Aria

Ocena: 5 (2 głosów)

Nowość w serii Piąta strona świata.

Historia najbardziej burzliwego okresu w dziejach iranu widziana oczami porzuconej przez matkę dziewczynki.

Opowieść o tym, że nawet w czasach terroru życie toczy się dalej, ludzie zakochują się i próbują realizować swoje marzenia.

Początek lat pięćdziesiątych w niespokojnym Iranie, kraju bogatym w złoża ropy, ale podzielonym klasowo i religijnie. Pewnej nocy Behrouz, kierowca pracujący w irańskiej armii, wracając do domu przez Teheran, znajduje w zaułku niemowlę otoczone przez wygłodniałe psy. Bierze je w objęcia i na zawsze odmienia przyszłość swoją i błękitnookiej dziewczynki. Zabiera maleństwo do domu, nadaje mu imię Aria i wbrew woli żony postanawia się nim zaopiekować.

Zahra, żona Behrouza, nie ma serca do dziecka, którego nie urodziła, i Aria nie czuje się dobrze w jej domu, zwłaszcza że przybrany ojciec znika na całe tygodnie. Jedynym pocieszeniem dla dorastającej Arii jest Kamran, chłopiec z sąsiedztwa. Nie traci z nim kontaktu nawet wtedy, gdy pewna bogata wdowa postanawia się nią zaopiekować: zapewnić jej dach nad głową, dostatek i wykształcenie. Jednym słowem dać jej wszystko… poza miłością.

Tymczasem nad Teheran nadciąga huragan zmian. Krążą pogłoski o przebywającym w Paryżu żarliwym religijnym wygnańcu, a jego powrót do Iranu popycha kraj na zupełnie nowe tory. Wchodząca w dorosłość Aria staje się świadkiem brutalnej rewolucji. I choć wokół panuje terror i chaos, Aria zakochuje się i próbuje żyć normalne.

Informacje dodatkowe o Aria:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2023-06-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788367757010
Liczba stron: 448
Tłumaczenie: Joanna Jurewicz

więcej

Kup książkę Aria

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Aria - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2023-08-30, Ocena: 5, Chcę przeczytać,

Serię książek wydawaną przez Wydawnictwo Albatros i nazwaną intrygująco „Piąta strona świata” łączą nie tylko przyciągające wzrok, graficzne okładki. Dzięki każdej z nich przenosimy się do innego zakątka świata poznając wzruszające losy bohaterów na tle ówczesnych wydarzeń. Ze „Światłem między ocenami” odwiedziłam daleką Australię, a „Aria” przeniosła mnie do niespokojnego Iranu. Z innymi książkami z tego cyklu zajrzymy do Meksyku, Wielkiej Brytanii, Argentyny i Urugwaju, a nie ukrywam, że po lekturze tych dwóch mam na to ogromną ochotę.

Aria to imię dziewczynki porzuconej zaraz po urodzeniu przy śmietniku w centrum Teheranu, gdzie znajduje ją Behruz, kierowca irańskiej armii i przyjmuje na wychowanie. I to jej życie od początku lat pięćdziesiątych XX wieku, aż do wybuchu rewolucji w 1979 roku jest trzonem, wokół którego zachodzą zmiany w tym kraju.

A jest to kraj dzielący obywateli pod względem zamożności i statusu, wyznawanej religii i ze względu na płeć. Tę różnorodność obserwujemy poznając trzy matki Arii. Tę, która ją porzuciła, by chronić ją i siebie przed agresją męża. Tę, która zgodnie z wolą Behruza przyjęła ją pod swój dach znęcając się nad dziewczynką za jej inność. I bogatą wdowę, która rozłożyła nad nią ochronne skrzydła.

To opowieść o dzieciństwie i dojrzewaniu, których warunki wymuszają ciągłą walkę i ogromną wolę przetrwania. O braku poczucia przynależności i próbie odnalezienia swojego miejsca w świecie zdominowanym przez mężczyzn. O przyjaźni i miłości w czasach zmian, chaosu i wojny, która wszystko obraca w pył.

Przyznam, że tej wielowątkowej opowieści nie czyta się łatwo przez wzgląd na emocje, jakie budzi, ale i sporą szczegółowość opisów poruszanych kwestii religijnych, społecznych, politycznych i gospodarczych. Warto jednak dać sobie czas na wejście w ten ukazany z rozmachem świat, by poznać Iran, jakim był kiedyś i jakim się stał w wyniku zatrważającego konfliktu.

Link do opinii

Nazanine Hozar w swoim debiucie zabiera nas do kraju tajemniczego i odległego nam kulturowo. Odkrywa i pokazuje nam inny świat, bolesny i niezrozumiały. Ale mam świadomość, że inni w takim kraju żyją i muszą się pogodzić z panującymi tam realiami i warunkami. Wyruszamy do Iranu, gdzie poznamy życie naszej bohaterki i spędzimy z nią wiele chwil …

Powracający z pracy kierowca pracująca w irańskiej armii, Behrouz, na drodze słyszy kwilenie. Okazuje się, że w krzakach schowane jest niemowlę. Nie zastanawiając się długo zabiera dziecko do domu i postanawia wychować. Żona jest przeciwna, ale słowo męża jest ostateczne. Dziewczynka otrzymuje imię Aria i zostaje z nimi na stałe. W domu dziecko przeżywa trudne chwile, matka nie ma do niej żadnych pozytywnych uczuć, bije ją i poniewiera. Ojca często nie ma w domu, ale pocieszenie Aria znajduje w kolegi mieszkającego obok, Kamrana. Chłopiec z czasem się w niej zakochuje i pragnie się nią opiekować. Dziewczynka dorasta, zawiązuje nowe znajomości i zmienia otoczenie. Jak opuszczenie domu rodzinnego wpłynie na jej losy? Czy w końcu zazna szczęścia w innej rodzinie? Czy Kamran dotrze do jej serca i zagości w nim na dłużej? Pamiętajmy, że historia zaczyna się w latach 50. XX wieku w Iranie, kraju ogarniętym przemianami i brutalną rewolucją. Wewnętrzne walki i panujący terror nie sprzyjają, wręcz odbierają ochotę do układania sobie szczęśliwej przyszłości.

Aria to historia opowiedziana przez dziewczynkę porzuconą przez matkę. Sierota jest wnikliwym i bacznym obserwatorem życia społecznego, i z czasem, politycznego. Odważna i bystra, potrafi zawalczyć o swoje racje, ma swoje zdanie i potrafi jego bronić. Z upływem czasu staje się dorosłą kobietą i się zakochuje, ma marzenia i pragnie je realizować. Nie jest to łatwe w kraju ogarniętym prześladowaniami i wewnętrznymi walkami. Ludzie są zastraszani i starają się nie narażać władzy, pozbawiani wolności i praw.

To wzruszająca opowieść o trudnej miłości, zarówno tej między kobietą i mężczyzną, ale również rodzicielskiej. Obserwujemy bohaterów jak się zmagają ze swoimi słabościami, jak próbują się odnaleźć i ułożyć sobie życie. A wszystko w bardzo niepewnych okolicznościach i czasach. Tło historyczne kładzie się cieniem na życiu zwykłych ludzi, bohaterów tej powieści. Aria niesie za sobą uniwersalne przesłanie, każdy winien do niego dotrzeć i je krzewić dalej. Obraz bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach, warto mieć świadomość, jak może wyglądać życie w kraju, w którym kobiety są pozbawione praw i nie mają głosu.

Lektura trudna i smutna, czyta się powoli, bo tematyka nie należy do łatwych. Skomplikowane losy bohaterów przeplatają się z przemianami polityczno - kulturowymi i wzajemnie przenikają. Ale zdecydowanie warto poświęcić jej kilka dłuższych chwil. Mocny przekaz na długo pozostanie w nas. Zachęcam do lektury, podróży przez świat młodej kobiety usłany trudnymi momentami, które na zawsze odcisną swoje piętno.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy