Wiadomości literackie prawie dla wszystkich

Ocena: 5 (1 głosów)
Książka Małgorzaty Szpakowskiej to monografia „Wiadomości Literackich", ukazujących się w latach 1924 -1939. Autorka analizuje zawartość kolejnych numerów pisma według klucza tematycznego, uzupełniając swój wywód materiałami z innych źródeł - wspomnień, listów oraz opracowań naukowych. Poruszane są kolejne aspekty istnienia tygodnika, od spraw technicznych, przez sylwetki redaktora i autorów, do zagadnień literackich. Prezentowane są również poglądy redakcji na zagadnienia społeczne i polityczne, których pojawienie się na łamach, mimo iż pierwotnie wykraczające poza program pisma, było podyktowane zmieniającą się sytuacją polityczną. Rozważania Małgorzaty Szpakowskiej mają charakter autorski, czasem na granicy subiektywizmu, i zachwycają ostrością widzenia i erudycją. Jest to szczególnie cenne, gdy mowa o silnym ośrodku intelektualnym i kulturalnym - „Wiadomości" wydają się jednym z najbardziej znaczących głosów w ideowym chaosie międzywojnia. Manifestacyjna niezależność sądów i otwarcie na nowe prądy prowokowały do wielu ataków. Szpakowska pokazuje, jak samozwańczy heretyk na ambonie Słonimski, zaciekły reformator Boy i domniemany anarchista Tuwim odpierają oskarżenia o szarganie narodowych świętości, bezbożność, pornografię i grafomanię. Lektura tej książki uświadamia, że twórcy pisma, nigdy nie dając umrzeć nadziei na nowoczesność, chcieli być i byli reformatorami swojej ojczyzny.

Informacje dodatkowe o Wiadomości literackie prawie dla wszystkich:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-09-26
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7747-741-0
Liczba stron: 0

więcej

Kup książkę Wiadomości literackie prawie dla wszystkich

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wiadomości literackie prawie dla wszystkich - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-07-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Znakomita analiza treści jednego z najciekawszych periodyków ukazujących się w czasach międzywojnia. Autorka umiejętnie opisuje szeroki wachlarz tematów, podejmowanych przez ówczesnych literatów, zręcznie przybliża sylwetki najwybitniejszych twórców i współpracowników pisma oraz wskazuje na najważniejsze wątki, które żywo zajmowały czytelników i opinię publiczną - a wszystko to na wspaniale naszkicowanym tle niezwykle barwnej epoki, jaką w moim osobistym odczuciu było dwudziestolecie międzywojenne. Dla osób interesujących się zarówno pisarstwem jak i historią z tamtych lat jest to pozycja obowiązkowa.
Link do opinii
Inne książki autora
Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach
Małgorzata Szpakowska 0
Okładka ksiązki - Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach

Pamiętacie pralkę Franię? Może nawet stoi jeszcze gdzieś w piwnicy, ale czy zdajecie sobie sprawę, że jej pojawienie się przyspieszyło rozpad mikrostruktury...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy