Barwna opowieść o przyjaźni i życiu na tle skomplikowanej historii Górnego Śląska
Po śmierci swojej starszej siostry kilkuletni Stefik czuje się zagubiony i osamotniony. Niespodziewanie pustkę w jego dziecięcej codzienności zaczynają wypełniać domowe lekcje języka niemieckiego z Frau Hedwig. Ta dojrzała kobieta, mimo upływu lat wciąż borykająca się z wojennymi traumami, staje się dla chłopca przewodniczką, powierniczką i przyjaciółką. Dzięki jej wiedzy i wrażliwości Stefik zaczyna odkrywać skomplikowaną historię Górnego Śląska – regionu ciężko doświadczonego wojną, przechodzącego pod kolejne zwierzchnictwa i pełnego kulturowych kontrastów.
Apple papfle Bitter Bliter Blau to niezwykła opowieść o losach zwykłych ludzi. Rozbawia, wzrusza i uświadamia, jak bardzo zagmatwane i nieprzewidywalne potrafią być ścieżki naszego życia.
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-06-06
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 0
Strumień świadomości niesie twoje wspomnienia. Pozwól mu płynąć. Czym jest rzeczywistość? Gdzie przebiega granica pomiędzy tym, co realne, a tym, co wyobrażone...
By stworzyć wyjątkową historię, wystarczą jedynie skrawki wspomnień. „Okruchy” to fascynująca podróż przez prawie pięćset lat i pięć kontynentów...
Przeczytane:2022-09-04,
Stefik po śmierci siostry czuje się samotny i zagubiony. Życie codzienne wśród ciekawskich i pełnych energii sąsiadów pozwala mu na chwilowe zapomnienie o stracie najbliższej osoby. Kiedy jednak na jego drodze staje nauczycielka niemieckiego, Frau Hedwig, chłopiec po raz pierwszy tak naprawdę się otwiera i opowiada o śmierci siostry. Nauczycielka, której życie nie oszczędzało, a powojenna rzeczywistość okazała się mało łaskawa, staje się powierniczką i przyjaciółką chłopca.
To piękna opowieść o przyjaźni i wrażliwości. Pokazuje różne oblicza traumy i na równi stawia przeżycia dziecka i osoby dorosłej. Nie infantylizuje wrażliwości małego człowieka, uwypuklając tym samym problemy dojrzałej kobiety, ale stawia je na tej samej szali. Ta historia nie tylko wzrusza, ale i bawi. Podwórkowe przygody niesfornego Stefika mogą rozbawić do łez. Autor świetnie rysuje powojenne realia Górnego Śląska. A wisienką na tym literackim torcie są dialogi pisane ślonsko godką. Jeśli lubicie takie historie o przyjaźni, to sięgnijcie po tę przyjemną lekturę.