Umiłowana została uznana przez czytelników za jedną z najważniejszych książek stulecia.
„Dom zbiegłej z Kentucky niewolnicy jest nawiedzony. Prześladuje go duch dziecka, które zostało zamordowane przez matkę, pragnącą je w ten sposób ocalić od jeszcze gorszego, w jej mniemaniu, losu: niewolnictwa do końca życia. Zjawa wraca z zaświatów pod postacią młodej dziewczyny, ale z umysłowością dziecka. I tragedia powtarza się...
Umiłowana, najsłynniejsza powieść afroamerykańskiej pisarki Toni Morrison, ukazała się w 1987 roku. Rok później autorka otrzymała za nią prestiżową nagrodę Pulitzera. Bez wątpienia powieść ta zaważyła na decyzji Komitetu Noblowskiego, który w 1993 roku przyznał Toni Morrison Literacką Nagrodę Nobla”.
(Od tłumaczki)
Toni Morrison (ur. 1931 r.) jest profesorem nauk Humanistycznych w Princeton University. Wielokrotnie nagradzana za twórczość, poświęconą głównie problematyce rasizmu i dyskryminacji czarnoskórych, jest laureatką m.in. nagrody Pulitzera. W 1993 roku otrzymała Literacką Nagrodę Nobla.
Informacje dodatkowe o Umiłowana:
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
978-83-24-00849-0
Liczba stron: 368
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2025-01-19, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2025,
Umiłowana jest hołdem złożonym doświadczeniom czarnoskórych niewolników w Ameryce. Przedstawia szokujące realia życia na plantacjach, w których tortury były na porządku dziennym, a największą wartość stanowiła czarnoskóra kobieta, mogąca wydawać na świat darmową siłę roboczą. Ucieczka groziła m.in. śmiercią przez powieszenie, spalenie lub wyczerpującą pracą w kamieniołomach.
Bohaterką powieści jest Sethe- zbiegła niewolnica, zamieszkująca wraz z córką Denver nawiedzony dom pod numerem 124. Prześladuje ich duch dziewczynki, zamordowanej przez matkę, aby uchronić ją przed jeszcze gorszym losem- niewolnicy.
Wydarzenia z książki oparte są na prawdziwej historii Margaret Garner, której zbrodnia dzieciobójstwa dała pole do publicznej debaty na temat spustoszenia fizycznego i psychicznego, jakie niesie za sobą niewolnictwo.
Autorka zdaje się zadawać pytanie- Czy Sethe miała prawo do podjęcia takiej a nie innej decyzji? Czy będąc w podobnej sytuacji, zrobilibyśmy tak samo? Czy można kochać za bardzo?