Ani złego słowa

Ocena: 4.67 (6 głosów)

Ani złego słowa to nagradzana powieść o odmienności, imigracji i brutalności policji, ale także potędze słów i o tym, kto ma prawo mówić otwarcie o sobie i innych ludziach.

 

Syn nigeryjskich imigrantów, Niru, wiedzie z pozoru idealne życie. Chodzi do kościoła, wierzy w Boga, jest wybitnym sportowcem, a jesienią idzie na Harvard.

Niru nie jest jednak taki, jak wymarzył sobie jego konserwatywny ojciec. Chłopak skrywa tajemnicę, za sprawą której wyruszy w podróż w poszukiwaniu własnej tożsamości: przez szalone imprezy z zakochaną w nim Meredith i pierwsze inicjacje, po mroczne nowojorskie kluby, aż do dramatycznego finału.

A cudze słowa – dobre i złe – zmienią jego życie na zawsze.

Przełożył Piotr Tarczyński

Informacje dodatkowe o Ani złego słowa:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2019-09-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-66381-97-1
Liczba stron: 270
Tytuł oryginału: Speak No Evil
Język oryginału: język angielski
Tłumaczenie: Piotr Tarczyński

Tagi: literatura piękna lgbt lgbtq dyskryminacja na tle rasowym dyskryminacja równość fanatyzm religijny

więcej

Kup książkę Ani złego słowa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ani złego słowa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-03-06,

Uzodinma Iweala "Ani złego słowa"

"Ani złego słowa" to opowieść o dojrzewaniu i imigracji, która bada niesprawiedliwość rasową w USA. Ale dominujący motyw rosnącej świadomości Niru o jego tożsamości seksualnej i reakcji na nią pojawia się wcześnie, kiedy jego jedyna przyjaciółka, Meredith, biała dziewczyna, zaprasza go do domu i próbuje go pocałować. Następuje napięta chwila, a przez swój niepokój i przerażenie wyrzuca z siebie, że jest gejem.
To objawienie stawia Niru na kursie kolizyjnym z jego nigeryjskimi rodzicami. Ich styl rodzicielski jest surowy, wymagający, dyscyplinujący, a kiedy odkrywają seksualność swojego syna, zagraża to samej podstawie ich egzystencji. Konserwatywni, religijni i nieustannie homofobiczni rodzice Niru zwracają się do kościoła, próbując uwolnić go od tego, co uważają za uleczalną dolegliwość.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2020-06-05, Ocena: 6, Przeczytałam,

; Białe kłamstwa kosztują czarne życia ;
Cześć czołem ❤
Wkraczając w świat literatury pięknej, mam wrażenie że wsysa mnie otaczająca rzeczywistość, fikcja wplątana w prawdę, która tak bardzo urzeczywistnia fabułę iż masz problem z jej odrużnieniem. Realizm jest świadomy między innymi w tedy kiedy czytasz na przykład: ; Bastion ; Stephena Kinga, a potem wrzucają Cię w Covid - 19 i stajesz sie ludzką jednostką realnej tragedii. Biorąc do ręki #uzodinmaiweala #wydawnictwopoznańskie nie sądziłam że tragedia która wydarzyła się w Minneapolis, gdzie policjant udusił kolanem George'a Floyda, stanie się głównym kierunkiem tej powieści, to tak jakby autor przewidział co nastąpi w przyszłości. A wszystko w dobie wszechogarniającej dyskryminacji które ciągle pokazują problem Afroamerykanów w USA, ich sprawy błahe i te najważniejsze. Czy tylko Stany Zjednoczone walczą z rasizmem, brakiem tolerancji? Ale kiedy można cofnać się do czasów w stecz, zobaczymy iż w tedy problem zaczął się przez niewolnictwo i jego potworności , które nie były wówczas pochodną rasizmu. Odwrotnie, to rasizm pojawił się w konsekwencji niewolnictwa, jako próba jego „uzasadnienia” w oczach oprawców i ich rodzin, czytam Żywe trupy Adama Węgłowskiego.
Niru w raz z nigeryjską rodziną imigrantów sprowadza sie do Ameryki, tam wiedzie spokojne na pozór życie, ma szkołę, przyjaciółkę rasy białej ( jak to określają czarni ), która się w nim kocha, treningi w biegach i rodziców konserwatywnych. Któregoś dnia, szaleje zamieć śnieżna, gdzie Niru będąc odcięty od komunikacji, nie mogąc wrócić do domu, zostaje zaproszony do Meredith, tam zostają sami, dziewczyna próbuje go pocałować. Reakcja chłopaka była gwałtowna, narychmiastowa, protest i wyznanie ścięło ją z nóg. Okazało sie że Niru jest innej orientacji seksualnej. Dziewczyna nie zastanawiając się zakłada mu konto randkowe, a wiadomość o nim dociera do rodziców. Konserwatywni w swoich wierzeniach, ambicjach, nadziejach, nie mogąc pogodzić sie z wyborem syna, jego innością, wyworzą go do Nigerii by tam biskup odprawił modły, które miały sprawić że młodzieniec miał szanse powrócić na dobrą drogę, oskarżając za cały homoseksualizm nie tyle chorobę , co szatana i jego możliwość opętania. Po powrocie rodzina odsuwa sie od syna, dajac mu wyraźnie do zrozumienia że jest nie godny ich nazwiska, wstyd i brak zrozumienia , samotność i bycie samemu w tym świecie gdzie nie miał nikogo za wsparcie, poznał Damiena, ofiarując mu serce, zakochanie. Jednak ten , starszy, bardziej doświadczony nie pragnął miłości lecz przygody. Po dwóch miesiącach spotyka się z Meredith i idą do klubu, gdzie Niru ma nadzieję że spotka swojego chłopaka, dziewczyna wypija kilka drinków i kiedy Niru wychodzi chcąc ją zostawić, dochodzi między nimi do szarpaniny. Pech chciał że nadjechała policja i widząc co sie dzieje , uznała to za brutalny atak na dziewczynę. Bez zastanowienia, intuicji, postrzelili chłopaka który zginął. Po całej katastrofie, po tragedii za równo dla rodziny Nira, jak i dziewczyny, media rozpętały piekło., oskarżając chłopaka o gwałt. Dlaczego Meredith nie zaprzeczyła?
Bardzo wzruszajaca powieść o chłopcu który jako czarnoskóry, z odmienną orientacją, z krytyką, poniżeniem, samotnością próbował walczyć o siebie, mimo klęski, braku zrozumienia, z braku tolerancji, tych wszystkich uczuć które znamy zawsze był kopany tylko dlatego że był ; inny ; Autor pięknie przedstawił problem rasizmu jako niepełnosprawności ludzkiej, nic tak nie zawiodło jak poczucie człowieczeństwa. Można uznać za melodramat tej powieści, o tym że stajemy sie człowiekiem w obliczu sytuacji, czy zdamy egzamin? Czy ktoś kto jest lesbijką, czy gejem jest gorszy tylko dlatego że ma partnera tej samej płci? Czy trzeba linczować każdą osobę która ma odmienne poglądy, gusta? Homoseksualizm jest równie naturalny jak heteroseksualizm. Orientacja seksualna nie odróżnia nas od siebie bardziej niż kolor oczu. Tak było od zarania dziejów. (…) Zamiast dywagować o tkance moralnej, zacznijmy mówić o prawdziwych ludzkich relacjach. To nie XIX wiek, gdy wszyscy wierzyli, że Noe zabrał na arkę po parze każdego zwierzęcia. Bardzo pouczajaca książka która daje do myślenia. Bardzo mocno polecam. Bardzo dobrze sie ją czyta. Polecam wszystkim serdecznie. 🙋‍♀️

Link do opinii
Avatar użytkownika - Melisa2004
Melisa2004
Przeczytane:2024-04-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Zmuszająca do refleksji powieść poruszająca tematy dojrzewania, relacji międzyludzkich i poszukiwania własnej tożsamości oraz wiary, LGBT i rasizmu. Przywodzi na myśl znane z mediów historie ofiar policyjnej przemocy, mnie przypomniała też film "Nienawiść, którą dajesz".

Link do opinii
Avatar użytkownika - tygrysica
tygrysica
Przeczytane:2020-02-06, Ocena: 5, Przeczytałam,

Po "Ani złego słowa" sięgnęla ze względu na chęć zmiany gatunku i nie miałam względem niej żadnych oczekiwania. Nie spodziewałam się jednak, że będzie to tak dobra książka. Historia Niru wciągnęła mnie od pierwszej strony i nie wypuściła ze swoich objęć aż do samego końca. Złamała mi serce, ale i wiele nauczyła o tolerancji oraz skłoniła mnie do refleksji nad postrzeganiem innych. Gdyby tylko autor w tekście wyraźniej zaznaczył dialogi, a nie jako zbity tekst to myślę, że historia ta zyskałaby jeszcze więcej. Koniecznie przeczytajcie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - aska207
aska207
Przeczytane:2020-06-21, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - pobarski
pobarski
Przeczytane:2019-10-02, Ocena: 4, Przeczytałem,
Inne książki autora
Bestie znikąd
Uzodinma Iweala0
Okładka ksiązki - Bestie znikąd

Bestie znikąd to zaskakująco dojrzały powieściowy debiut Amerykanina nigeryjskiego pochodzenia Uzodinmy Iweali. Książka dotyczy jednego z najbardziej dramatycznych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy