Obfite piersi, pełne biodra

Ocena: 4.2 (10 głosów)

Obfitymi piersiami i pełnymi biodrami natura obdarza kobiety z rodziny Shangguan, mieszkającej w małej chińskiej wiosce, w prowincji Shandong. Od obfitych piersi i matczynego mleka uzależniony jest narrator powieści, długo wyczekiwany syn, brat ośmiu starszych sióstr. Losy rodziny ukazane są na tle wydarzeń historycznych, począwszy od Powstania Bokserów w 1900 roku, poprzez upadek dynastii Qing, inwazję japońską, walki Kuomintangu z komunistami, „rewolucję kulturalną”, aż do reform gospodarczych. Na prowincji życie toczy się jednak obok wielkich przemian, rządzą tam najprostsze instynkty, a podstawową wartością jest przetrwanie.

W powieści Obfite piersi, pełne biodra wszystko jest trochę oderwane od rzeczywistości, pełne makabrycznych zdarzeń i wynaturzonych postaci, ocierające się o magię – a jednocześnie opisane prostym, niezwykle obrazowym językiem, przesycone ironią i czarnym humorem. Zręczność stylistyczna i wybujała fantazja Mo Yana powodują, że lektura wciąga na długo – jest to jedna z tych książek, które czyta się zachłannie, mimo że ogłuszają, wyprowadzają z równowagi.

Okrzyknięty chińskim Faulknerem i realistą magicznym w stylu Márqueza, Mo Yan pisze prozę, która jest jedyną w swoim rodzaju mieszanką fantazji, lirycznych opisów chińskiej przyrody, czarnego (nawet slapstickowego) humoru i odrobiny tego, co nadprzyrodzone.
„Washington Times”

Proza Mo Yana jest wyrazista i czasem twarda jak kamień, gdyż czerpie humor z najtragiczniejszych źródeł, a historia – rozbudowana, wartka i wielowątkowa – jest frapująca… Książka bezwzględnie warta przeczytania.
„Publishers Weekly”


W sadze obejmującej historię całego wieku znakomity chiński autor rejestruje dzieje rodziny Shangguan, obrazowo ukazuje pełną przemocy przeszłość i zepsutą teraźniejszość swojego kraju.
„Kirkus Reviews”

Dzieło monumentalne… Znakomite pisarstwo Mo Yana jest tak ekspresywne, że zapachy, widoki i emocje stają się niezwykle wyraziste.
„Asianweek”

Informacje dodatkowe o Obfite piersi, pełne biodra:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2013-01-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788377478257
Liczba stron: 638
Tytuł oryginału: Feng ru fei tun
Język oryginału: chiński
Tłumaczenie: Katarzyna Kulpa

więcej

Kup książkę Obfite piersi, pełne biodra

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Obfite piersi, pełne biodra - opinie o książce

Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2017-01-21, Ocena: 2, Przeczytałam, Przeczytane 2014-2023,
Książką tą rozpoczęłam swoją czytelniczą przygodę w roku 2017. Nie był to jednak najlepszy wybór. Zamiast odprężenia, jakiego oczekuję po pierwszej książce roku, przeżyłam czytelniczą katorgę.Lektura była długa i momentami bardzo nużąca. To opasłe dzieło, pod swoim osobliwym tytułem, kryje losy chińskiej rodziny Shangguan. Opatrzność obdarzyła matkę wieloma córkami i tylko jednym synem. Życie każdej z córek potoczyło się nie tak, jak życzyłaby sobie tego każda rodzicielka i przyniosło hańbę nazwisku Shangguan. Jedyny syn, który miał być ostoją rodziny i jej dumą, jako malec był uzależniony od matczynego mleka i widoku kobiecych piersi, później stał się życiowym nieudacznikiem. Historia rodziny Shangguan to pasmo nieszczęść, ściśle związanych z przemianami politycznymi w Chinach. I choć dzieje tej rodziny napawają czytelnika smutkiem, warto zauważyć pozytywną siłę przetrwania, jaką ma w sobie matka. Ona za wszelką cenę stawia czoło wszystkim rodzinnym tragediom, nie poddaje się.. Nie jestem zwolenniczką literatury azjatyckiej. Po tę pozycję sięgnęłam tylko dlatego, że jej autor jest noblistą. Sama nie mam dobrego zdania o tej książce, myślę jednak, że przypadnie ona do gustu miłośnikom kultury chińskiej, zwłaszcza orientującym się choć trochę w historii i przemianach społeczno-politycznych w Chinach.
Link do opinii
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-02-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Przeczytałam zwabiona nagrodą Nobla, którą otrzymał autor za tę pozycję. Jednak wrażenia mam mieszane. Owszem, piękny język, pełen opis zmian kulturowych, społecznych i politycznych na przestrzeni dziesięcioleci. Mnie jednak nie porwała, czytywałam dużo lepsze książki.
Link do opinii
"Obfite piersi, pełne biodra" jest pierwszą przeczytaną przeze mnie książką, której autor jest z dalekowschodniego kręgu kulturowego i bardzo podoba mi się jak różny jest styl tej książki, od wszystkiego co do tej pory czytałam. Piękne, obrazowe, ale na pewno nie nudne opisy, dzięki którym można poznać ducha opisywanego świata, znacznie przybliżają nam Chiny XIXw. Jest to świetne źródło wiedzy o życiu ludzi z prowincji w czasach wielkich wojen i wielkich reform. Większość z nas wie że w czasie II wojny światowej Japonia najechała Chiny, a potem politykował Mao, ale co przeżywali i jak to widzieli zwykli ludzie już umyka naszej uwadze. Ta książka idealnie nadaje się aby uzupełnić tego typu wiedzę, poznać historię i kulturę Państwa Środka od podszewki, za pomocą pięknych słów tej pięknej książki.
Link do opinii
Avatar użytkownika - ja_marzena
ja_marzena
Przeczytane:2015-05-04, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Świetna, epicka powieść. Polecam wszystkim ceniącym dobrą, porządną literaturę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2019-07-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2019,

Mimo, że głównym bohaterem jest Jintong, występujący przez większą część książki jako narrator pierwszoosobowy, to bohaterem zbiorowym, i nawet bardziej istotnym, są kobiety. Kobiety silne, dominujące, odważne, natchnione, wykształcone, zdeterminowane, zdolne do poświęceń, ale też szalone. Mamy tu zderzenie ogólnie panującej kultury patriarchalnej, w której bezwartościowość kolejno rodzących się dziewczynek podkreślana jest ich jednoznacznymi imionami w stylu "W Oczekiwaniu Upragnionego Syna", z matriarchalnym stylem życia rodziny Shangguan. Mimo wszystko jest to książka na wskroś feministyczna, o kobietach twardych, nie poddających się i biorących los we własne ręce. Dla wszystkich z nich jednak los ten jest wyjątkowo okrutny. Wszystkie kończą tragicznie i, choć wydawałoby się, że od początku kroczą po równi pochyłej, to ich życie nie jest pozbawione sensu. Te z nich, które nie doświadczyły biedy i trudów życia podczas wojny, wyrosły na eleganckie, ale egoistyczne i zachłanne matrony. Natomiast udziałem pozostałych, zgodnie z porzekadłem, że cierpienie uszlachetnia, stały się uczynki z najwyższej skali cnoty. Na tle damskiej części rodziny ciekawie przedstawione zostało dojrzewanie Jintonga, od egoistycznego, walecznego niemowlęcia, po nieradzącego sobie w życiu, tchórzliwego mężczyznę uzależnionego od kobiecego mleka, który jednak z wiekiem nabył też pozytywnych cech takich jak prawdomówność, empatia. Nie zapominajmy, że to litaratura z kategorii realizmu magicznego, więc nie brakuje takich smaczków jak jasnowidzenie ptasiej nieśmiertelnej czy niesamowite opisy wojny.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2021-02-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - muszkasia
muszkasia
Przeczytane:2017-05-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2017, Mam,
Avatar użytkownika - nikikate
nikikate
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 2, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Avatar użytkownika - Asteria
Asteria
Przeczytane:2013-11-14, Ocena: 5, Przeczytałem, 2013, Mam,
Inne książki autora
Kraina wódki
Mo Yan0
Okładka ksiązki - Kraina wódki

Alkohol: silny, rozpowszechniony w Chinach środek psychotropowy. Popularny zwłaszcza na prowincji, wśród tzw. elit politycznych.Charakterystyka: łatwy...

Zmiany
Mo Yan0
Okładka ksiązki - Zmiany

W "Zmianach" Mo Yan wspomina swoje losy, od dzieciństwa, które przypadło na lata 60., po chwilę obecną. Wątki autobiograficzne wykorzystuje, żeby pokazać...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy