Awantury na tle powszechnego ciążenia

Ocena: 4.2 (5 głosów)
W jakich sytuacjach Stanisław Lem używał słów „kapeluch” i „drumla”? Którą płytę Beatlesów lubił najbardziej? Na czym według wielkiego pisarza polegało „czytanie diagonalne”? Jaki był jego pierwszy samochód? Tomasz Lem wspomina swego ojca. Dzięki licznym anegdotom i barwnie odmalowanym scenom z życia codziennego możemy na wybitnego pisarza spojrzeć w zupełnie nowy sposób. Stanisław Lem jawi się w tej książce nie tylko jako autor światowych bestsellerów, ale także jako zapalony narciarz, domorosły mechanik i konstruktor elektrycznych silników, niesforny łasuch, chowający za meblami papierki po cukierkach, a przede wszystkim jako ojciec. Nie brakuje tu wzruszających historii, ale jednocześnie nie są to historie wyłącznie sentymentalne. Tomasz Lem potrafi na swojego ojca spojrzeć także krytycznym okiem. Mimochodem, na marginesie snutych wspomnień, udało się przywołać klimat lat 70-tych i 80-tych, lat, które nie były łatwe, ale dla wielu pozostaną w pamięci jako lata cudownego dzieciństwa. Na kartach książki przewijają się znakomite postaci życia kulturalnego, m.in. Sławomir Mrożek, Jan Józef Szczepański i prof. Jan Błoński. Pojawia się również bestsellerowy pisarz Jonathan Carroll. W Awanturach… opublikowane po raz pierwszy zostaną także archiwalne limeryki Stanisława Lema oraz nieznane wcześniej wakacyjne zapiski matki autora – Barbary Lem.

Informacje dodatkowe o Awantury na tle powszechnego ciążenia:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: b.d
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788308043790
Liczba stron: 262

więcej

Kup książkę Awantury na tle powszechnego ciążenia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Awantury na tle powszechnego ciążenia - opinie o książce

Avatar użytkownika - karrun
karrun
Przeczytane:2014-06-01, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Stanisław Lem przedstawiony jako wybitnie inteligentny człowiek, twórca, pisarz, ale przede wszystkim jako ojciec -trudny, wymagający, a jednocześnie kształtujące zdolności syna od wczesnego dzieciństwa. Przedstawienie takiego obrazu Lema bardzo zachęca do sięgnięcia po jego utwory, które do tej pory kojarzyły się z literaturą trudną, "dla chłopaków". Tomasz Lem, oprócz zdolności do nauk ścisłych, ma też talent pisarski -pisze zwięźle, zabawnie, ma umiejętność obrazowego przedstawiania rzeczy istotnych (genetycznie predysponowany do pisania, ale też uczony w szkole średniej przez Jonathana Carrolla).
Link do opinii
Lem widziany oczami syna. Nie sposób go nie nie lubić. Książka anegdotyczna w dużej mierze. Przezabawna. Najbardziej ubawiły mnie dyktanda tworzone przez Lema na potrzeby edukacyjne siostrzeńca żony. Książka napisana lekko, stąd szybko się czyta. Miarą przyjemności lektury niech będzie fakt, że czytając ją w tramwaju przegapiałam wielokrotnie mój przystanek...
Link do opinii
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-09-02, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Książka syna o ojcu. Jest to raczej zbiór anegdot i opis typowych, domowych zachowań Stanisława Lema. Oto Wielki pisarz, który “przebywał w kilku światach naraz, geniusz i uwielbiający chałwę „opiekun słodyczy”, racjonalista kierujący się w życiu codziennym osobliwą czasem logiką, obdarzony wielkim poczuciem humoru popędliwy gwałtownik, umiejący jednak wybaczać”.

Link do opinii
Avatar użytkownika - silverraven
silverraven
Przeczytane:2011-07-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy