Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2011-09-28
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 240
Nie miałam okazji czytać pierwszej części, może dlatego moje odczucia co do tej historii, nie są do końca takie jak być powinny, może też, z tego powodu nie do końca "czuję" tę opowieść.
Zapowiadała się całkiem ciekawie - piękne góry, Bieszczady, niebezpieczna przyroda, jakaś tajemnica, wschodząca dziennikarka i idol za którym podąża. Gdzieś tam tlił się jakiś romans, była masa przygód, wspaniałych opowieści ukazujących nie tylko okolice, ale i mieszkańców - ich otwartość i nieufność zarazem.
Czego brakło? W mojej opinii momentami, zwłaszcza po środku historii, wiało nudą... Ekscytujące były poszukiwania świadków wypadku, poszukiwania i opieka nad wilkie, pod koniec nawet łza się w oku zakręciła, a jednak... Nie było tak wielkiego zachwytu jak się spodziewałam, nie była ta historia warta zamieszkania na dłużej w mojej pamięci...
Joanna Pasieczna to absolwentka łódzkiej Filmówki, która chce nakręcić dokument o słynnym reżyserze, Jerzym Glinickim.
Glinicki niedawno porzucił słoneczną Kalifornię i osiedlił się w Bieszczadach. Jest odludkiem, mieszka ze swoim starym psem, owczarkiem Bruno.
Reżyser nie jest zachwycony pomysłem młodej dziewczyny i usiłuje ją - mówić wprost - spławić.
A ona przez przypadek natrafia na wymarzony temat - probuje rozwikłać zagadkę śmierci Katarzyny Lewickiej, która dwa lata temu zginęła w dziwnych okolicznościach.
Zbierając materiały do filmu, Joanna nawiąże dobre stosunki nie tylko z leśniczym czy Marcinem - Klunejem. Między nią a uratowanym przez nią wilkiem wytworzy się niezwykła więź.
W ratowanie wilka zaangażuje sie również Gliniecki. Po tym, jak Joanna pomogła mu pozbierac się po śmierci Bruna, bardzo się do siebie zbliżyli.
Ta książka to bardzo udana kontynuacja "Nakarmić wilki".
Jest tu pełna napięć znajomość Joanny i Jerzego. Gdy wydaje się, że tych dwoje połączy nie tylko filmowa pasja, pojawia się nagle Olgierd i zmienia się układ sił. Mimo iż intelektualnie i duchowo Joanna czuje się związana z Glinieckim, to pewna dzikość i (co tu duzo mówić) młodość Olgierda działa na nią jak magnes.
Zastanawiam się jednak, czy takie rozpoczęcie wspolnego życia (dziecko w drodze) na pewno wystarczy? Olgierd da się usidlić? Joanna będzie usatysfakcjonowana codziennym życiem z zamkniętym w sobie samotnikiem? Jak Olgierd odnajdzie się w Warszawie?
Joannie udało sie dotrzeć do Waldka - Kapuzy. Waldek zaufał jej, otworzył się i opowiedział, co naprawdę stało się wtedy na polanie. Również to, jak niezwykle zachowały się wilki, dla których Katarzyna była kims w rodzaju członka ich stada.
Ta ksiązka to również hołd, oddany wilkom, tym niezwykłym zwierzętom, tak okrutnie traktowanym przez ludzi.
Polska, rok 1982. Znany pisarz zwraca się do młodej dziennikarki, która popadła w niełaskę władz z prośbą o zebranie dokumentacji na temat hrabiny Krystyny...
Maria Nurowska, pisząc tę powieść, czerpała inspirację z prawdziwych historii, które zdarzyły się na Podhalu. "Zabójca" to historia Joanny Padlewskiej...
Przeczytane:2015-01-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Pożyczone, wyzwanie 2015- 26 książek w 2015,