Baba na safari

Ocena: 3 (1 głosów)
Baba wie o polowaniu więcej niż otaczający ją mężczyźni, których w pogoni za trofeum zalewa testosteron. Baba jest inna: kobieca, delikatna. Czasem się boi. Mimo tego chce być w centrum wydarzeń. Chce wiedzieć: dlaczego? po co? jak? Broń palną zastępuje jej obiektyw aparatu, ale nie myślcie, że nie umie strzelać. Baba jest odważna, wrażliwa i zabawna. Przede wszystkim jednak prawdziwa. Jeśli chcecie się wybrać na safari, to tylko z tą babą!

Informacje dodatkowe o Baba na safari:

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania: 2012-11-02
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7805-228-9
Liczba stron: 232

więcej

Kup książkę Baba na safari

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Baba na safari - opinie o książce

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014, Przeczytane,
Co robi "Baba na safari"?

Co się stanie, gdy na safari wybierze się baba? Powinniśmy się bać? A jeśli tak, to o kogo - o babę czy o zwierzęta? Aby się dowiedzieć przeczytajcie "Babę na safari" Bożeny Mazalik.



Safari to wyprawa myśliwska w Afryce Wschodniej. Może to być też dłuższa podróż, zwłaszcza karawaną. Opis ten raczej nie kojarzy się z rozrywkami dla kobiet. Ale dla baby nie ma rzeczy niemożliwych. Baba jest w stanie pokonać wszystkie przeciwności losu.

"Baba na safari" Bożeny Mazalik to ciekawa i pełna życia reporterska relacja z afrykańskich polowań na antylopy, guźce, lwy i lamparty. Książka podzielona jest na 4 części - "RPA. Antylopy", "Namibia", "RPA. Pustynia Kalahari" oraz "Zimbabwe". Autorka nie tylko opisuje tropienie zwierzyny i polowania, lecz także jest świetnym obserwatorem przyrody i ludzi.

Tytułowa baba, podróżując wraz z mężem Ernestem, początkowo co krok napotyka na różnice między swoimi wyobrażeniami o Afryce i safari a rzeczywistością. A była to Afryka jakiej się nie spodziewałam, oczekiwałam urokliwych krajobrazów, gorąca i wielkich stad antylop. Trafiliśmy jednak na zimę i wszystko wyglądało - podobnie jak u nas na przedwiośniu - martwo, sucho i ponuro. W innym miejscu czytamy: I znowu inaczej to sobie wyobrażałam. Bo fotografowanie i safari niemalże się wykluczają. Nie rozumie podstawowych rzeczy, jak choćby to, po co potrzebna jest dubeltówka na pawiany.

Jednak z biegiem czasu baba wie o polowaniu więcej niż niejeden mężczyzna z jej otoczenia. Jest przy tym delikatna i kobieca, ma swoje lęki i niepokoje. Jednak potrafi je pokonać, chce uczestniczyć w wyprawie. Mimo że woli aparat od strzelby, to potrafi posługiwać się jednym i drugim. Jest odważna, czasami aż lekkomyślna. Jakby nie zdawała sobie sprawy z tego, że dzikie zwierzęta są przede wszystkim niebezpieczne. Świadczy o tym przygoda z odyńcem, którą mąż komentuje: Idiotko, zdjęć ci się zachciało! Przecież by cię rozpruł.

Reportaż przypomina miejscami powieść przygodową, dzięki intrygującym sytuacjom i licznym dialogom. Sprawiają one, że relacja nie jest sucha, lecz jest w niej pewna dynamika. Oczywiście najmniej interesujące były dla mnie opisy wyczekiwania na zwierzynę, gdyż nie przepadam za tego typu rozrywkami.

Jednakże autorka zrekompensowała mi to w inny sposób. W książce nie brakuje bowiem zabawnych sytuacji, niejednokrotnie związanych z różnicami kulturowymi. Dobrym przykładem jest reakcja tamtejszych dzieci na imię Bożena, słowo to w narzeczu afrykańskim oznacza... damskie genitalia. Podobnych scenek jest więcej.

Książkę czyta się szybko, gdyż jest napisana lekkim, zwięzłym i przede wszystkim zabawnym językiem. Nie przepadam za przydługimi opisami, więc ten styl bardzo przypadł mi do gustu. Krótko, zwięźle i na temat. Zdecydowanie wolę podróżować niż czytać o podróżach, więc zbędne opisy mnie nużą. W tym przypadku jednak mile się zaskoczyłam.

W dodatku dowiedziałam się wiele na temat afrykańskich zwierząt. Bożena Mazalik bardzo ciekawie je opisała. Jak choćby w tym fragmencie: Oryks na czele sterczał wielki i nieruchomy. Jego ostro zakończone i proste jak linijka rogi, sięgające pewnie metra dźgały niebo, czarna maska pyska kontrastowała z prawie białą sierścią, przeciętą w dole brzucha czarnym pasem. 

Dużym walorem książki jest to, że autorka uwiecznia opisywane miejsca oraz zwierzęta na zdjęciach. Wprost nie sposób oderwać od nich oczu. Sama chętnie bym się tam wybrała i zrobiła podobne fotografie. Ale to raczej marzenie ściętej głowy.

Warto wspomnieć, że pierwotnym zamiarem autorki było napisane książki wyłącznie dla myśliwych i wydanie jej w wydawnictwie łowieckim. W trakcie pisania  okazało się jednak, że więcej osób jest zainteresowanych jeśli już nie łowiectwem, to Afryką, zwierzyną jaka tam występuje, ludźmi i obyczajami. I dobrze się stało, że z planów nic nie wyszło, gdyż więcej osób może dowiedzieć się o tej książce. Polecam ją miłośnikom reportaży, safari oraz polowań.

Link do opinii
Inne książki autora
Ciosy słonia
Bożena Mazalik0
Okładka ksiązki - Ciosy słonia

Mocna dawka adrenaliny i wartkiej akcji pod gorącym słońcem Afryki Przed Martą Canavan otwiera się wspaniała ścieżka kariery. Zostaje współwłaścicielką...

Kryminalne przypadki Matyldy
Bożena Mazalik0
Okładka ksiązki - Kryminalne przypadki Matyldy

Zamek, nieboszczyk i jałówka - czyli jak Matylda szukała świętego spokoju Kiedy Matylda zostaje porzucona przed ołtarzem, wszystkim, czego potrzebuje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy