reklama

,,Bezik - wielki pies. Boję się tego psa!" to druga z serii książek o przyjaźni sympatycznej rodzinki, z adoptowanym ze schroniska psem. Tym razem, Bezik odegra ważną rolę w życiu pewnej dziewczynki, która bardzo boi się psów. Ponownie wyruszymy więc w podróż po świecie emocji i przekonamy się, że z lękiem nie trzeba walczyć. Jak mawiają rodzice Krzysia: ,,emocje są dobre i są częścią nas".
... bez lęku wszystkim żyłoby się lepiej. Majka mogłaby mnie odwiedzać, kiedy tylko chce, a ciocia nie bałaby się wychodzić do ogrodu. Może w końcu udałoby mi się namówić ją, żeby pobujała się w moim hamaku. To byłby bardzo zabawny widok.
Im dłużej myślałem, tym wyraźniej wyobrażałem sobie lęk jako wroga, którego trzeba pokonać. Przydałby się jakiś superbohater, który rozprawiłby się z nim raz na zawsze. Mam całą ich kolekcję w swoim pokoju, może jeden z nich nadałby się do tej roli. Czuję jednak, że to nie będzie takie proste.
Czy naprawdę lęk jest naszym wrogiem? Czy musimy z nim walczyć? W drugiej części Bezika Daria Jaworska zabierze nas w kolejną podróż po świecie emocji. Razem z Krzysiem i jego przyjaciółmi przekonamy się, że wszystkie emocje są dobre, nawet jeśli wydaje nam się, że przeszkadzają. Wielki pies Bezik, przyjaciel dzieci, odegra ważną rolę w życiu pewnej dziewczynki... Oj Bezik, Bezik. Jak to było, gdy ciebie nie było?
Druga część przygód Bezika to książka dla całej rodziny, najlepiej właśnie czyta się ją...będąc razem. Nie zapomnijcie o przytulaniu!
Książka przeznaczona dla: dzieci w wieku 7-12 lat (do samodzielnego czytania) / 5-7 lat (czyta rodzic)

Informacje dodatkowe o :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-11-21

Kup książkę

- opinie o książce

"Każdy z nas odczuwa emocje, warto się więc nauczyć, w jaki sposób je przyjąć, zamiast z nimi walczyć".

Czy bez lęku wszystkim nam żyłoby się lepiej? Otóż nie, bo jak pokazuje kontynuacja losów sympatycznego psa Bezika, wszelakie emocje są nam potrzebne, również te negatywne. I tego właśnie po lekturze tej książki nauczą się nasze dzieci, ale nie tylko. Bezik pokazuje bowiem jak wielką wartością jest obecnie rodzina, którą dopełnia bezcenna relacja z psim przyjacielem.

Daria Jaworska to absolwentka psychologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, zoopsycholog, dogoterapeuta. W swojej pracy zawodowej zajmuje się diagnozą i terapią zaburzeń rozwojowych, od dłuższego czasu pracuje z dziećmi i ich rodzicami. Jest promotorką świadomej adopcji czworonogów. Kocha ciszę, spokój i naturę, uwielbia celebrować czas spędzony z rodziną.

Krzyś ma już prawie dziesięć lat i kocha swojego psiego przyjaciela Bezika. W tym roku nie może doczekać się swoich urodzin, bo rodzice szykują mu z tej okazji prawdziwą imprezę, na którą będzie mógł zaprosić kolegów i koleżanki. Chłopiec pragnie, aby na jego urodziny przyszła także Maja, ale istnieje pewna przeszkoda. Otóż dziewczynka bardzo boi się psów i trzeba temu jakoś zaradzić.

"Bezik - wielki pies. Boję się tego psa!" to druga część losów tytułowego psa Bezika, w której bohaterowie muszą zmierzyć się z zupełnie nowym problemem. Trzeba bowiem wspomnieć, że seria ta umiejętnie łączy w sobie walor edukacyjny i rozrywkowy, oddając tym samym w ręce młodych czytelników książkę atrakcyjną na kilku płaszczyznach. W pierwszej części serii pt. "Bezik - wielki pies. Witaj w domu" myślą przewodnią ukazanej historii jest budowanie relacji z adoptowanym psem ze schroniska, w tej natomiast autorka zabiera nas w trudny i często niezrozumiały świat emocji. Cieszy mnie fakt, że obecność psa w rodzinie staje się punktem wyjścia do dotykania tak ważnych społecznie tematów.

Krzyś uczy się od swoich rodziców, czym są emocje i jak sobie z nimi radzić, a tym samym uczą się również tego młodzi czytelnicy, którzy sięgną po tę książkę. Daria Jaworska, przedstawiając bowiem perypetie uroczej rodziny głównego bohatera, pokazuje czym są nasze lęki, z czego wynikają i dlaczego właśnie te złe bardzo często potrafią ochronić nas przed niebezpieczeństwem. Jednak najważniejszą myślą, z jaką każdy czytelnik pozostanie po lekturze książki jest ta mówiąca o tym, iż warto się z lękami oswoić. Historia Mai i jej obawy wobec psów doskonale obrazuje taki właśnie proces ze szczęśliwym finałem.

Oprócz niezwykle ważnego tematu przewodniego książki Darii Jaworskiej, który pokazuje także rodzicom, w jakich krokach rozwiązać problem lęku dziecka przed psami, "Bezik - wielki pies. Boję się tego psa!" zawiera także kilka innych atrakcyjnych elementów. Otóż autorka ukazuje perypetie Krzysia w pierwszoosobowej narracji chłopca, co niewątpliwie pozwala młodemu odbiorcy utożsamić się z bohaterem i jego codziennością. Na uwagę zasługuje również samo wydanie książki w twardej oprawie, ze stronami z dobrej jakości papieru, z cudownymi ilustracjami Edyty Grzegory, której kreska zachwyca odpowiednim doborem barw i ciekawą perspektywą.

"Bezik - wielki pies. Boję się tego psa!" to książka do samodzielnego czytania przez dzieci w wieku od ośmiu lat, ale rodzice mogą zacząć przedstawiać historię tego sympatycznego pieska już sześciolatkom. Daria Jaworska niewątpliwie drugą częścią swojej serii dokłada kolejną ważną cegiełkę w budowaniu świadomości młodych umysłów w temacie budowania relacji pomiędzy ludźmi i psami, dodając do tego pojawiające się w każdym wieku lęki. Zdecydowanie nie może zabraknąć tej książki w biblioteczce waszych dzieci.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski