A Killer Collection

Pierwszy tom cyklu „A Collectible Mystery”, w którym poznajemy początkującego detektywa amatora - Molly Appleby, zajmująca się na co dzień pisaniem artykułów dla magazynu "Collector’s Weekly ". Szczerze interesuje się antykami, a jej matka zaraża ją sentymentem do kolekcjonowania. Pewnego dnia, podczas oficjalnej imprezy znajomy (choć niespecjalnie lubiany) kolekcjoner zostaje zamordowany. Molly nieoczekiwanie odkrywa u siebie zapał i zdolności do rozwiązywania zagadek kryminalnych.

Informacje dodatkowe o A Killer Collection:

A Killer Collection - opinie o książce

Avatar użytkownika - nureczka
nureczka
Przeczytane:2016-01-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Książka "A killer collection" to pierwszy tom serii ,,A Collectible Mystery" opowiadającej o przygodach Molly Appleby. Bohaterka interesuje się wszelkiego rodzaju rękodziełem oraz antykami. Jest to pasja zarówno prywatna - miłością do kolekcjonowania zaraziła ją matka, jak i zawodowa - Molly pisuje artykuły do magazynu "Collector's Weekly ". Podczas z wizyt na jednej z imprez związanych ze sprzedażą ceramiki Molly staje się świadkiem podejrzanej śmierci kolekcjonera. Dodajmy bardzo niemiłego i ogólnie znienawidzonego kolekcjonera. Zagadka nie daje naszej bohaterce spokoju, więc pod pretekstem zbierania materiałów do kolejnego artykułu, zaczyna węszyć. Co było dalej, nie powiem, żeby nie psuć zabawy. Akcja powieści jest dość prosta, ale zgrabnie poprowadzona. Postaci dość sympatyczne, wyraziste, ale dość płytkie i płaskie, jednowymiarowe. Jak to często bywa w przypadku książek rozpoczynających cykl, początek powieści to swoista rozbiegówka poświęcona prezentacji postaci. Na zbrodnię musimy czekać aż do trzeciego rozdziału. Na szczęście rozdziały nie są specjalnie długie, więc nie ma tragedii. Można też mieć nadzieję, że w kolejnych tomach pisarka szybciej przejdzie do rzeczy. Trzeba też przyznać autorce, że "odrobiła lekcje". A killer collection" ma, o dziwo!, pewne walory edukacyjne. Ktoś, kto nigdy nie zetknął się z garncarstwem może całkiem sporo dowiedzieć się zarówno na temat samego rzemiosła jak i obyczajów panujących w zamkniętym światku kolekcjonerów ceramiki. Informacje podane zostały w sposób nieinwazyjny. Rozsiane tu i tam po tekście nie sprawiają wrażenia wykładu. Dzięki temu wiedzę przyswajamy niejako mimochodem, nie wiadomo kiedy. Zaznaczam jednak, że nie jest to wiedza specjalnie głęboka. Ot, taka garść ciekawostek, niewątpliwie interesujących dla kompletnego laika. "A killer collection" nie została przetłumaczona na polski, i, mówiąc szczerze, wątpię, by się kiedyś doczekała polskiego wydania. Warto jednak mieć ją na uwadze, gdyż jest to świetna pozycja dla osób pragnących czytać literaturę anglojęzyczną w oryginale lecz niezbyt jeszcze pewnych swej znajomości języka. Masz ochotę podszlifować angielski, niekoniecznie nudząc się nad kolejną czytanką? Chcesz czytać literaturę anglojęzyczną, ale z jednej strony nie masz ochoty na wersje "retold by" z zakresem leksykalnym okrojonym do 500 podstawowych słów, a jednocześnie nie czujesz się na siłach walczyć ze zdaniami poczwórnie podrzędnie złożonymi? W takim przypadku "A killer collection" jest dla Ciebie. Książkę bez trudu i bez słownika przeczyta każdy władający językiem na poziomie "Upper Intermediate". Osobiście, podczas całej lektury sprawdziłam w słowniku jeden wyraz *) *) Dla dociekliwych. Chodzi o słowo "kiln" (piec do wypalania, prażenia, suszenia)
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski