W swoim komiksie Joanna Karpowicz i Magdalena Lankosz pokazują zderzenie wyobrażeń o życiu aktorki z tym, co kryje się za kulisami filmowego biznesu. Opowiedziana w kryminalnej konwencji historia pełna jest suspensu i tajemnic. Dotyczą one zarówno przeszłości bohaterek, jak i mrocznych praktyk Złotej Ery Hollywood.
Opowiadając o czasach, kiedy Fabryka Snów przypominała stojące ponad prawem bizantyjskie imperium, autorki zostawiają czytelnikom wiele tropów, które odsyłają do ponurych legend Miasta Aniołów, takich jak samobójstwo Peg Entwistle, proces Fatty'ego Arbuckle czy morderstwo Czarnej Dalii. W tej opowieści o kręgu zła, który zacieśnia się wokół tytułowej bohaterki, jest bardzo wiele z prawdziwej - oficjalnej i nieoficjalnej - historii Hollywood, największego przemysłu rozrywkowego na świecie.
Wydawnictwo: Kultura gniewu
Data wydania: 2019-09-23
Kategoria: Komiksy
ISBN:
Liczba stron: 88
Przeczytane:2019-10-22, Ocena: 4, Przeczytałem,
#MeToo
Pierwszy tom Anastazji był bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Dobrze napisaną, znakomicie zilustrowaną opowieścią o brudzie Hollywood. Niby osadzoną w realiach lat 20. XX wieku, a jednak jakże aktualną i dobrze korespondującą z teraźniejszymi wydarzeniami. Drugi tom idzie jeszcze dalej, mocniej wnikając w porażającą rzeczywistość filmowego świata i znane z historii wydarzenia, dostarczając nam mocnej, poruszającej opowieści, obok której trudno jest przejść obojętnie.
Anastazja przenosi nas do czasów wielkiego kryzysu i początków kina. Problemy finansowe pchają ludzi do podejmowania kroków, na jakie normalnie nigdy by się nie zdecydowali, a tymczasem Hollywood aż ocieka blichtrem i przepychem. Przynajmniej na zewnątrz. Wykorzystywanie seksualne, aborcja, dewiacje, „przypadkowe zgony” to chleb powszedni. O tym przekonała się mała Stacey, która wraz z matką trafiła tu w poszukiwaniu spełnienia amerykańskiego snu. Przybrawszy imię Anastazja, dziewczyna odnalazła swoje miejsce w Hollywood i zaczęła robić prawdziwą karierę. W tym miejscu zaczyna się akcja tomu drugiego.
Jest rok 1937, Anastazja jest już gwiazdą ekranu, świat i widzowie ją uwielbiają, pojawia się w mediach. Czyżby zatem odnalazła swoje miejsce w świecie kontraktów załatwianych jedynie przez łóżko i przemocy? A może to jedynie fasada, która wkrótce runie? Jak skończy się dla niej pobyt w Hollywood i do czego ją to wszystko doprowadzi?
Całość mojej recenzji na portalu NTG: https://nerdheim.pl/post/recenzja-komiksu-anastazja-tom-2/