewnych życiowych wyborów, ale też i okoliczności losu, dokonują zuchwałej serii 52 napadów z bronią w ręku na banki, sklepy i poczty w jednym małym miasteczku o nazwie Prescot. Tyle tylko, że dokonać udanego napadu to jedno, a zupełnie czym innym jest ucieczka przed policją i ludźmi, którzy pragną dopaść ich za wszelką cenę. Para ta jednak czyni wszystko, by do tego nie doszło, udając się w długą, wypełnioną niezwykłymi wydarzeniami i w jakimś sensie sentymentalną podróż po Stanach Zjednoczonych. Podróż, której stawką jest nie tylko ocalenie życia, ale także i uporanie się z bolesnymi demonami przeszłości...

 Belgijski twórcy tej opowieści - Max de Radiques, zaprasza nas za sprawą jej lektury do spotkania z czymś znacznie ważniejszym i większym, aniżeli tylko intrygującą historią spod znaku sensacji, gdzie to nie brak wartkiej akcji, wielkiej przygody i emocji. Otóż wszystko to wypełnia sobą strony tego komiksu, ale jednocześnie znajdziemy tu również niezwykle poruszającą opowieść o skomplikowanych, dramatycznych i bolesnych relacjach rodzinnych, jakie to zachodzą pomiędzy parą głównych bohaterów, jak i które też wiążą się z ich trudną przeszłością. I choć na pozór ów akcenty - sensacyjny i obyczajowy, zostały rozłożone tu mniej więcej po połowie, to jednak po dobrnięciu do ostatniej strony tej opowieści i przemyśleniu tego, co poznaliśmy, wydaje się, że to właśnie ten rodzinny wątek, jest tu najważniejszy...

 Pod kątem scenariusza historia te przedstawia się co najmniej ciekawie, jeśli nie wielce intrygująco. Oto poznajemy naszych bohaterów w trudnym okresie ich życia, gdy oto muszą się oni już ukrywać przed policją, kontynuując swoją wielką i niebezpieczną ucieczkę. I to właśnie kolejne jej etapy znaczą strony tej komiksowej relacji, ale w międzyczasie poznajemy także tajemnice i sekrety przeszłości  May i Eugenie'a. I jest tu wartka akcja, pościgi i ucieczki, interesująca gra kłamstw, a nawet i szczypta czarnego humoru, czyli wszystko to, co czyni daną opowieść dobrą i pasjonującą. Są także emocje, które z każdą stroną wydają się być cięższe i bardziej poruszające, by znaleźć swoje ujście w mocnym i pozostającym na długo w naszej pamięci, finale. Ważne przy tym jest to, że scenariusz ten rysują nam tu nie tylko dialogi bohaterów, ale w dużej mierze także i obrazy.

 Skoro o obrazach mowa, to trzeba przyznać, że szata ilustracyjne tego komiksu, za którą odpowiada również belgijski autor, jawi się bardzo udanie. Otóż dał nam on tutaj niezwykle proste w swej formie, pociągnięte dość surową kreską, niekoniecznie nazbyt szczegółowe, ale z pewnością bardzo klimatyczne rysunki. Rysunki, które idealnie ukazują scenariusz tej historii oraz oddają sobą jej niepowtarzalny, emocjonalny klimat. W dużej mierze jest to zasługą także czarno-białych kolorów, jakie to tworzą ten komiksowy świat. To również udane kadrowania i ciekawe proporcje, gdzie to czasami mamy do czynienia z klasycznymi klatkami, a innym razem z rysunkiem na całą stronę. I w mej ocenie chyba nie można byłoby zastosować tu innej i odpowiedniejszej szaty dla tej opowieści, aniżeli właśnie ta, jaką poznajemy...

 Nie sposób nie zatrzymać się na chwilę także przy postaciach głównych bohaterów tej historii - May i Eugenie'a. To mama i syn, ale też i co by nie powiedzieć - wspólnicy w napadach oraz towarzysze wielkiej ucieczki przez Amerykę. Z pewnością możemy powiedzieć o nich, że są to niezwykle ciekawe, sympatyczne i mające sobą wiele do zaoferowania postacie, aczkolwiek - zwłaszcza w przypadku May, nie zawsze łatwe w zrozumieniu, m.in. na polu tego, jak czasami odnosi się do Eugenie'a. Co do samego chłopca, to wydaje się być on tutaj największą ofiarą tej życiowej drogi, jaka stała się ich udziałem...

 Lektura tej opowieści jest bardzo intrygującą i upływającą nam w naprawdę błyskawicznym tempie, co jest zasługą samej historii, jak i też przewagi obrazu nad dialogami. Spotkanie to niesie nam także naprawdę wielkie emocje - od ekscytacji, poprzez uśmiech, a na poruszeniu i wzruszeniu, skończywszy. Tak naprawdę bowiem komiks ten ma nam do zaoferowania sobą znacznie więcej, aniżeli mogłoby się wydawać po opisie, czy też przejrzeniu kilku pierwszych stron. Tym czymś jest piękna opowieść o uczuciach i rodzinnych relacjach, wobec której to nie można przejść zupełnie obojętnym. Dlatego też z jak największym przekonaniem zachęcam was do sięgnięcia po "Bękarta" - komiks o wielu obliczach...

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2020-03-17, Ocena: 4, Przeczytałem,

Thelma i Louise Pulp Fiction

Oto kolejny z niezliczonych komiksów typu „nie powinno się udać, a jednak”. Każdy czytelnik zna doskonale niejeden taki przykład: a to dzieło ma wtórny pomysł, to znów wykonanie mogłoby być bardziej oryginalne, a to fabuła jakoś nie grzeszy oryginalnością czy wreszcie po prostu nie wydawało się nieszczególnie ciekawe. W tym wypadku zaciekawienie z mojej strony było, ale miałem obawy co wyjdzie z tak wtórnego tematu, jak ucieczka przed prawem. Tym bardziej że nie jestem fanem sensacyjnych opowieści. A jednak Bękart, powieść graficzna Maxa de Radiquesa, okazał się wprost rewelacyjnym w swej prostocie dziełem, o którym szybko się nie zapomina.
To był historyczny napad. W pewną sobotę miasteczkiem Prescott wstrząsnęła seria jednoczesnych napadów z bronią w ręku. Banki, urzędy pocztowe, sklepy jubilerskie… Łącznie pięćdziesiąt dwa miejsca, w jednej chwili, tak że policja nie miała szans zareagować.
A teraz May i Eugenie uciekają. Wzięli w tym udział i właśnie jadą przed siebie, z wielkim łupem, starając się omijać blokady i umknąć policji i wspólnikom. Na swojej drodze spotykają różne indywidua, uciekając coraz dalej i dalej. Są jednak rzeczy, przed którymi nie ma ucieczki, a niebezpieczna przeszłość zdecydowanie do nich należy…
Czy uda im się przetrwać? Czy znajdą bezpieczną przystań? I jaki wpływ będzie miała na nich ta podróż?

Całość mojej recenzji na portalu NTG: https://nerdheim.pl/post/recenzja-komiksu-bekart/

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy