Ludzka wyobraźnia, rozumiana jako zdolność do przywoływania i tworzenia w myślach wyobrażeń, nastawiona jest na ich eksponowanie w sposób charakterystyczny dla konkretnego człowieka. A ponieważ – zgodnie z przemyśleniami Alberta Einsteina – dopiero wiedza w połączeniu z wyobraźnią jest podstawą kreatywności, konieczną staje się troska o równomierny rozwój obu tych elementów już od najmłodszych lat. By wspomóc rozkwit wyobraźni twórczej, naprzeciw wymaganiom współczesnych czasów wyszło Wydawnictwo Jedność, oddając do rąk nastolatków (i nie tylko) kolejną wspaniałą pozycję Zbiór niby-bzdur czyli maksimum śmiesznych ciekawostek, które dobrze jest znać! Bez wątpienia najbardziej zadowolony będzie ten czytelnik, który zapozna się z owym encyklopedycznym zbiorem w całości (oczywiście, możliwe jest również nabycie pojedynczych egzemplarzy).
Zmieszczone w pomarańczowo-odblaskowym pudełku trzy kolejne tomiki interesujących nowinek ucieszą czytelnika, którego wyobraźnia otwarta jest na wciąż nowe odkrycia. Obok spraw oczywistych (każdy przecież coś wie o otaczającej nas rzeczywistości) znalazły się informacje zadziwiające, nieprawdopodobne, a nawet bulwersujące: czyż inaczej można nazwać wyciąg z chińskich przepisów, informujących o tym, iż nielegalne jest ratowanie topiącej się osoby, ponieważ zmieniłoby to jej przeznaczenie? Albo: w szwajcarskich kantonach po godzinie dwudziestej drugiej mężczyzna (bez względu na wiek) nie może siusiać na stojąco? Lub: mieszkańcy Sardynii przykrywają żółty ser gazą i czekają tak długo, aż muchy złożą na nim jaja. Kiedy larwy się wylęgną, rozsmarowują powstałą masę na chlebie i jedzą ze smakiem. "Pikantne" przykłady można mnożyć bez liku, jednak nie można odbierać czytelnikom przyjemności osobistego odkrywania światowych ciekawostek.
Każda z ponad siedmiuset nowinek jest przydatna, wyjaśnia bowiem zawiłości dotyczące różnych dziedzin wiedzy: budowy ludzkiego ciała i zdrowia, planet, życia zwierząt, morskich tajemnic, mitologii, odkryć geograficznych, rzymskich liczb, zwyczajów, sposobów zarabiania pieniędzy, a także zasad udzielania pierwszej pomocy, badań naukowych, kalendarza przyszłości. Niezwykle interesujące są dziwaczne trendy, okrutne metody egzekucji, przeraźliwe dźwięki, niebezpieczne zawody czy kuriozalne medykamenty. Lektura jest również kopalnią wiedzy na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach: gdy zaatakuje aligator lub rekin, gdy trzeba pilotować samolot, ustawić orkiestrę albo bezkarnie komuś przygadać, gdy niebezpieczeństwo czyha na brodzącego w morzu, a trzęsienie ziemi na mieszkańców zagrożonych terenów. Te i wiele jeszcze innych ciekawostek – faktów, liczb i dat – wzbogacą wiedzę oraz rozbudzą wyobraźnię.
Ponieważ wszystkie tomiki znalazły się pod patronatem dobrego humoru, Zbiór niby-bzdur. Śmieszne ciekawostki, które dobrze jest znać! bez wątpienia przypadną do gustu czytelnikowi w każdym wieku. Interesujący sposób przekazu, przejrzyste zapisy na stronach i proste rysunki wzbogacają treść. Twarda okładka oraz niewielki format książeczek ukrytych w pomysłowym pudełku pozwolą na korzystanie z trylogii w każdym miejscu i czasie. Pozostaje więc tylko życzyć owocnej lektury.
"Encyklopedia szkolna. Historia Polski" stanowi znakomity klucz do przypomnienia, zrozumienia i zapamiętania wszystkich ważnych wydarzeń, postaci, miejsc...
Repetytorium "Angielski. Phrasal Verbs" przeznaczone jest dla wszystkich uczących się języka angielskiego i pragnących utrwalić tak ważny element...