Przeżyłem sowieckie łagry. Wspomnienia

Ocena: 5.5 (4 głosów)
Wznowienie wydanych w 1966 r. wspomnień mariańskiego misjonarza z Harbinu i więźnia sowieckich łagrów w latach 1948-1955, przetłumaczone oprócz języka polskiego także na hiszpański i włoski.

Czytelnik odbywa z autorem wędrówkę po „komunistycznym piekle”, przeżywając wraz z nim udręki i niedolę. Nie wpada jednak w zniechęcenie czy apatię, gdyż każde słowo wspomnień tego kapłana pełne jest nadziei na lepsze jutro i powierzenia siebie Opatrzności Bożej.

W 1964 roku jeden z krytyków literackich w Australii tak pisał o wspomnieniach ks. Józefa Hermanowicza, pisarza i poety: „Wspomnienia napisane są ciekawie, żywą białoruską mową. Co zaś najciekawsze, że o. Józef Hermanowicz na całe zabójcze śledztwo NKWD, na sowieckie więzienie i łagry spogląda okiem duchownego i humorysty… Autor wspomnień (…) przeplata to wszystko swoim talentem humoru i dlatego gdy czytasz o tym piekle czerwonomoskiewskiej inkwizycji, często chwytasz się za boki, od jego dowcipów. Niewątpliwie, by przetrwać w sowieckim piekle trzeba było być takim człowiekiem jak o. Józef Hermanowicz”.

Informacje dodatkowe o Przeżyłem sowieckie łagry. Wspomnienia:

Wydawnictwo: Promic
Data wydania: 2012-09-21
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7502-362-6
Liczba stron: 384

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Przeżyłem sowieckie łagry. Wspomnienia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Przeżyłem sowieckie łagry. Wspomnienia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2015-05-18, Ocena: 5, Przeczytałam,
Mimo iż książka traktuje o bardzo tragicznych wydarzeniach, jest napisana z humorem i z pewną dozą ironii w stosunku do terroru stalinowskiego. Powoduje to, że czytając ją nie popada się w przygnębienie i smutek, a niejednokrotnie mimowolnie na usta wpełza uśmiech. Autorowi udało się w bardzo oryginalny sposób opisać swoje przeżycia, które opiewają w humorystyczne anegdoty, ale niestety nie brakuje również smutnych wydarzeń. Po przeczytaniu ostatniej strony nasuwa się myśl ; ,Należy dziękować Bogu, za to co otrzymaliśmy i doceniać fakt, że żyjemy wolni ". Naprawdę warto zapoznać się z tą lekturą. Bardzo gorąco polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2013-02-17, Ocena: 6, Przeczytałem, "Wyzwanie - literatura faktu",
Ta biograficzna historia, to wspomnienia człowieka - księdza Józefa Hermanowicza, opowiadające o jego pobycie w jednym z sowieckich obozów pracy. Historia, napisana niezwykle mądrym i szczerym językiem, która pozwala choć w drobnej części poczuć okrucieństwo i dramatyzm tamtego miejsca. Książka ta zaskakuje czytelnika, i to na kilku płaszczyznach. Po pierwsze zaskakuje dramatyzmem i okrucieństwem życia w sowieckim łagrze, które jest przedstawione w książce w sposób tak zwyczajny, naturalny, będący na zwyczajnym porządku rzeczy, iż staje się czymś absolutnie wiarygodnym, szczerym, wręcz namacanym. Drugim zaskoczeniem w owej książce jest to, iż Ks. Hermanowicz, mimo tak straszliwych przeżyć, nigdy nie traci swojej wrodzonej pogody ducha, nadziei i wiary w lepszy os, lepsze jutro, w opiekę Boga. Dlatego też uważam, że książka ta, to nie tyko i wyłącznie zapis dramatycznych obozowych przeżyć, lecz, a być może przede wszystkim, opowieść o ludzkiej niezłomności, człowieczeństwu i dobroci - wbrew wszystkiemu i mimo wszystko.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kacpi71935
kacpi71935
Przeczytane:2013-01-23, Ocena: 6, Przeczytałem,
Zaskakująca powieść księdza,który przetrwał sowieckie piekło.Wspaniale napisane przez eksperta,który wie,jaki to jest ból w łagrach,gdyż sam tam przebywał.Książka jest nie tylko odczuciem Hermanowicza,ale także "Wędrówką"przez czasy komunizmu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - dunia20002
dunia20002
Przeczytane:2016-06-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy