Historia krakowskiego getta opowiedziana przez polskiego aptekarza.
Tadeusz Pankiewicz z okien swojej apteki, znajdującej się w sercu krakowskiego getta, widział rozgrywającą się tragedię. Zagłada Żydów pochłonęła życie jego przyjaciół i sąsiadów. Spisując wiernie dzieje getta, udało mu się uratować ich przed zapomnieniem.
Apteka ,,Pod Orłem" była jedyną, która funkcjonowała w utworzonym w 1941 roku getcie, a Pankiewicz był jedynym Polakiem z prawem stałego przebywania w nim. W tym miejscu nie tylko sprzedawano leki - szybko zaczęło ono pełnić rolę azylu i punktu kontaktowego dwu światów: zamkniętej w getcie społeczności żydowskiej i ludzi poza jego murami, cieszących się okupacyjną, ale jednak swobodą. Tu można było przeczytać ostatnie wiadomości z frontu, zapoznać się z treścią prasy podziemnej, a nawet znaleźć schronienie podczas nocnych aresztowań. Tu również zostawiano listy i paczki dla osób mieszkających po stronie aryjskiej, jak również odbierano od nich wiadomości i przesyłki.
Książkę Tadeusza Pankiewicza, bezcenne i wzruszające świadectwo tamtych dni, opublikowano po raz pierwszy w 1947 roku. Nieliczni mieszkańcy getta, którzy zdołali przeżyć opisywany przez aptekarza okrutny czas wojny, zachowali do dziś we wdzięcznej pamięci aptekę ,,Pod Orłem" i jej właściciela.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-10-12
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 278
Historia krakowskiego getta opowiedziana przez polskiego aptekarza Tadeusz Pankiewicz patrząc na rozgrywającą się pod oknami apteki tragedię krakowskich...
Nowe wydanie. Wspomnienia Tadeusza Pankiewicza są jednym z najważniejszych świadectw dziejów Żydów krakowskich, a zwłaszcza ich tragicznego końca. Tadeusz...
Przeczytane:2021-07-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
Po zwiedzeniu Apteki "Pod Orłem" w Krakowie i kupieniu książki pana Tadeusza Pankiewicza, przeczytałam przejmującą relację ówczesnego naocznego świadka getta krakowskiego. Autor odtworzył najważniejsze wydarzenia, jak zamknięcie dzielnicy żydowskiej, wysiedlanie Żydów, liczne upokorzenia, bicia, zabójstwa kobiet, mężczyzn i dzieci....
To wszystko niestety miało miejsce.
Trzeba jeszcze dodać, że pan Tadeusz przez cały okres okupacji pomagał Żydom i ich rodzinom w ukrywaniu się, dostarczał leki, listy itp. Za co został odznaczony 10 lutego 1983 roku medalem ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" za pomoc i ratowanie Żydów w okresie II Wojny Światowej.
Polecam odwiedzić Muzeum Pamięci "Apteka Pod Orłem" oraz przeczytać to jedno z najważniejszych świadectw dziejów Żydów krakowskich.
"Wielu jest ludzi, którzy byli świadkami najbardziej makabrycznych scen, wielu, którzy przeżyli rzeczy potworne, ale chyba niewielu, którzy podobne odnieśli wrażenie jak ja nowego dnia, bezpośrednio po wysiedleniu, idąc wymarłymi, pełnymi trupów i zastygłej krwi ulicami byłego getta."