Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady

Ocena: 5.5 (2 głosów)
Opowieść tę zawdzięczamy niezwykłemu przedsięwzięciu archiwalnemu — w czasie II wojny światowej organizacja konspiracyjna „Oneg Szabat” z inicjatywy Emanuela Ringelbluma przygotowywała szczegółową dokumentację życia i zagłady ludności żydowskiej. Montaż relacji zebranych przez Ringelbluma i jego współpracowników, dzienników, listów, dokumentów urzędowych uzupełniono zdjęciami archiwalnymi. Książka dostępna w wersji polskiej i angielskiej.

Informacje dodatkowe o Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady:

Wydawnictwo: Ośrodek KARTA
Data wydania: b.d
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-88288-13-5
Liczba stron: 240

więcej

Kup książkę Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-09-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Historyczne, Mam,
W roku 1940 Emanuel Ringelblum powołał do życia organizację "Oneg Szabat", której zadaniem było zbieranie dokumentów, pamiętników, listów i wszystkiego innego mającego dać świadectwo zbrodni hitlerowskich przeprowadzanych na narodzie żydowskim. Wszystko to zostało zakopane w trzech partiach. Po wojnie zostały odnalezione i wydobyte dwie z nich. Książka "dzień po dniu zagłady" to zaledwie niewielka część z całego archiwum. Świadectwa zostały ułożone chronologiczne i podzielone na podrozdziały: Atak, Otaczanie, Zamknięcie, Zagłada, Koniec. Razem stanowią jakby całość, pomimo, że każdy fragment spisany został przez kogoś innego. Książka do końca nie jest łatwa w odbiorze. Nie raz musiałam wracać i czytać jeszcze raz. Ale losy tych ludzi są wielce poruszające. Zwłaszcza, gdy wiemy, że większość z nich nie przeżyła wojny.
Link do opinii

Książka składa się z różnych wybranych relacji, sprawozdań, listów, wspomnień i dokumentów opisujących grozę Zagłady Żydów. Dokumenty te zostały umieszczone w porządku chronologicznym, aby przedstawić kolejne etapy realizacji planu Zagłady Żydów.

 

Emanuel Ringelblum twórca "Oneg Szabat", organizacji zbierającej w czasie wojny (od listopada 1940 do kwietnia 1943) szczegółową dokumentację życia i zagłady ludności żydowskiej. 

 

Każda z tych relacji jest przerażająca. Ciężko nawet cokolwiek napisać od siebie. Umieszczę tylko kilka cytatów.

 

 "Żadne przedsięwzięcie archiwalne nie jest w stanie uratować ludzkiego życia. Ale może ocalić jego sens, a także - jak w tym przypadku - godność człowieka".

"Cała ulica jest raną. Getto jest cuchnącą, zaropiałą raną. Słońce jest raną. Nie daje o sobie zapomnieć. Potężnym wysiłkiem przezwyciężywszy ten bezwład, rzuca się człowiek w tłum, by zapomnieć, by nie oglądać już tego widoku rany. I tłum pochłania wszystko".

"Daje się zauważyć straszny zanik uczucia litości. Ludzie przechodzą ulicami, widzą dzieci wychudłe jak szkielety, bose i nagie, które wyciągają swe sine, zmarznięte nóżki i nikt się tym nie wzrusza. Ludzie zamienili się w głazy". 

"Żyjemy w więzieniu. Przyglądając się opuchniętym, na wpół nagim postaciom, lężącym pokotem na ulicach, doznajemy uczucia, że zostaliśmy zepchnięci do poziomu zwierząt, podludzi, bezdomnych i zaniedbanych". 

"Na ulicach bezskutecznie wydzierają się umierające z głodu dzieci. Wyją, błagają, śpiewają, zawodzą, drżą z zimna, bez bielizny, bez odzieży, bez obuwia, w łachmanach, workach, szmatach, obwiązanych sznurem dokoła nędznego szkieletu, spuchnięte z głodu, zniekształcone, na wpół przytomne (...)"

 

"TO, CZEGO NIE ZDOŁALIŚMY WYKRZYCZEĆ ŚWIATU, SCHOWALIŚMY POD ZIEMIĄ" 

DAWID GRABER (19 LAT) 

 

Link do opinii
Inne książki autora
Pierwsze słówka/Poznajemy Świat. Pakiet 3 książeczek
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Pierwsze słówka/Poznajemy Świat. Pakiet 3 książeczek

Zestaw 3 rozkładanych książeczek dla najmłodszych z bajecznie kolorowymi ilustracjami rzeczy i zwierząt. Piękne obrazki zachęcają do oglądania i poznawania...

Wesołe kociaki. Poznaję koty rasowe
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Wesołe kociaki. Poznaję koty rasowe

Jaki to pies, jaki to kot? Seria zeszytów edukacyjnych, dzięki którym dzieci poznają rasy psów i kotów. Na jednej stronie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy