Gwiazdy w Powstaniu Warszawskim
Mieczysław Fogg w otwartej trumnie zobaczył martwą dziewczynę w wieku 16-17 lat o ślicznej twarzy. Była ubrana w granatowy fartuch, ramię opinała biało-czerwona opaska. Młoda bohaterka powstania sprawiała wrażenie istoty pogrążonej w głębokim śnie. Nie mógł powstrzymać łez.
Hance Brzezińskiej towarzyszył nieustanny lęk. Bała się o trzynastoletniego syna. Żeby tylko na wieść o tym, że matka walczy, nie próbował do niej dołączyć. I żeby nie zginął tak jak ci ośmiolatkowie, co to z butelkami na czołgi chodzili.
Jan Ekier na chwilę tylko stracił rezon, gdy koło jego ucha świsnęła kula, najpewniej rykoszet. Sala wypełniona po brzegi żołnierzami chciała dalej słuchać Etiudy rewolucyjnej. Wokół trwał nieustanny ostrzał. Chopin dziwnie inaczej brzmi przy akompaniamencie wybuchów i drżeń szyb.
Artyści '44 przedstawiają prawdziwe losy gwiazd kina, teatru i estrady w Powstaniu Warszawskim. Byli żołnierzami i walczyli z bronią w ręku. Służyli, dając koncerty i organizując przedstawienia. Wielu po prostu próbowało przeżyć i ochronić bliskich. Tracili przyjaciół, rodziny, dzieci. Widzieli zniszczenie ukochanych miejsc. Ich losy są tak różne, jak i ich artystyczne talenty.
Znamy ich twarze i role. Widzieliśmy przedstawienia, słuchaliśmy śpiewu. Podziwialiśmy i oklaskiwaliśmy. Teraz - dzięki Agnieszce Cubale - dowiadujemy się, że łączy ich jeszcze jedno: straszne doświadczenie Powstania Warszawskiego.
W książce poznamy powstańcze losy między innymi: Adama Brodzisza, Małgorzaty Damięckiej, Mieczysława Fogga, Aliny Janowskiej, Stefana Kisielewskiego, Marii Kownackiej, Ireny Kwiatkowskiej, Andrzeja Łapickiego, Zdzisława Maklakiewicza, Jeremiego Przybory, Ludwika Solskiego Danuty Szaflarskiej, Władysława Szpilmana, Krystyny Zachwatowicz-Wajdy.
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2022-07-27
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 392
Język oryginału: polski
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dla losów Powstania Warszawskiego kluczowy okazał się dzień 15 sierpnia 1944 roku. To właśnie wtedy...
Wolność stanowi wartość najwyższą. Jest fundamentem istnienia gwarantującym zachowanie godności i człowieczeństwa. Z myślą o jej odzyskaniu i ocaleniu...
Przeczytane:2023-05-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,
W czasie powstania warszawskiego śmierć zbierała swoje żniwo także wśród przedstawicieli świata kultury. Wielu artystów ginęło w bezpośrednich walkach z Niemcami, podczas egzekucji, w wyniku bombardowań oraz ostrzałów artyleryjskich. To jednak nie powstrzymywało większości z nich by walczyć z wrogiem, beznadzieją i własnymi ograniczeniami. Wśród gwiazd, które czas powstania byli w Warszawie można wymienić m.in. Małgorzatę Damięcką, Adama Brodzisza, Mieczysława Fogga, Marię Kownacką, Irenę Kwiatkowską, Andrzeja Łapickiego, Jeremiego Przyborę, Danutę Szaflarską, Władysława Szpilmana i Krystynę Zachwatowiecz-Wajdę.
Każda kolejna książka dotycząca powstania warszawskiego dobitnie uświadamia mi jak mało wiem o wydarzeniach sprzed lat, które stały się przyczyną zniszczenia Warszawy i wielu jej zabytków. Jednocześnie takie książki stają się kolejnymi elementami w układance, które starają się ubogacić rzeczywisty obraz tego przez co przeszli mieszkańcy Warszawy. To był powód, dla którego nie mogłam nie sięgnąć po tę książkę. Oto ona pozwoliła poznać wiele nieznanych mi wcześniej faktów z życia przedstawionych bohaterów.
Tym razem autorka skupiła się na gwiazdach znanych z przedwojnia oraz tych, którzy na swój status zapracowali po zakończeniu drugiej wojny światowej. Jak dowiadujemy się z książki wiele z nich postanowiło w jakiś sposób włączyć się do walki o stolicę. Jedni walczyli z bronią w ręku... Inni postanowili wykorzystać swój talent...
Artyści '44 w moim przekonaniu to ciekawa lektura przedstawiająca znanych i lubianych, którzy w chwili próby starali się stanąć na wysokości zadania. W środku znajdziemy wiele ciekawostek z dziedziny kinematografii i teatru. Autorka jak zwykle wykorzystała spory zasób materiałów by przybliżyć czytelnikowi tragiczne dni 1944 roku. Nie mogę nie polecić tej książki osobom interesującym się powstaniem warszawskim, teatrem i kinem.