17 równań, które zmieniły świat

Ocena: 5 (1 głosów)

Równania to siła życiowa matematyki i nauk ścisłych. Bez nich nie moglibyśmy poznawać świata, który nas otacza. Równania to modele tego, co obserwujemy w świecie, a ich potęga wynika z faktu, że pozwalają nam nie tylko zrozumieć, ale i kształtować rzeczywistość. ,,17 równań, które zmieniły świat" Iana Stewarta to historia rozwoju ludzkości opowiedziana za pomocą siedemnastu równań. 
Każdy z wybranych przez autora wzorów wyznacza punkt zwrotny w historii ludzkości, chociaż ich zapisywaniu nie towarzyszył odgłos gromu ani też nic nie zmieniało się w mgnieniu oka. 
Który z piętnastowiecznych uczonych śmiałby przypuszczać, że pewna kłopotliwa i niemająca prawa istnieć liczba, wynikła wyłącznie z rozwiązywania standardowych problemów algebraicznych, okaże się nierozerwalnie związana z zadziwiającym światem kwantów? Tym bardziej nikt nie mógł się spodziewać, że jej odkrycie przyczyni się do skonstruowania urządzeń, które w cudowny sposób będą rozwiązywać miliony problemów algebraicznych w ciągu sekundy i pozwolą się nam komunikować bez chwili opóźnienia z ludźmi po drugiej stronie globu. Co powiedziałby Fourier, gdyby usłyszał, że jego nowatorska metoda badania rozkładu temperatury pozwoli w przyszłości konstruować urządzenia nie większe od talii kart, zdolne odwzorowywać w najdrobniejszych szczegółach kolorowe obrazy?
Inne równania zmusiły nas do szukania odpowiedzi na trudne pytania dotyczące otaczającego nas świata i miejsca, jakie w nim zajmujemy. Jednym z takich zagadnień była kwestia pomiarów kwantowych, okraszona dramatem nieszczęsnego kota Schrödingera. Z kolei druga zasada termodynamiki porusza niewygodną sprawę nieporządku w układzie i kierunku przepływu czasu.
Istnieje (podobno) jedno nadrzędne równanie, za które wszyscy fizycy i kosmolodzy daliby się pokroić. To tak zwana wielka teoria wszystkiego. Jednak dopóki nie uda się jej sformułować, całą wiedzę na temat świata będziemy czerpać z równań. Dlatego powinniśmy nauczyć się je rozumieć i doceniać. Równania zmieniały świat i zapewne zrobią to jeszcze nie raz.

Ian Stewart to geniusz prostego tłumaczenia. Matematyka nie może być już bardziej rozrywkowa!
,,New Scientist"

Stewart w godny podziwu sposób przedstawia zniewalające piękno matematycznych i fizycznych idei, pozwalając czytelnikom doświadczyć przyjemności ich rozważania. Pisze z niezwykłą klarownością i precyzją.
,,Los Angeles Times"

Ian Stewart - profesor matematyki na Uniwersytecie Warwick i członek The Royal Society. Prowadzi badania naukowe, a także jest znanym na całym świecie autorem książek popularyzujących matematykę. Spośród jego licznych książek na język polski przetłumaczono m.in.: ,,Wytwory rzeczywistości", ,,Oswajanie nieskończoności", ,,Histerie matematyczne", ,,Listy do młodego matematyka", ,,Krowy w labiryncie", ,,Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne", ,,Dlaczego prawda jest piękna" i ,,Stąd do nieskończoności", a także trzy tomy ,,Nauki Świata Dysku", napisane wspólnie z Terrym Pratchettem i Jackiem Cohenem.

Informacje dodatkowe o 17 równań, które zmieniły świat:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-10-24
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788378396284
Liczba stron: 504

więcej

Kup książkę 17 równań, które zmieniły świat

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

17 równań, które zmieniły świat - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2014-06-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Mam,
Ian Stewart ponownie przybliża matematyką tym wszystkim, którzy twierdzą, że nie przydaje się ona do życia. Tym razem wybiera 17 równań, które w jakiś sposób wpłynęły na rozwój ludzkości. Czyta się jak dobrze napisaną powieść :).
Link do opinii
Inne książki autora
Niezwykłe liczby profesora Stewarta
Ian Stewart0
Okładka ksiązki - Niezwykłe liczby profesora Stewarta

Wyobraźcie sobie gigantyczną liczbę, taką, której zapis musiałby sięgać od jednego krańca Wszechświata do drugiego. Znajdziecie ją tutaj, razem z wszystkimi...

Matematyka życia. Jak równania pomagają odkrywać tajemnice natury
Ian Stewart0
Okładka ksiązki - Matematyka życia. Jak równania pomagają odkrywać tajemnice natury

W swojej najnowszej książce Ian Stewart opowiada, jak matematyka pomaga nam w odkrywaniu tajemnic życia. Dzięki matematyce uczonym udaje się wyjaśnić ukrytą...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy