Antoni Gaudi. Czarodziej architektury

Ocena: 5.5 (2 głosów)

CZŁOWIEK, KTÓRY WYMYŚLIŁ ARCHITEKTURĘ DWUDZIESTEGO PIERWSZEGO WIEKU. WIZJONER. ARTYSTA. ŚWIĘTY.

Projekty stworzone przez Gaudiego sprawiają wrażanie jakby nie były poddane siłom grawitacji. Zdarzały mu się budynki, w których nie przewidział ani jednego kąta prostego. Sztuka była dla niego sposobem ewangelizacji. Twierdził, że artysta jest jedynie kontynuatorem dzieła Boga – „Wielkiego Architekta”.

Obiekty architektoniczne katalońskiego mistrza przypominają raczej żywe organizmy niż dzieła ludzkich rąk. Na początku swojej kariery, dla pieniędzy projektował dosłownie wszystko – od kiosków z papierosami do bram wjazdowych. Na wystawie światowej w Paryżu w 1878 roku Europa zachwyciła się projektami Gaudiego; osiedlami domków dla spółdzielni pracowniczej z Matarό i …witryną sklepu fabrykanta rękawiczek.

Barceloński przemysłowiec Eusebi Güell docenił geniusz Gaudiego i sfinansował wiele jego odważnych projektów. Choć za życia Gaudiego władze Barcelony nie potrafiły dogadać się z artystą, to właśnie jego prace po latach stały się najbardziej rozpoznawalnymi wizytówkami stolicy Katalonii. Żadna wycieczka nie ominie fantastycznego Ogrodu Güell, Casa Batlló i opus magnum artysty – bazyliki Sagrada Familia. Tej świątyni od 1914 roku Gaudi poświęcił się zupełnie, zamieszkał nawet na jej terenie.

 Po tym jak wpadł pod tramwaj, sanitariusze nie rozpoznali go i przewieźli do hospicjum dla ubogich. Nikomu nie przyszło do głowy, że wielki architekt i wizjoner ubiera się jak włóczęga.

TWORZYŁ JAK GENIUSZ. ŻYŁ JAK ŚWIĘTY. ZMARŁ JAK ŻEBRAK. GAUDI

 

Informacje dodatkowe o Antoni Gaudi. Czarodziej architektury:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2018-06-26
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-8079-389-7
Liczba stron: 342
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Antoni Gaudi. Czarodziej architektury

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Antoni Gaudi. Czarodziej architektury - opinie o książce

Avatar użytkownika - teczasmakow
teczasmakow
Przeczytane:2018-09-10, Ocena: 6, Przeczytałem,

„- To, co zatrzymamy dla siebie – utracimy, to zaś, co oddamy innym – pozostanie dla nas na zawsze – powiedział architekt i oddalił się.”

Geniusz, zwycięzca czy szaleniec i człowiek pokonany? Samotnik zniechęcony życiem czy osoba szukająca ciepła rodzinnego, dobry kompan, pracodawca i przyjaciel? Zarówno Antoni Gaudi jak i jego dzieła wzbudzają wiele kontrowersji od czasów jego życia i tworzenia do dziś. Dowiedzmy się zatem jak wyglądało życie czarodzieja architektury, który przemawia do nas poprzez swoje słowa i dzieła, obok których nie można przejść bez emocji.

Autorzy w obszerny i szczegółowy sposób przedstawiają nam życie i twórczość jednego z najsłynniejszych architektów – Antoniego Gaudiego, dzięki któremu Barcelona może pochwalić się wspaniałymi budowlami odwiedzanymi przez rzesze turystów każdego roku. Niechęć do linii prostych, nowoczesne rozwiązania, gra świateł, rozpowszechnienie ceramiki, miłość do mozaiki – wszystko to sprawia, że dzieła Antoniego Gaudiego odróżniają się od dzieł innych twórców, są bajeczne, niepowtarzalne i dopracowane w najmniejszym szczególe.

Inspiracja plynąca z przyrody, szukanie połączeń między światem boskim i ludzkim, natchnienie, wyobraźnia i determinacja w realizacji swoich zamierzeń. To jedne z cech tego wielkiego człowieka, który pracował ciężko całe życie realizując czasem nawet wieloletnie, kosztowne i niepowtarzalne na skalę światową projekty. Na uwagę zasługuje fakt, że ukazywanie boskości Świętej Rodziny, sakralność dzieł i religijne życie architekta -  zaskutkowały rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego, który trwa do dziś.

Pomimo, że Antoni Gaudi to osoba o ogromnym temperamencie, żywiołowa i uparta, potrafił zrezygnować z honorarium, żył w ubóstwie, a potrącony przez tramwaj uznany został za włóczęgę z powodu zaniedbań w wyglądzie i stroju. Człowiek poświęcony swojej pasji, niezważający na zawirowania polityczne, wojenne, ustrojowe, które atakowały Katalonię i jej mieszkańców. Lokalny patriota i niestrudzony kontynuator dzieł Boga, największego architekta wszech czasów.

Książka zawiera mnóstwo kolorowych ilustracji ukazujących dzieła Antoniego Gaudiego, pokazując ich wielkość, piękno i wyjątkowość. Sagrada Familia, Pałac Güell, Park Güell to jedne z dzieł tego wybitnego człowieka. Pomocne dla czytelnika w książce są także: kalendarium, słownik terminów architektonicznych, indeks nazwisk oraz lista głównych dzieł twórcy.

Książka pokazuje nam, że odwaga i pasja to siły, które stają się siłą napędową życia, tworzenia i determinacji, siły, dzięki którym ludzkość idzie do przodu i odkrywa wciąż nowe i nieznane drogi, myśli i obrazy, które urzeczywistnione w dziełach twórców stają się kamieniami milowymi w dziejach całej ludzkości.

Zachęcam do lektury : )

Link do opinii
Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2018-08-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Postać Antoniego Gaudiego zawsze kojarzyła mi się z Barceloną i niezwykłym kościołem Sagrada Familia, który z daleka wygląda jak usypany z piasku. W zasadzie nic poza tym nie wiedziałam o słynnym architekcie, a że lubię czytać biografie sięgnęłam po książkę Przemysława i Krzysztofa Słowińskich ,,Antoni Gaudi. Czarodziej architektury"


Antoni Gaudi żył w latach 1852-1926 i śmiało można powiedzieć, że wyprzedził swój czas, gdyż jego projekty uważano za zbyt śmiałe i odważne kiedy żył. Budowle wzbudzały kontrowersje, a na geniuszu architekta poznali się prywatni mecenasi, którzy dawali mu zlecenia m. in. książę Eusebi Güell, dla którego Gaudi wybudował pałac i park, które do dzisiaj są jedną z największych atrakcji Barcelony. Styl Gaudiego określany jest jako bujny romantyzm i rozwichrzona secesja, nie ma kątów prostych, linie są miękkie, falujące, inspirowane światem przyrody, który obserwował w dzieciństwie, gdy nie chodził do szkoły, bo cierpiał na reumatyzm. Nie był teoretykiem i ciągle zmieniał swoje projekty, pracował razem z kamieniarzami, robotnikami i stolarzami. Stworzył przełomowe projekty w architekturze i zaprojektował między innymi Casa Batlló, Casa Milà, Casa Calvet, Pałac biskupi w Astordze, Pałac Güell, Finca Miralles i wiele innych. Ostatnia budowla , którą zaczął budować na dwanaście lat przed śmiercią to Templo Expiatorio de la Sagrada Familia, która nadal jest w budowie. Budowa tego pięknego kościoła rozpoczęła się w 1883 roku, ale podczas wojny domowej została  częściowo spalona. Budowa trwa do dnia dzisiejszego i jeśli będą odpowiednie fundusze z datków to zostanie ukończona w 2030 roku. Wszystkie elementy architektoniczne mają znaczenie  symboliczne i uzasadnienie w Biblii. Wielkość budowli jest imponująca i jak zostanie ukończona stanie się najwyższym kościołem na świecie. 
 Całość opinii znajduje się tutaj:https://magiawkazdymdniu.blogspot.com/2018/07/antoni-gaudi-czarodziej-architektury.html

Link do opinii
Inne książki autora
Nikola Tesla. Władca piorunów
Przemysław Słowiński, Krzysztof K. Słowiński0
Okładka ksiązki - Nikola Tesla. Władca piorunów

Człowiek, który wymyślił wiek dwudziesty. Bez jego wynalazków nie byłoby prądu przemiennego, turbin w elektrowniach wodnych, pilota do telewizora...

Władca piorunów. Nikola Tesla i jego genialne wynalazki
Przemysław Słowiński, Krzysztof K. Słowiński0
Okładka ksiązki - Władca piorunów. Nikola Tesla i jego genialne wynalazki

Biografia genialnego Serba, o którym mówi się, że to on wynalazł XX wiek. Przez wielu był uważany za ekscentryka i wariata, przez innych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy