100 postaci, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości

Po ukazaniu się w 1987 roku pierwszego wydania książki Michaela Harta 100 postaci... krytycy zarzucali Autorowi, że ośmielił się nie tylko rozstrzygać które osobistości wywarły największy wpływ na dzieje świata, lecz i subiektywnie je klasyfikować. Wbrew zastrzeżeniom krytyków książka odniosła ogromny sukces; sprzedano dziesiątki tysięcy egzemplarzy. Autor z czasem doszedł do wniosku, że od napisania książki ranga niektórych jej bohaterów wzrosła, innych zmniejszyła się, a pewne nazwiska - pierwotnie pominięte - zajaśniały nowym blaskiem. Sumując w poszczególnych biografiach informacje o najbardziej wpływowych przywódcach politycznych i religijnych świata, wynalazcach, filozofach, pisarzach, artystach i odkrywcach - Michael Hart prezentuje nowe spojrzenie na historię i współczesność...

Informacje dodatkowe o 100 postaci, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości :

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 1995-03-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-7129-028-4

Kup książkę 100 postaci, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości

100 postaci, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości - opinie o książce

Myślę, że każdy ranking jest w jakiś sposób subiektywny, nie dziwię się więc, że w swojej książce "100 postaci, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości" Michael H. Hart przedstawia nam swoją listę najważniejszych według niego osób, które w znaczący sposób zaistniały w historii.

"Chciałbym podkreślić, że wpływ, jaki wywierały dane osoby, był jedynym kryterium decydującym o ich pozycji w tym zbiorze. Można oczywiście ułożyć listę "wybitnych ludzi" opierając się na innych kryteriach, takich jak sława, prestiż, zdolności, wszechstronność umysłu lub szlachetność charakteru."
Dla mnie ta książka jest powrotem do czasów, gdy ta publikacja była nowością na rynku i z wielkim zaangażowaniem wszyscy rzucali się na cykliczne książki z serii "100...". Już wtedy brakowało mi kilkorga postaci (na przykład Maria Skłodowska - Curie), lecz autor to Amerykanin, więc jego spojrzenie może się nam wydawać nie do końca obiektywne. To ciekawa książka biograficzna, z której możemy się dowiedzieć ciekawych faktów o wielu postaciach historycznych, które z pewnością przydadzą się w szkole. Ja przypomniałam sobie o tej publikacji w czasie rozmowy z wnukami, wyszukaliśmy więc ją w starej biblioteczce i teraz oni się biorą za jej lekturę. Część informacji zapewne będzie im przydatna. A to, że nie są one obiektywnie uporządkowane nie ma właściwie wpływu i moim zdaniem nie umniejsza samej istoty tej książki, która napisana jest dość prosto i czyta się ją lekko i przyjemnie.

Z kolejnością pozycji według których umieszczał autor osoby, można się zgadzać lub nie, lecz to nie przeszkadza żeby poznać tę listę, tym bardziej, że autor na końcu podaje dodatkowa listę kolejnych osób, mających wielki wpływ na dzieje ludzkości, które mogłyby znaleźć się w następnej setce.

"Niektórych czytelników zaskoczyć może moja decyzja umieszczenia Mahometa na pierwszym miejscu na liście najbardziej znaczących postaci w dziejach ludzkości, inni mogą podawać ją w wątpliwość, ale pozostaje faktem, że Mahomet był jedynym człowiekiem w historii, który osiągnął ogromne sukcesy zarówno w sferze religii, jak i w sferze życia świeckiego."
Jednak przy każdej postaci Michael H. Hart nie tylko opisuje jej osiągnięcia oraz wpływ danego odkrycia, wynalazku czy dokonań na dzieje ludzkości, lecz także krótki życiorys, jakie mieli pasje i zainteresowania oraz uzasadnia przyporządkowanie do konkretnego miejsca na liście, dlaczego ktoś jest niżej lub wyżej...
Może ta książka obecnie nie powoduje zbytnich rewolucji, lecz stanowi nawet ciekawą lekturę, nie jest nudna i można dzięki niej powtórzyć i przypomnieć wiedzę historyczną lub nawet wzbogacić swoja wiedzę o różnych ważnych postaciach, znanych i tych nieco mniej znanych.

"Z około dwudziestu tysięcy ludzi, których zasługi uznano za godne wzmianki w biograficznych słownikach, tylko około pół procenta znalazło się w tej książce. Sądzę zatem, że każdy z nich jest naprawdę monumentalną postacią historyczną."
Myślę, że to pozycja nie tylko dla głodnych wiedzy.

Choć tytuł wskazuje na opis 100 postaci to w rzeczywistości ranking ten zawiera 100 i więcej postaci (bo są jeszcze wielcy "spoza listy stu").
W tym zbiorze znaleźć można wielkich przywódców, polityków, wynalazców, którzy wpisali się w dzieje ludzkości. Obok ludzi nauki i polityki nie zabrakło też kilku ze świata sztuki (jak na przykład William Shakespeare - zresztą chyba najdłuższa biografia w tym zbiorze i... jedna z najciekawszych jak dla mnie.
Polecam szczególnie, jeśli ktoś ma napisać referat w szkole, ale tez do poczytania dla siebie.

Opinia opublikowana na moim blogu:

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski