Alpiniści Stalina

Ocena: 5 (1 głosów)

Niepublikowana dotąd historia dwóch sowieckich alpinistów, braci Abałakowów.

Witalij i Jewgienij Abałakowowie byli jednymi z najbardziej utalentowanych alpinistów swojego pokolenia. Czas ich aktywności przypadł jednak na ponury czas w historii Związku Radzieckiego - rewolucję październikową, a potem okres wielkiej czystki. Bracia podjęli udane pionierskie wyprawy w wysokie góry Pamiru ku chwale swojej proletariackiej ojczyzny, jednak ostatecznie ich losy potoczyły się zupełnie inaczej. Donos na Witalija sprawił, że alpinista trafił do więzienia, był torturowany przez NKWD i cudem uniknął łagrów. Jego brat przeciwnie - przed rewolucją ukończył Akademię Sztuk Pięknych i stał się pupilkiem władzy. Witalij nie zrezygnował jednak ze swoich marzeń i mimo utraty kilku palców na skutek burzy śnieżnej po latach wrócił do wspinaczki.

Korzystając z wielu źródeł, między innymi z zachowanych dzienników Jewgienija, Cédric Gras z reporterską pasją odkrywa białe plamy w historii światowego alpinizmu i wydobywa z zapomnienia niezwykłą historię braci Abałakowów.

---

,,Alpiniści Stalina" autorstwa Cédrica Grasa to opowieść niezwykła. Bo kto dzisiaj pamięta, jak rodził się sowiecki alpinizm, kto i jak tworzył jego podwaliny, eksplorował bardzo dziś popularne siedmiotysięczniki Pamiru? A o tym właśnie jest ta książka. Historia życia braci Abałakowów (z lektury dowiedziałem się, że Witalij miał brata Jewgienija, przysięgam, że o tym nie wiedziałem) przeplata się z burzliwymi dziejami początków komunizmu - z tragicznym dla braci skutkiem. Z tej książki czytelnik dowie się, że ,,abałakow" to nie tylko sposób na punkt asekuracyjny w lodzie, ale także nazwisko wybitnych alpinistów z wielkim jak na ówczesne czasy dorobkiem. Autor, reporter śledczy, z pasją i skrupulatnością tropi losy braci w konwencji faktograficznej, konsekwentnie unikając jakiejkolwiek oceny ich postępowania. Tę, Czytelniku, pozostawia Tobie. Warto tę książkę przeczytać. Naprawdę. Polecam.

- Piotr Pustelnik

Informacje dodatkowe o Alpiniści Stalina:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2021-02-24
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788366718968
Liczba stron: 280
Tytuł oryginału: Alpinistes de Staline
Tłumaczenie: Paweł Łapiński

Tagi: Europa Wschodnia bóg

więcej

Kup książkę Alpiniści Stalina

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Alpiniści Stalina - opinie o książce

Witalij i Jewgienij Abałakowie byli jednymi z najbardziej utalentowanych alpinistów swojego pokolenia.
Autor,korzystając z zachowanych dzienników Jewgienija prowadzi nas przez historię życia obydwu braci pokazując szczegółowy,wręcz drobiazgowy obraz ich pionierskich wypraw ku chwale ,,mateczki Rosji".
To,co ich nie złamało w wysokich górach,złamał terror Stalina.
Na skutek bzdurnych pomówień,jeden z nich był przez dwa lata zamknięty w więzieniu. Bity, poddawany ciężkim torturom i przesłuchaniom o każdej porze nocy i dnia.
Drugi zmarł nagle dziwną i zagadkową śmiercią.
Pozostawili po sobie spuściznę w postaci pojęcia ,,abałakow" i stworzyli podwaliny do eksploracji 7-tysięczników Pamiru.

Nie słyszałam wcześniej o żadnym z braci,dlatego z ogromną ciekawością sięgnęłam po tę pozycję.
Mocno przeraził mnie fakt,jak dużo wartościowych ludzi musiało zginąć w stalinowskich czystkach,jak szczuto jednych przeciwko drugim,że byli w stanie wysnuć najbardziej absurdalną opowieść,by tylko uratować własne życie.

W książce najbardziej przeszkadzał mi brak zdjęć.
Autor,zamiast je opisywać,mógł je po prostu zamieścić.Wtedy pozycja ta byłaby z pewnością bardziej interesująca.

Czy polecam?
Tak.
Jeśli lubicie podążać razem z bohaterami wysoko w góry,nie boicie się odmrożeń i chcecie razem z nimi przeżywać trudy takiej wspinaczki,jest to z pewnością książka dla Was.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy