Baśnie

Ocena: 5 (1 głosów)

Z przedmowy autora:

Książkę tę rozpocząłem podczas ostatniej wojennej zimy, kiedy nienawiść oraz ogień spalały ziemię i serca. Napisana została dla wszystkich nieszczęśliwych dzieci wszystkich nieszczęsnych narodów, ale i dla własnego serca, które nie straciło wiary w prawdę i sprawiedliwość. Świat bowiem skonstruowany w baśniach nie jest przecież światem cudów i czarów, ale takim, o jakim marzyły dzieci wszystkich nacji we wszystkich czasach.
Podczas miesięcy, w których miecz wojny wbijał się w ostatnie serce, gromadziłem wszystkie radości i wszystkie smutki mego życia, osobliwie zaś wszelką miłość, by zapełnić moje stodoły przyszłym chlebem dla dzieci [...]

Informacje dodatkowe o Baśnie:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1983 (data przybliżona)
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 8370021239
Liczba stron: 185
Tytuł oryginału: Märchen
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Tadeusz Ostojski

więcej

Kup książkę Baśnie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Baśnie - opinie o książce

"Tam gdzie łamane jest prawo, winni są ci, którzy je łamią, ale także winni są ci, którzy je łamać pozwalają. Zapamiętaj to sobie."

Książkę tę kupiłam wiele lat temu, gdy patrzę na nią, wracają wspomnienia... To są baśnie mazurskie, czyli jakby częściowo moje, bo większą część swojego życia spędziłam właśnie tutaj. Ernst Wiechert to jedne z najbardziej poczytniejszych pisarzy niemieckich dwudziestego wieku. Urodził się na Mazurach, w leśniczówce po Mrągowem, a jego "Baśnie" są obecnie bardzo poszukiwaną pozycją w mazurskich bibliotekach. Nawet ja otrzymałam propozycję odkupienia tej książki. Jednak nie skusiła mnie cena i "Baśnie" Wiecherta zostają na mojej półce, będą czytały ją moje wnuki a może nawet i prawnuki...
Te baśnie są smutne, ale nie okrutne, bardziej melancholijne, takie jakie chce się czytać dzieciom i dorosłym. Moje wnuki uwielbiają gdy czytam im takie mniej znane opowieści, bardziej je interesują i ciekawe są ich zakończenia. A te baśnie moim zdaniem są takie jedyne w swoim rodzaju, takie jakby "nasze", bo mazurskie...


"Pewna kobieta miała siedmiu synów, wszyscy byli udani, silni i zdrowi, tylko jeden, najmłodszy, pogrobowiec, 
był delikatnym i marzycielskim dzieckiem"
W swoich baśniach autor pokazuje nam świat, w którym nie wszystko jest piękne i różowe, ale gdzie jest dużo zła oraz przemocy, chociaż nie brakuje tu również dobra zwyciężającego lub starającego się zwyciężać to zło, lecz daje nam nadzieję na zmianę losu i otaczającej nas rzeczywistości, choćby nie wiem jak była zła. 
Autor znający Mazury pięknie i realistycznie, chociaż w sposób magiczny, pokazuje nam uroki mazurskiego, często zasnutego mgłą krajobrazu. Postacie w jego opowieściach są wzorowane na legendach regionalnych, więc rdzennym mieszkańcom te baśnie są bardziej bliskie...


"Książkę tę rozpocząłem podczas ostatniej wojennej zimy, kiedy nienawiść oraz ogień spalały ziemię i serca. Napisana została dla wszystkich nieszczęśliwych dzieci wszystkich nieszczęsnych narodów, ale i dla własnego serca, które nie straciło wiary w prawdę i sprawiedliwość. Świat bowiem skonstruowany w baśniach nie jest przecież światem cudów i czarów, ale takim, o jakim marzyły dzieci wszystkich nacji we wszystkich czasach."
Czytając te baśnie, zdaję sobie sprawę z tego, że mieszkam obecnie na terenach dawnych Prus, gdzie język niemiecki był powszechny, dlatego nie dziwię się, że niemiecki pisarz pisał książki w tym właśnie języku. Mimo to na tych terenach uważa się go za "swojego" pisarza. Autor potrafił bardzo dobrze pokazać czytelnikom (nawet tym najmłodszym), co jest złem i jak je potępiać a także jak pielęgnować dobro i okazywać współczucie, i które uczucia są najważniejsze.
Wracam do tych baśni co jakiś czas, tym razem czytałam je razem z wnukami...
Polecam, jeżeli uda się Wam je gdzieś dorwać. Widziałam gdzieś wersję elektroniczną, lecz nie miałam okazji ich słuchania.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Szpital św. Judy
M.M. Perr
Szpital św. Judy
Smugi
Małgorzata Starosta ;
Smugi
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Krypta trzech mistrzów
Marcin Przewoźniak
Krypta trzech mistrzów
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy