A niech się brudzą!

„Ta książka zrewolucjonizuje twoje podejście do czystości… i pomoże wychować zdrowsze dzieci.”
Giulia Enders, autorka światowego bestsellera „Historia wewnętrznej”

Sto lat temu, gdy odkryliśmy, że bakterie są przyczyną groźnych chorób, stanęliśmy do bezwarunkowej walki z nimi, pokonując takie plagi, jak gruźlica, ospa czy dawniej niemal zawsze śmiertelne zapalenie płuc. Po upływie tego stulecia pojawia się jednak coraz więcej dowodów na to, że nadmierna sterylność w codziennym życiu – zbyt częste mycie, silne środki higieny osobistej i czystości oraz nadużywanie chemikaliów w hodowli zwierząt i produkcji żywności – ściągnęły na nas falę nowych plag: alergii, astmy, ADHD i innych zaburzeń koncentracji oraz chorób autoimmunologicznych. Naukowcy coraz głośniej mówią o tym, że nie każda bakteria jest zła, a niektóre są nam wręcz niezbędne, o dobry mikrobiom trzeba zaś dbać, najlepiej od samego początku życia! Od tego bowiem, w co wyposażymy nasze dzieci, będzie zależało ich zdrowie i samopoczucie w przyszłości.

• Kiedy i czym dzieci powinny myć ręce?
• Czy pozwalać maluchowi na wkładanie do buzi czegoś, co spadło na podłogę?
• Czy piaskownice są higieniczne?
• Czy pozwalać dziecku jeść niemyte owoce i warzywa?

Zadziwiające, ale naukowo uzasadnione porady, jak zadbać o naturalną odporność, zdrowie i prawidłowy rozwój psychofizyczny dzieci dzięki działaniom podejmowanym przez rodziców od poczęcia przez ciążę i poród po pierwsze lata życia dziecka.

Informacje dodatkowe o A niech się brudzą!:

Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 2017-04-11
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Let Them Eat Dirt: How Microbes Can Make Your Child Healthier
Tłumaczenie: Anna Binder

Tagi: mikroflora żywienie

Kup książkę A niech się brudzą!

A niech się brudzą! - opinie o książce

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2020-03-09, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2020,

Książka, która uświadamia - nie mówi się (jeszcze) za bardzo o roli mikrobioty w życiu człowieka, a szkoda. Nawet jeśli badania są jeszcze na wstępnych etapach, każdy powinien mieć świadomość, jak wielkie znaczenie ma to, co żyje w nas i jak bardzo trzeba o to dbać, by zachować zdrowie. Niektóre przedstawione w książce teorie zakrawają na SF, ale jestem skłonna w nie uwierzyć i chętnie poczytam inne opracowania poświęcone badaniom nad mikrobiotą. Ludzie, dbajcie o swoje bakterie!

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung