Basia i wolność

Ocena: 5.5 (2 głosów)
Seria „Basia” wzbogaciła się tej wiosny o nową część pt. „Basia i wolność”. Jak zwykle w książkach o Basi pytania i wątpliwości pięcioletniego człowieka zostały potraktowane z należytą powagą, choć także z właściwym autorce, Zofii Staneckiej, poczuciem humoru.

Tym razem cała rodzina wybiera się do muzeum na wystawę pamiątek historycznych. Basia ma pięć lat i dopiero uczy się, czym są wspólnie przyjęte przez ludzi zasady. Rodzice tłumaczą, po co ustalono zasady i dlaczego mimo, że jesteśmy wolni, chcemy ich przestrzegać. Wydaje się z początku, że Basia jest stanowczo za mała na takie rozważania, ale finał książki pokazuje, że doskonale zrozumiała, czym jest wolność.

„Basia i wolność” to opowieść, która może być znakomitym punktem wyjścia do wielu ciekawych rozmów i zajęć z przedszkolakami. Nasuwa się wręcz temat „Zakazy czy zasady?” – po co nam zasady w przedszkolu, w domu, we wspólnej zabawie na podwórku? Kolejnym ciekawym punktem wyjścia może być temat „Czy wolność oznacza, że wszystko wolno?”. Nawet z bardzo małymi dziećmi warto rozmawiać o tym, że ich wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się krzywda innego człowieka. Trzecim oczywistym, choć z pewnością nie ostatnim tematem, który można opracować na podstawie książki, jest opowieść o historii Polski. Szczególnie przydatny może być fragment o tym, że Polska nie zawsze była wolna, a nasi przodkowie musieli o wolność walczyć na wojnie. Książka może też być dobrym wstępem do wycieczki lub lekcji muzealnej.

Wbrew temu, że tematy związane z wolnością wydają się trudne, tekst Zofii Staneckiej jest lekki, żywiołowa Basia wprowadza dużo radosnej wrzawy a całości dopełnia ilustracjami, jak zwykle celnie obserwująca rzeczywistość Marianna Oklejak.

Informacje dodatkowe o Basia i wolność:

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2016-04-12
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788328114357
Liczba stron: 24

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Basia i wolność

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Basia i wolność - opinie o książce

Książki Zofii Staneckiej z serii o Basi to jedne z najciekawszych obecnie książeczek dla dzieci. Uwielbiają je dzieci w różnym wieku, najbardziej chyba przedszkolaki. Chociaż opowiadają głównie o tytułowej dziewczynce, lubią ją nie tylko dziewczynki. Być może chłopców bardziej interesują przygody Basi, w których występują jej bracia, Janek i Franek, ale wiem z doświadczenia, że te książeczki się podobają również chłopcom. Tomik jest, jak zawsze, w formacie sporego kwadratu, w twardej oprawie. Książeczka nie ma obszernej treści, za to dużo tu pięknych rysunków. Ich autorką, podobnie jak w pozostałych publikacjach o Basi, jest pani Marianna Oklejak, której prace razem z siostrzeńcem uwielbiamy. Ilustracje rysowane są stonowanymi barwami, a postaci z pewnością nie wymyśliłby rysownik z wytwórni Disneya. Odkąd pani Oklejak wydała książeczkę ,,Cuda Wianki" przedstawiające sztukę i obyczaje ludowe, uwielbiam ją jeszcze bardziej. Litery w książeczce są dość duże i nie sprawiają problemów kilkulatkom, które zaczynają czytać. Niektóre ze stron czytał mi siostrzeniec, który jest uczniem zerówki i nie zauważyłam, by czcionka była dla niego nieczytelna albo niewidoczna na kolorowym tle. Wydaje mi się, że wydawnictwo celowo dobrało takie a nie inne pismo i rozmiar, by ułatwić lekturę początkującym czytelnikom. Najnowsza książeczka ma tytuł ,,Basia i wolność" i opowiada o zasadach obowiązujących wśród ludzi. Basia nie chce iść na wystawę z rodziną i uważa, że ma do tego prawo, bo nikt nie powinien jej do niczego zmuszać. Rodzice godzą się na to, ale dziewczynka w końcu decyduje się pójść. Po drodze temat wolności i zasad pojawia się jeszcze kilkukrotnie. W końcu tata na przykładzie króla, który miał władzę ale też musiał brać pod uwagę skutki swoich decyzji, wytłumaczył córce, że wolność ma swoje granice i konsekwencje. Basia jest bardzo mądrą dziewczynką, więc zrozumiała to, o czym mówił jej ojciec i tego samego wieczorem uczyła swojego Miśka Zdziśka. Książeczka, jak zwykle jest pouczająca, ale morał jaki z niej wypływa nie jest banalny. Myślę, że przedszkolaki mogą dużo wynieść z tej lektury, podobnie jak z pozostałych tomików z tej serii. To są naprawdę pomysłowe opowiadania, choć bardzo proste. Autorka umie dotrzeć do dzieciaków. Zresztą ja też bardzo lubię je czytać. Z pewnością jeszcze nieraz napiszę o przygodach Basi. Mam nadzieję, że wydawnictwo Egmont jeszcze długo będzie je wydawać.

Link do opinii
Avatar użytkownika - testolandia
testolandia
Przeczytane:2016-05-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Synek czyta,
Tym razem Basia wraz z całą rodziną udaje się do muzeum. Początkowo dziewczynka nie chce uczestniczyć w wyprawie, ale zostaje skuszona wizją obiadu na mieście. Jazda autobusem jest świetnym pretekstem do głośnej zabawy, zaspa zamienia dziewczynkę w błotną biedronkę, a kusząco śliska podłoga w muzeum staje się lodowiskiem. A to nie koniec pomysłów rezolutnej Basi. Tato ze stoickim spokojem tłumaczy dzieciom, czym różnią się zakazy od zasad, co to jest wolność oraz że każda nasza decyzja ma swoje konsekwencje. Historyjka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem dla młodego odbiorcy. Autorka ukazuje świat z punktu widzenia kilkulatka: kolorowy, bezpieczny i ciekawy. Sprawia to, że maluch może się bez problemu utożsamić z bohaterami. Nie odnajdziemy tutaj scen przemocy, które wzbudzają w dzieciach strach. Wyraźny i czytelny morał to jest to, co cenimy najbardziej! Szata graficzna jest przemyślana i dopracowana w najmniejszych szczegółach. Mamy nawet kropkę nad "i" w barwach narodowych. Czemu nie, wszak wydanie jest jubileuszowe. Spodobały nam się również wesołe, kolorowe i jakże charakterystyczne ilustracje autorstwa Marianny Oklejak.
Link do opinii
Inne książki autora
Gdy pada deszcz. Przejście
Zofia Stanecka0
Okładka ksiązki - Gdy pada deszcz. Przejście

Pewnego deszczowego wieczoru w życie Gai wkracza tajemnica. Zwyczajny brunatny kamień i pewna starsza pani sprawiają, że dziewczynka trafia do niezwykłego...

Basia i zegarek
Zofia Stanecka0
Okładka ksiązki - Basia i zegarek

Basia dostaje od Dziadka Henryka zegarek. Jest śliczny. Z brylancikami. Ale co z tego, skoro Basia nie umie czytać godzin z zegarka. Przy okazji nauki...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy