Wygraj książkę "Kacper na tropie zła"

Start: 2016-01-21 Koniec: 2016-01-27
Wygraj książkę

Kacper jest licealistą, dociekliwym i refleksyjnym młodym człowiekiem. Marzy mu się bywanie w różnych światach, w różnym czasie. Gdy spotyka w domu autorki książki skatowanego psa przywiezionego z wypadu, jest bardzo poruszony. Pyta: jak to się dzieje, że człowiek może być tak okrutny?

 

Będąc na obozie żeglarskim, trafia wraz ze swoim kolegą, Piotrkiem, na statek-widmo. Statek ten jest metaforą mitu o dwóch duszach przyjętych w manicheizmie: dusza dobra wywodzi się z jasności, zła dusza pochodzi z ciemności. Przyjaciele pochłonięci przez ciemności doświadczają budzącego się w nich zła, złych uczuć: nienawiści, nieżyczliwości itp. Pogląd Manesa o dwóch duszach (substancjalnym podłożu dobra i zła) towarzyszy rozumowaniu chłopców do końca książki.

 

Po uwolnieniu się z mocy ciemności dziwne i nieprzewidywalne wydarzenia pozwalają chłopcom spotykać filozofów, którzy objaśniają im przyczyny zła tkwiące w człowieku lub poza nim. Augustyn nawołuje do ascezy i w przeciwieństwie do Manesa twierdzi, że istnieje tylko dobry Bóg, a zło jest jedynie brakiem dobra. Następuje też konfrontacja poglądów Tomasza z Akwinu z poglądami Arystotelesa co do struktury bytu i braku w tej strukturze miejsca na zło. Ważnym zagadnieniem w kontekście przyczyny zła są namiętności i przyjemności, np. Kartezjusz nie potępia namiętności, ale zaleca ich kontrolowanie przez rozum. Wyłania się XVII-wieczny problem człowieka - kim jest? Czy posiada duszę? Czy człowiek jest tylko biologicznie uwarunkowaną maszyną? Jest też platońska teoria duszy i obrazowo przedstawione konsekwencje braku harmonii między jej częściami i cnotami.

 

Wszystkie problemy filozoficzne pokazane są na tle konkretnych sytuacji. Chłopcy spotykają Augustyna wśród jego wiernych w bazylice w Hipponie, przez jakiś czas przebywają w XIII-wiecznym klasztorze, następnie w XVII-wiecznym Paryżu. Biorą udział w wykładach na uniwersytecie, w sekcji zwłok na rynku miasta, w straceniu czarownicy na szafocie. Tańcząca dziewczyna dla Leibniza jest w książce pierwowzorem Monady – najmniejszej, duchowej cząsteczki, podstawy rzeczywistości, zaś w Kacprze budzi uczucie pierwszej miłości. Wszyscy filozofowie spotkani przez bohaterów książki przybliżenie są w specjalnej nocie.

 

Fabuła jest w tej książce przede wszystkim ważnym podłożem dla problemów natury filozoficznej, przedstawionych z dużym poczuciem humoru. Z pewnością warto sięgnąć po publikację Ireny Bukowskiej Kacper na tropie zła. Warto też wziąć udział w konkursie, który poświęcony jest tej właśnie książce. 

 

Udział w konkursie:

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na dwa proste pytania. Warto również dodać Kacpra na tropie zła do swojej wirtualnej biblioteczki - na przykład jako książkę, którą chce się przeczytać. Na zgłoszenia czekamy do 27 stycznia 2016 - trzeba więc się pospieszyć. 

 

Najbardziej aktualne informacje o konkursach książkowych znajdziecie w naszym profilu na Facebooku!

Laureatami konkursu zostali: Iwona Nowakowska, Żuromin Katarzyna Chmiel-Gajda, Proszowice Hanna Wiśniewska, Mława Gratulujemy! Nagrody wyślemy pocztą.

Książka
Kacper na tropie zła
Irena Bukowska
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy