“Dość często pisarze SF konfrontowali tradycję z nowoczesnością, nieraz wystawiali wszędobylskiej technologii bezlitosny rachunek i przestrzegali przed uzależnieniem człowieka od wykreowanego przez niego sztucznego świata, bez którego nie może już normalnie funkcjonować. Marta Sobiecka idzie dalej – przedstawia futurystyczny mariaż metafizyki z cyberprzestrzenią, konstruuje holograficzne substytuty zjaw produkowanych dla masowego odbiorcy, dopuszcza się nawet w swoich wizjach iście „heretyckiego” sportretowania duszy, duszy niezależnej od swojego „rubasznego czerepu” (jakby ujął to Ray Bradbury). Często widoczna w prozie autorki fascynacja Japonią znajduje w tym kontekście niezwykle ważkie, merytoryczne uzasadnienie – to właśnie Kraj Kwitnącej Wiśni próbuje od dekad połączyć mistykę, religię i wierzenia przodków z odhumanizowaną przyszłością… Pisarka nie osądza jednak nikogo, nie wystawia schizoidalnie popękanej rzeczywistości żadnych not. Nie otrzymujemy od niej ani moralitetu, ani etycznego wsparcia dla człowieka zagubionego w mentalnych zawirowaniach XXI wieku. Dlaczego? Z prostego powodu – Marta Sobiecka poważnie traktuje swojego czytelnika, pozwala mu na samodzielne wybory, na podążanie własną ścieżką, podobnie jak czynią to bohaterowie jej opowiadań”.
Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2021-08-31
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN:
Liczba stron: 222
Język oryginału: polski
Chindōgu to powieść mozaikowa rozgrywająca się w świecie futurystycznej Japonii. Oficer policji, Kaori Nakamura, prowadzi śledztwa związane z cyberprzestępczością...
Przeczytane:2021-10-04, Ocena: 5, Przeczytałam, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2021, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu - edycja 2021, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2021 roku, 12 książek 2021, 26 książek 2021, 52 książki 2021,
Wysoko stechnicyzowany Kraj Kwitnącej Wiśni, w nieokreślonej przyszłości. Cyborgizacja społeczeństwa, bioboty czy hiperhologramy są powszechne. W tym iskrzącym feerią barw futurystycznym świecie wciąż tkwią głęboko zakorzenione w ludziach tradycyjne wartości i wierzenia.
Mamy tu cztery opowiadania, w których policjantka Kaori musi zmierzyć się z niezwykłymi zagadkami kryminalnymi.
To nietypowe połączenie cyberpunku z kryminałem w japońskim klimacie bardzo przypadło mi do gustu.
Futurystyczna wizja przyszłości jest fajnie nakreślona i wydaje się realna. Intrygi kryminalne są sprawnie skonstruowane i fascynujące. Dla mnie jako czytelnika raczkującego w sci-fi pomimo bogatego słownictwa technicznego lektura ta nie sprawiła większych trudności. Rewelacyjnie napisane krótkie rozdziały bez zbędnych opisów.
Skłania do wielu refleksji filozoficznych. Dokąd my jako ludzie zmierzamy? Jaka będzie świadomość moralna przy zaawansowanej technologii? Do czego może doprowadzić postępująca hierarchizacja społeczeństwa?
Rewelacyjna, niesztampowa książka! Chcę więcej! Na uwagę zasługuje wydanie, ta ilustracja na okładce od Dawida Boldysa to bajka!
Gorąco polecam!
Ocena 8/10