Opowieść o losach Polaka Antoniego Mrozowieckiego na Syberii. Główny bohater powieści postępujący w swoim życiu uczciwie staje się konkurentem Szumskiego w rywalizacji o Marię, córkę doktora. Ciekawe losy, wyjątkowo ciekawa fabuła. Do przeczytania jednym tchem. Książka powstała pod koniec XIXw. ale rozterki, dylematy, motywy bohaterów wpisują się w dzisiejszą rzeczywistość. Piękne opisy srogiej Syberii, charakterystyka losów zesłańców, ich przeżycia oraz wielka miłość to główne wartości książki.
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013 (data przybliżona)
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 160
Język oryginału: polski
Nie było mi przecie nigdy dobrze, abym na złe się buntował. Biedny byłem skrzywdzony i niepozorny. Jedni ludzie mnie wyzyskiwali, drudzy drwili, nikt mnie nie kochał(...)Dlatego mogę się obejść byle czym, znieść wiele i myślę, że choć wypłaty nie otrzymam, ja sam nie zawinię względem drugich. To daje dla samego siebie szacunek i cześć.
To powieść na tle powstania styczniowego. Tego samego powstania, w wyniku którego rodzina Rodziewiczów straciła skonfiskowany majątek, a...
W opowiadaniach zebranych w tomie "Złota dola" występuje charakterystyczny rys, który nieraz napotykamy w twórczości Rodziewiczówny...
Rodzi się człowiek z gotową dolą i wyrokiem na całe życie. Jeden do wyzyskiwania i używania, na uznanie; miłość i niełaskę ludzką; drugi na doświadczenie od życia, pustkę, nienawiść i obojętność. Kiedy z sobą szczęścia nie przyniósł, żadnych wypłat nie ma taki na pracę(...)Praca uczciwa sama przez się daje spokój, a bieda cicho zniesiona , czyni człowieka głębszym i lepszym. Ten co najmniej ma dla siebie najwięcej ma w sobie.
Więcej