Jedynym punktem wspólnym dla wszystkich tych aplikacji jest wbudowana obsługa strukturalnego języka zapytań (ang. Structured Query Language).
SQL służy do tworzenia aplikacji bazodanowych i zarządzania nimi. Używając go, możemy:
Wyszukiwać dane w bazie danych. Operować danymi -- wstawiać je, modyfikować i usuwać. Definiować dane -- dodawać nowe tabele, indeksy i perspektywy. Sterować danymi -- blokować użytkownikom dostęp do poufnych danych. Modyfikować schemat baz danych bez zmieniania istniejących aplikacji -- nowe kolumny i tabele mogą być zawsze dodane bez obawy, że zajdzie konieczność zmiany istniejących programów lub zdefiniowanych z góry ścieżek dostępu. Formułować zapytania w trybie interakcyjnym lub osadzać je w standardowych językach programowania, takich jak C lub Pascal. Aby opanować SQL w stopniu wystarczającym do stworzenia i korzystania z bazy danych, wystarczy znajomość dziewięciu poleceń: SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE, CREATE, ALTER, DROP, GRANT i REVOKE.
Książka została przygotowana tak, aby była przydatna zarówno dla uczniów i studentów, którzy chcieliby poznać temat projektowania i programowania baz danych (książka powstała na podstawie prowadzonych przez autora wykładów z teorii relacyjnych baz danych i języka SQL) jak i dla administratorów baz danych (książka zawiera kilkadziesiąt przykładów wykorzystania języka SQL do ułatwienia lub zautomatyzowania codziennych prac związanych z zarządzaniem bazami danych).
Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 2002-01-16
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 200
Transact-SQL to podstawowy język programowania baz danych w środowisku MS SQL Server. Transact-SQL jest zmodyfikowaną i uzupełnioną o elementy typowe dla...
Pracownie komputerowe powoli stają się codziennością w wielu polskich szkołach. Pozwalają uczniom nabyć wiedzę niezbędną do funkcjonowania w erze informacji...
Chcę przeczytać,