Antyk w malarstwie

Ocena: 5 (1 głosów)

Antyk w malarstwie to kolejna publikacja Bożeny Fabiani. Autorka tym razem sięga do tradycji mitologicznej w europejskiej sztuce nowożytnej. Przybliża dorobek kultury klasycznej na przykładach malarstwa, a niekiedy także rzeźby. Pokazuje trwałość tradycji, ciągłość wątków, które trafiły do sztuki głównie w okresie renesansu i zadomowiły się w niej na kilka następnych wieków. Autorka skupia się na objaśnieniu tego, co przedstawiają dzieła, jednak nie pomija także samych artystów, którzy je tworzyli. Wszystko po to, by ocalić choć cząstkę światowego dorobku malarstwa - bez znajomości mitologii nie można bowiem zrozumieć tysięcy obrazów wchodzących w skład kanonu sztuki europejskiej.

Poza śledzeniem tradycji mitologicznej w sztuce nowożytnej autorka opowiada także o zabytkach pompejańskich oraz kulturze antycznej na wyspie Capri - rozdziały im poświęcone mogą posłużyć Czytelnikom jako krótkie przewodniki po tych miejscach. Epilog z kolei stanowi wspomnienie zmarłego niedawno Igora Mitoraja, polskiego rzeźbiarza światowej sławy, który zaszczycił autorkę swoją przyjaźnią i przekonał ją do sztuki współczesnej, czerpiącej piękno z odległej przeszłości.

 ,,Wyobraźnię Greków i Rzymian zaludniały tłumy najrozmaitszych duchów - dobrych i złych - bóstw, bogów, półbogów, nimf, a wszystkie te istoty były w przekonaniu większości ówczesnych realne i należało żyć z nimi w zgodzie. Mitologia, przekazywana przez wieki z pokolenia na pokolenie, stała się żywą częścią religii i egzystencji tych ludzi. Kiedy dziś bierzemy do ręki mity greckie i rzymskie, traktujemy je jak każdy inny wyraz literatury pięknej, a naukowiec dodatkowo widzi w nich źródło historyczne. Ale dla starożytnych Greków i Rzymian opowieści o bogach zawarte w tych dziełach były czymś więcej niż literaturą, stanowiły w pewnym sensie wyznanie wiary. Poznawali je już jako dzieci podczas wysłuchiwania opowieści - Homera i innych autorów recytowano przecież na placach - a także podczas świątynnych uroczystości, które były ważną częścią ich religii".

Ze wstępu

Informacje dodatkowe o Antyk w malarstwie:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2017-05-15
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN: 9788301192303
Liczba stron: 304
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Antyk w malarstwie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Antyk w malarstwie - opinie o książce

"Antyk w malarstwie" to moje pierwsze spotkanie z zapisanymi gawędami Bożeny Fabiani - znanej popularyzatorki wiedzy o sztuce. Dotychczas miałam szansę wysłuchać jedynie kilku jej audycji zatytułowanych "W stronę sztuki" (m.in. o renesansowej Florencji oraz Franciscu Goi - słynnym artyście doby romantyzmu), emitowanych w "Dwójce" Polskiego Radia.   Czytanie opowieści Bożeny Fabiani było dla mnie absolutnie nowym doświadczeniem. Dotąd znany mi przyjemny i nieco zadumany głos starszej pani zastąpił czarny druk, zapisane słowa. Muszę przyznać, że w obu odsłonach - zarówno pogawędek, jak i tekstu pisanego - owa historyczka wspaniale sobie radzi i zgrabnie przekazuje swoją wiedzę. Zupełnie, jakby i ona była artystką, która - choć nie dzierży w dłoni żadnego przyboru malarskiego - znakomicie maluje przed czytelnikiem dorobek kultury, nie ujmując również jej twórcom. Czytając odniosłam nawet wrażenie, że Pani Fabiani swobodniej czuje się w odsłonie "pisanej". W książce pozwala sobie bowiem na lekkie dywagacje, które nie przeszkadzają czytelnikowi, a wręcz intrygują - przemyślenia autorki są doprawdy interesujące!   W "Antyku w malarstwie" - jak sam tytuł wskazuje - autorka skupia się głównie na obrazach, rzadko sięga do rzeźby europejskiej. W swoich gawędach często odwołuje się do tradycji mitologicznej i religijnej, a także jej elementów - choćby niepozornych liści akantu na kolumnach. Stara się jak najlepiej przybliżyć czytelnikowi prezentowane dzieła, objaśniając motywy, podteksty, alegorie i zaszyfrowane aluzje antyku. Na stronach spotykamy nie tylko znanych artystów (m.in. Petera Paula Rubensa, Leonarda da Vinci) i ich obrazy, ale i takich, o których raczej nie często się słyszy. Część książki autorka poświęca niedawno zmarłemu Igorowi Mitorajowi, zakochanemu w antyku rzeźbiarzowi światowej sławy, który wiele dla niej znaczył. Miło zaskoczyła mnie również treść dodatkowa, którą są dwa przewodniki - po Pompejach i po Capri. Dzięki nim odbyłam nie tylko podróż "po sztuce", ale i trafiłam do Włoch!   W najnowszej gawędzie Bożeny Fabiani czytelnik ma szansę podziwiać prezentowane dzieła nie tylko wizualnie (w książce pojawia się wiele barwnych zdjęć obrazów oraz innego rodzaju tworów), ale i - dzięki objaśnieniom i komentarzom autorki - poznawać je lepiej, rozumieć. Czyni to tę pozycję nie tylko wartościową dla znawców sztuki, ale i osób zaczynających z nią swoją przygodę. Polecam serdecznie każdemu, kto choć odrobinkę interesuje się malarstwem. To piękna dla oczu i ducha wycieczka po motywach antyku. 
Link do opinii
Inne książki autora
Dalsze gawędy o sztuce. XVII wiek
Bożena Fabiani0
Okładka ksiązki - Dalsze gawędy o sztuce. XVII wiek

Książka wprowadza w czasy i świat ludzi, którzy w XVII wieku tworzyli sztukę. Pokazuje, jak patrzeć na ich dzieła, wyjaśnia ukryty sens obrazów, zastanawia...

Sztuka pisania nie tylko o sztuce
Bożena Fabiani0
Okładka ksiązki - Sztuka pisania nie tylko o sztuce

Wspomnieniowa książka Bożeny Fabiani, opisująca warsztat pracy historyka, humanistki i pisarki, twórczyni i wieloletniej autorki serii ,,Gawędy o sztuce"...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy