Recenzja książki: Ziemia - nasza wspaniała planeta

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Wiedzę najlepiej zdobywa się podczas zabawy, a najlepszym do tego narzędziem jest ciekawie i z pomysłem napisana książka. „Ziemia – nasza wspaniała planeta” to kierowana do najmłodszych czytelników niezwykle wciągająca, przepięknie ilustrowana, a co najważniejsze – pouczająca książka, której z pewnością nie może zabraknąć w biblioteczce małego naukowca.

Mały czytelnik, wertując publikację Christiany Dorion, pozna najważniejsze zagadnienia z historii naszego globu. Książkę otwiera rozdział opisujący powstanie Układu Słonecznego oraz pokrótce charakteryzujący wchodzące w jego skład planety. W dalszej części książki młody czytelnik pozna teorię ewolucji Darwina, dowie się, dlaczego zdarzają się trzęsienia ziemi i zjawiska wulkaniczne. W książce nie zabrakło także rozdziału opisującego obieg wody w przyrodzie i to przy użyciu wspaniałej, kolorowej, trójwymiarowej makiety! Czytelnik w „Ziemi – naszej wspaniałej planecie” znajdzie także opis zjawisk pogodowych oraz pozna przyczyny ich powstawania. Dowie się również, jak wpływa na kształtowanie klimatu prąd morski Golfsztrom. Wiele uwagi zostało w publikacji poświęconej opisaniu odżywiania się zwierząt i roślin. W prosty i interesujący sposób autorka ukazała także obieg węgla w przyrodzie.

„Ziemia – nasza wspaniała planeta” to publikacja, która złożona została z podstawowych haseł i definicji zaczerpniętych z nauk takich jak geografia, biologia i chemia. W książce Christiany Dorion dominuje jednak geografia. Na dalszym nieco planie plasuje się biologia, a na końcu – i to z niewielką liczbą haseł – znajduje się chemia. Podział ten wynika przede wszystkim ze specyfiki omawianych zagadnień. Wymagający skupienia rozdział opisujący ruchy płyt tektonicznych wydaje się banalnie prostym zagadnieniem, jeśli porównać go z dość skomplikowaną charakterystyką obiegu węgla w przyrodzie.

Książka Christiany Dorion od pierwszej do ostatniej strony zachwyca czytelnika. Duży format książki, kolorowe strony z ilustracjami stanowiącymi wraz z tekstem nierozerwalną całość i fantastyczne, trójwymiarowe elementy – rozkładane drzewa, wychodzące ponad powierzchnię książki łańcuchy pokarmowe oraz prezentacja Wielkiego Wybuchu – to wszystko z pewnością sprawi, że w młodym czytelniku obudzi się duch naukowca.

„Ziemia – nasza wspaniała planeta” napisana jest przystępnym językiem, dzięki czemu książkę można bez większych problemów czytać już z dziećmi w późnym wieku przedszkolnym. Nie znaczy to jednak, że w książeczce brakuje naukowej terminologii. Na kartach publikacji młody czytelnik natrafi na definicje „chloroplastów”, „reducentów” oraz „infiltracji”. Słowa te, nierzadko obco brzmiące także dla dorosłych czytelników, prawdopodobnie nie zapadną w pamięć najmłodszych, ale przynajmniej pozwolą osłuchać się z zagadnieniami, które w przyszłości przyjdzie maluchowi przyswoić.

Publikacja Christiany Dorion to książka, której nie powinno zabraknąć na półce żadnego dziecka. Dostarcza ona bowiem podstawowej wiedzy w sposób niezwykle przystępny oraz przygotowuje malucha do dalszego i świadomego poznawania otaczającego go świata. To doskonała lektura, którą najmłodsi mogą czytać razem z rodzicami, wspólnie poznając i podziwiając zachwycające dzieła matki natury.

Kup książkę Ziemia - nasza wspaniała planeta

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ziemia - nasza wspaniała planeta
Książka
Inne książki autora
Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki
Christiane Dorion0
Okładka ksiązki - Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki

Jakie cuda techniki zawdzięczamy zwierzętom? Poznajcie rekina, który wymyślił tak superszybki kostium pływacki, że jego używania zakazano na igrzyskach...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy