Nie zmierzali do żadnej stacji. Ten pociąg jechał donikąd.
W tej wstrząsającej książce, której publikacja zbiega się z sześćdziesiątą rocznicą wyzwolenia obozu oświęcimskiego, znany pisarz i dziennikarz Laurence Rees przedstawia historię okrytej największą niesławą hitlerowskiej instytucji. Opisuje, jak KL Auschwitz z obozu koncentracyjnego dla polskich więźniów politycznych przeobraził się w instytucję największego ludobójstwa w historii - zostało w nim zabitych około miliona Żydów.
Rees umieszcza historię obozu oświęcimskiego w szerszym kontekście historii Holokaustu. Jego zdaniem KL Auschwitz nie był w hitlerowskim państwie instytucją wyjątkową, ale ważnym elementem organizacji, której celem było ,,ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej". Autor analizuje psychikę i rozumowanie kluczowych postaci hitlerowskiego reżimu, ujawnia nieznane dotąd, wstrząsające fakty z obozowego życia. Wykorzystuje ponadto dokumenty z otwartych niedawno archiwów rosyjskich, które kwestionują wiele obowiązujących powszechnie opinii.
Sądzę, że książka Reesa wejdzie do kanonu podstawowych dzieł kształtujących wiedzę o faktach niedostatecznie znanych i trudnych dziś do zrozumienia dla wielu. Sądzę też, że polscy czytelnicy będą w stanie zrozumieć i przyjąć z niej szczególnie dużo.
Władysław Bartoszewski
Książka ta z pewnością przyczyni się do lepszego zrozumienia drugiej wojny światowej (...). Starania Reesa, by pojąć psychikę esesmanów z załogi obozu wynikają nie tylko z ogromnej ciekawości, ale też z bezkompromisowej szczerości, tak potrzebnej przy pisaniu na ten temat.
Antony Beevor, autor "Stalingradu" i "Upadku Berlina - 1945"
Historia obozu oświęcimskiego napisana w sposób przystępny i rzetelny (...). Rees nie unika trudnych pytań o zachowanie ludzkie in extremis, a jego obiektywne sądy moralne dodają tej użytecznej książce wagi.
Profesor David Cesariani, autor książki "Eichmann, jego życie i zbrodnie"
Laurence Rees w nowym świetle przestawia proces przeobrażenia się obozu oświęcimskiego w miejsce największych okropieństw, w trwały symbol nieludzkich zbrodni reżimu hitlerowskiego. Ta wspaniała książka powinna dotrzeć do jak największej liczby czytelników.
Profesor Sir Ian Kernshaw, autor książek "Hitler, 1889 - 1936: Hybris" i "Hitler, 1936 - 1945: Nemesis"
Laurence Rees - brytyjski historyk, autor licznych książek i filmów dokumentalnych poświęconych II wojnie światowej. Do najważniejszych publikacji autora należą: "Naziści. Ostrzeżenie historii", "Hitler i Stalin. Wojna stulecia", "Auschwitz. Naziści i ostateczne rozwiązanie", "Kaci i ofiary. Okrucieństwa II wojny światowej i ich sprawcy", "Za zamkniętymi drzwiami. Kulisy II wojny światowej", "Złowroga charyzma Adolfa Hitlera", oraz "Holokaust. Nowa historia". Większości publikacji towarzyszą filmy dokumentalne, realizowane przez autora dla telewizji BBC.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-09-16
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 328
Tytuł oryginału: Auschwitz. The Nazis & The
O jednym z najbardziej znanych i kontrowersyjnych obozach koncentracyjnych a jednocześnie obozie śmierci w czasie II wojny światowej napisano już wiele. Każdy z autorów podchodzi do tego zagadnienia od innej strony oraz skupia się na innych jego elementach.
Laurence Rees przez piętnaście lat zbierał materiały, podróżował w celu odbycia rozmów, przeprowadzenia wywiadów i zdobyciu jak najbardziej rzetelnych informacji, aby oddać w ręce czytelnika pozycję wyjątkową. Nie znajdziemy w niej podkoloryzowanych opisów i pięknie opakowanej brutalnej rzeczywistości. Znajdziemy za to wstrząsające akty przemocy psychicznej i fizycznej oraz opisy sytuacji, które powodują gęsią skórkę.
„Ostateczne rozwiązanie” nazistów zakładało pozbycie się ogromnej liczby Żydów w jak najkrótszym czasie. Decyzje dotyczące szczegółów tej akcji zostały podjęte w 1942 roku. Mimo, iż początkowo to wcale nie Auschwitz było obozem, w którym dokonywano najwięcej morderstw, to w roku 1944 kiedy na masową skalę dochodziło do uśmiercania węgierskich Żydów, zdecydowanie wysunęło się na prowadzenie.
Autor w swojej pracy cofa się do czasów przed II wojną światową, aby ukazać największych niemieckich zbrodniarzy nie tylko przez pryzmat działań w obozach koncentracyjnych, ale również wcześniejszego życia, jakie wiedli. Zwrócił również uwagę na podejmowanie decyzji, które akceptowane przez Adolfa Hitlera były zazwyczaj tylko ustnie, podobnie jak tylko ustnie udzielał wskazówek i rozkazów swoim podwładnym. Dlatego tak trudno po latach odnaleźć było zapiski dotyczące szczegółów podejmowanych przez nich działań.
Niewątpliwie jest to lektura wymagająca, której nie przeczytamy od początku do końca za jednym podejściem. Wiele ujętych w niej kwestii należy przemyśleć i poukładać sobie w głowie oraz skonfrontować z wiadomościami i informacjami, które już posiadaliśmy.
Śmiało mogę stwierdzić, że autor wykonał naprawdę ogrom pracy, aby w jak najbardziej obiektywny sposób przedstawić plan zagłady europejskich Żydów zwany właśnie „ostatecznym rozwiązaniem”.
W zakończeniu książki możemy jednak spotkać się z pewnym rozczarowaniem – nie samą lekturą oczywiście, ale tym, jakie okazały się próby Żydów, aby wrócić do dawnych domów. Wielu z nich nie miało dokąd wracać, a sąsiedzi, z którymi wcześniej dobrze żyli, udawali, że ich nie poznają i nie chcieli mieć z nimi nic więcej wspólnego. Nasuwa się zatem w tej sytuacji pytanie: Jaka sprawiedliwość jest na tym świecie, że osoby, które przetrwały obozowe piekło nie doznały wytchnienia, ale nawet po wyzwoleniu dalej musiały walczyć o przetrwanie każdego kolejnego dnia?
„Auschwitz. Naziści i ‘ostateczne rozwiązanie’ ” to pozycja historyczna, która z pewnością znajdzie rzesze odbiorców chcących poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie. Osobiście polecam i zachęcam do sięgnięcia po nią.
Wstrząsające portrety zbrodniarzy i bohaterów – ludzi, którzy w sposób szczególny zapisali się na kartach historii II wojny światowej. Laurence...
Wnikliwe studium kariery Adolfa Hitlera, jego osobowości i umiejętności, dzięki którym stał się jednym z najpotężniejszych dyktatorów w historii. Książka...
Przeczytane:2021-10-17,
Nie zmierzali do żadnej stacji. Ten pociąg jechał do nikąd.
Wiele już zostało napisanych książek o tematyce obozowej. O obozie w Oświęcimiu poświęcono chyba najwięcej uwagi ze względu na to jakie było jego przeznaczenie.
Miał to być obóz zagłady czyli całkowitego zniszczenia. Pojęciem zagłady określa się ludobójstwo dokonane przez hitlerowców w głównej mierze na ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.
Po książkę sięgnęłam między innymi dlatego, że autor jest twórcą serialu o tej tematyce oraz wielokrotnie nagradzanym za zasługi dla historii i telewizji.
Autor opisuje jak obóz dla polskich więźniów politycznych przeobraził się w miejsce kaźni i największego ludobójstwa w historii, w którym życie straciło ponad milion Żydów. Poświęca dużo uwagi jak doszło do samego pomysłu powstania obozu, do planów, myśli jak wszystko zebrać w całość aby nic i nikt nie wymknęło się spod kontroli. Analizuje psychikę tych działań a co za tym idzie ludzi, którzy działali przy "produkcji" machiny zagłady.
Autor przedstawia fakty o których wcześniej nie słyszałam, co jeszcze bardziej wzbudziło moje zainteresowanie.
Książka napisana bardzo przystępnym językiem, opatrzona w materiały źródłowe oraz ogrom ilustracji,które bardziej pomogły zobrazować to o czym czytamy.
W jednej z publikacji przeczytałam, że książka powinna zostać wpisana do "kanonu podstawowych dzieł kształtujących wiedzę o faktach niedostatecznie znanych i trudnych dziś do zrozumienia dla wielu".
Uważam, ze tak powinno być. Książka jest warta uwagi i każdy interesujący się tym tematem powinien zwrócić na nią uwagę.