Publikacja profesor Ewy Pisuli zawiera dogłębną refleksję dotyczącą podstaw teoretycznych, czyli terminologii związanej z autyzmem i klasyfikacji tego zaburzenia, wnikliwy komentarz do danych epidemiologicznych, a także niezwykle szczegółową analizę aktualnego stanu badań w zakresie: szeroko rozumianej charakterystyki autyzmu i jego przyczyn oraz bieżącej praktyki klinicznej. Liczba badań z udziałem osób dotkniętych autyzmem może wskazywać, że zaburzenie to zostało dość dobrze poznane. Autorka - pokazując, ile już wiadomo i jak można to wykorzystywać w codziennej pracy terapeutycznej - uświadamia czytelnikowi, jak wiele jest jeszcze niewiadomych, zwłaszcza w dziedzinie złożonej, wieloczynnikowej etiologii zaburzenia.
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
Data wydania: 2012-05-16
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 183
Język oryginału: polski
Autorka w swej pracy porusza problem diagnozowanego ostatnio coraz częściej zaburzenia rozwoju, jakim jest autyzm. Pomimo przeprowadzenia wielu badań wciąż...
Znana i ceniona specjalistka w zakresie zaburzeń rozwojowych dzieci dokonuje analizy sytuacji rodziców dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Ich doświadczania...
Przeczytane:2019-03-10,
Autyzm... w pigułce.
Ta książka to naprawdę porządne, napisane przystępnym językiem, bogate w informacje, a jednocześnie zwięzłe studium problematyki autyzmu. Pozycja ta w bardzo przekrojowy sposób podchodzi do omawianego problemu, wychodząc od kwestii teoretycznych, poprzez różnorodne badania, na praktyce psychologicznej kończąc. Coś w sam raz na początek dla osób chcących zgłębić omawianą problematykę.
Książki takie jak ta są bardzo potrzebne. Takie pozycje pomagają bowiem często pojąć właściwą istotę rzeczy. Autyzm jako taki wciąż jest czymś bardzo niezrozumiałym, odstręczającym... dla zwykłego człowieka - czymś po prostu dziwnym. A to tylko (jak to ładnie ktoś mi kiedyś powiedział) pewien problem, z którym należy się po prostu zmierzyć. I tyle - to tak naprawdę nic strasznego. Zgoda... na co dzień może być to ciężki kawałek rzeczywistości dla kogoś, kto musi się z tym mierzyć, lecz wszystko można w jakiś sposób oswoić... zmierzenia się z problemem też można się nauczyć. Książki takie jak ta pozwalają o tym pamiętać.
Komu polecam książkę Ewy Pisula? W zasadzie każdemu zainteresowanemu tematem. Od pedagogów, poprzez rodziców, aż do tych, którzy po prostu chcieliby się czegoś na temat autyzmu dowiedzieć. Na rynku jest mnóstwo dostępnych książek na ten temat, jednak niewiele jest takich, które podają pewną syntezę faktów w małej, przystępnej pigułce. Ta książka należy do grona właśnie takich.
Polecam.
Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.
Recenzja znajduje się także na moim blogu:
https://cosnapolce.blogspot.com/2017/10/autyzm-od-badan-mozgu-do-praktyki.html