Wygraj książkę "Szlak nadziei"
Szlak nadziei to bogato ilustrowana zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi, dokumentami i mapami książka. Autor rozpoczyna opowieść we wrześniu 1939, by wyjaśnić dlaczego setki tysięcy Polaków znalazły się nagle na Syberii i w innych dalekich terytoriach ZSRR. Układ Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 r. i umowa wojskowa zawarta w Moskwie 14 sierpnia 1941 r. pozwoliły utworzyć Polskie Siły Zbrojne w ZSSR. Dały one schronienie i wolność tysiącom wyczerpanych zesłaniem i łagrami Polakom oraz możliwość opuszczenia „nieludzkiej ziemi”.
Wyprowadzenie prawie 120 tysięcy żołnierzy i cywilów z ZSRR poprzez Iran, Irak, Egipt, Palestynę (gdzie została część żołnierzy pochodzenia żydowskiego, którzy odegrali kluczową rolę w powstaniu państwa Izrael) do włoskiej Bolonii było politycznie i organizacyjnie unikalnym przedsięwzięciem. Po drodze armia organizowała szkoły dla dzieci, młodzieży, oficerów, wzięła udział w wielu bitwach, których symbolem stało się Monte Cassino. Prawie 15 tysięcy dzieci wysłano do Nowej Zelandii, Indii, Afryki i Meksyku, by zapewnić im spokojne dzieciństwo.
To wszystko wydarzyło się w sytuacji szalejącej wojny, kiedy Polski nie było na mapie Europy. Szlakiem armii podążyli Norman Davies i Janusz Rosikoń (fotograf). Szukali jej śladów, spotykali się z rozsianymi po świecie, od Nowej Zelandii, poprzez Afrykę, Włochy, Izrael, Anglię itp., do Meksyku, uczestnikami tej epopei i ich potomkami, którzy po wojnie nie mieli gdzie wracać – ich Polska stała się fragmentem Związku Sowieckiego. Natrafili na nieznane dotąd, unikalne dokumenty i zdjęcia. W albumie wykorzystano również wiele relacji nadesłanych na platformę www.armiaandersa.pl. Warto zagłębić się w opowieść prof. Normana Daviesa i Janusza Rosikonia. Warto sięgnąć po książkę Szlak nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty i wziąć udział w konkursie, który jej właśnie jest poświęcony.
Udział w konkursie:
Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na jedno proste pytanie. Warto również dodać Szlak Nadziei do swojej wirtualnej biblioteczki - na przykład jako książkę, którą chce się przeczytać. Na zgłoszenia czekamy do 9 listopada 2015 - trzeba więc się pospieszyć.
Najbardziej aktualne informacje o konkursach książkowych znajdziecie w naszym profilu na Facebooku!
Laureatami konkursu zostali: Zuzanna Czechowska, Rokietnica Danuta Szymków, Wrocław Anna Fochtman, Sosnowiec Gratulujemy! Nagrody wyślemy pocztą.