Wygraj książkę „Moce wikingów"

Start: 2016-12-14 Koniec: 2016-12-20
Wygraj książkę „Moce wikingów

W ukształtowaniu się obrazu wczesnośredniowiecznej Europy duże znaczenie miały wydarzenia epoki wikingów – okresu trwającego aż cztery stulecia, od początku VIII do końca XI wieku. W owym czasie wikingowie, najeźdźcy pływający na smoczych statkach, rabowali i kolonizowali kraje chrześcijańskiego Zachodu oraz wieloetnicznego Wschodu. Wszędzie tam prowadzili również intratny handel. Dawni Skandynawowie uważali, że powodzenie w walce, handlu czy zdobywaniu prestiżu społecznego zawdzięczają nadnaturalnym mocom zesłanym od bogów. Moce te objawiały się między innymi w przedmiotach takich jak ozdoby czy broń, z których przechodziły na ich właścicieli. Książka Władysława Duczki Moce wikingów. Światy i zaświaty wczesnośredniowiecznych Skandynawów mówi właśnie o mocach wikingów tkwiących w używanych przez nich przedmiotach. 

 

Wikingowie wywodzili się ze społeczeństw o silnie zhierarchizowanych strukturach, w których wodzowie wojenni z elity społecznej, stojąc na czele grup ludzi wolnych, prowadzili ekspansję poza Skandynawią. Ekspansję polegającą na napadach, podbojach i tworzeniu sieci handlu dalekosiężnego. Działalność ta jednocześnie przyspieszała rozwój kulturowy i gospodarczy krajów samych łupieżców. W epoce wikingów wszystkie te procesy odznaczały się wyjątkową trwałością oraz intensywnością kontaktów z różnymi ludami. Dzięki temu kultura skandynawska stale wzbogacała się w sferze zarówno duchowej, jak i materialnej. Książka Moce wikingów ukazuje szczegóły niesłychanego dynamizmu rozwojowego tamtej epoki. Punktem wyjścia rozważań w każdym rozdziale są wspaniałe ozdoby i inne przedmioty używane przez społeczności wikińskie żyjące nie tylko w Skandynawii, ale w całym świecie ich diaspory – od Wysp Brytyjskich, przez wybrzeża Bałtyku do Europy Wschodniej, a nawet kalifatu arabskiego. Autor prezentuje zabytki kultury materialnej wikingów także od strony ich powiązań z pogańską religią, poezją i sagami. Ten niematerialny aspekt przedmiotów używanych przez ludzi Północy okazuje się niezmiernie istotny, gdyż pokazuje głębię wierzeń wikingów w siły rządzące ich życiem – w moce boskie spływające na człowieka. Przekonajmy się, jakie moce kryły się w przedmiotach używanych przez wikingów. Publikację Moce wikingów poleca Instytut Wydawniczy Erica. Warto również wziąć udział w konkursie, który jej właśnie jest poświęcony. 

 

Udział w konkursie: 

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy podać pytanie, jakie chcielibyście zadać autorowi książki, Władysławowi Duczce. Warto również dodać Moce wikingów do swojej wirtualnej biblioteczki - na przykład jako książkę, którą chce się przeczytać. Na zgłoszenia czekamy do 20 grudnia 2016 - trzeba więc się pospieszyć. 

 

Najbardziej aktualne informacje o konkursach książkowych znajdziecie w naszym profilu na Facebooku!

Laureatami konkursu zostali: Bartosz Wojcieszak, Sosnowiec Elżbieta Łońska, Chojnice Ula Domżalska, Sosnowiec Gratulujemy! Nagrody wyślemy pocztą.

Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy