Czy wiesz, że kamizelkę kuloodporną, walkie-talkie, ręczną kamerę filmową, drabinę strażacką, a nawet spinacz biurowy wymyślili nasi rodacy?
Każdy człowiek ma indywidualną, niezmienną przez całe życie grupę krwi, którą dziedziczy po przodkach – do takiego wniosku doszedł Ludwik Hirszfeld, analizując badania nad krwinkami psów. To przełomowe odkrycie uratowało życie milionom ludzi, pozwalając na bezpieczne przetaczanie krwi.
Jako mała dziewczynka projektowała ubranka dla lalek. Stefania Chwałek, znana lepiej na świecie jako Stephanie Kwolek, wynalazła kevlar, materiał wykorzystywany do produkcji hełmów, nart, rakiet tenisowych, masztów i jachtów.
Dziś nie wyobrażamy sobie bez niego pracy biurowej. Mało kto jednak wie, że spinacz wymyślił pianista i kompozytor Józef Hofmann, zainspirowany kształtem… klucza wiolinowego. Wśród jego setki opatentowanych pomysłów znalazły się też wycieraczki samochodowe.
Początki telemedycyny datuje się na początek XX wieku, kiedy udało się zarejestrować pierwszy fonokardiogram nienarodzonego dziecka. Patrycja Wizińska-Socha i Anna Skotny były pomysłodawczyniami urządzenia do zdalnego badania i monitorowania akcji serca płodu, tętna mamy oraz czynności skurczowej mięśnia macicy – tzw. tele-KTG. Przy pomocy wykwalifikowanej grupy specjalistów zbudowany został system Pregnabit. Impulsem do skonstruowania urządzenia była chęć poprawy opieki nad kobietami oczekującymi narodzin dziecka.
W 25 porywających opowieściach Andrzej Fedorowicz prezentuje geniusz, upór i pracowitość niezwykłych przedstawicieli i przedstawicielek inżynierii, medycyny, budownictwa i chemii.
Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2017-07-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 320
Język oryginału: polski
Inspirujące kobiety - artystki, skandalistki, uczone, ludzie biznesu, kochanki i władczynie - żyjące na przestrzeni ostatnich 200 lat Polki, których...
II Rzeczpospolita trwała zaledwie 20 lat, ale wciąż budzi fascynację. Nic dziwnego – w historii Polski niewiele było okresów tak wielkiej...
Przeczytane:2022-09-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2022,
Ciekawa i bardzo ważna książka, bo opowiada o wielu polskich odkrywcach, którzy zostali już zapomniani i dzięki tej książce możemy się dowiedzieć o ich epokowych, bądź bardzo odkrywczych wynalazkach. Autorzy przedstawili bardzo znanych polskich wynalazców jak np. Marię Skłodowską-Curie, czy Mikołaja Kopernika, po takich, których nazwiska nic dzisiaj nie mówią. Nie wiedziałam np., że OB to odczyn Biernackiego, nazwany tak po jego odkrywcy - Polaku Edmundzie Biernackim, który żył zaledwie 45 lat, a badaniami naukowymi wyprzedził swoją epokę.
Moja ocena byłaby wyższa, ale niektóre rozdziały były nudnawe i mam też zastrzeżenia do tego, że nie wszystkie opisane osoby nazwałabym Polakami. Wielu z nich wybrało, bądź zostało zmuszonych do emigracji i potem nie utrzymywali żadnych związków z Polską, a swoich odkryć dokonywali już na terenach swoich nowych ojczyzn.
Niemniej jednak książka warta przeczytania.