Zapach Oliwii Catherine Reiss to poruszająca opowieść o godzeniu się ze stratą, o traumach, które każdy z nas musi przepracować, o życiu w cieniu tragedii. A także o tym, że literatura może być terapią i wyzwoleniem, ale też czasem potrafi być niebezpieczna. Zapach Oliwii zaskakuje głębią psychologiczną, ale i trzyma w napięciu do ostatniej strony.
Tytułowa Oliwia była niezwykłą nastolatką. Ideałem – można by było powiedzieć. Cechowało ją niezwykłe piękno – zewnętrzne i wewnętrzne. Wyjątkowa inteligencja. Empatia. Przyjaciele ją uwielbiali, rodzina – kochała. Niestety, pewnego dnia dziewczyna odeszła w tragicznych okolicznościach. Pozostawiła po sobie ból w sercach rodziców i siostry, Eli, która postanowiła napisać książkę jej poświęconą, a później wydała ją pod pseudonimem. Miała to być forma terapii, sposób na pogodzenie się ze stratą i z emocjami, jakie wiązały się ze śmiercią Oliwii. Eli podejmuje decyzję o publikacji książki – pod pseudonimem. Pozostają jednak ślady, które mogłyby wskazywać, kto jest jej autorką.
Po kilku latach Eli powraca na Mazury. Z czasem odkrywa, że nie znała wszystkich okoliczności śmierci Oliwii. Ślady, które odnajduje Eli, prowadzą do kolejnych niewyjaśnionych wątków tej sprawy. Na domiar złego książka Eli wpada w niepowołane ręce…
Powieść Catherine Reiss czyta się jak znakomity thriller. Nieustające poczucie niepokoju i zagrożenia, rosnące napięcie, zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że od lektury Zapachu Oliwii nie sposób się oderwać. Książka Catherine Reiss skrywa jednak w sobie dużo więcej. To zarazem powieść psychologiczna, poruszająca tematy trudne, lecz bardzo ważne. Śmierć bliskiej osoby, uzależnienie od narkotyków, toksyczne relacje – wszystko to problemy, z którymi zmagać się musi dziś wielu młodych ludzi. Literatura pozwala je oswoić niejako „na sucho", gdy jeszcze nie dotyczą nas bezpośrednio. Warto, by wkraczający w dorosłość czytelnicy potraktowali lekturę powieści Catherine Reiss nie tylko jako rozrywkę, lecz również okazję do refleksji. Zwraca na to uwagę także autorka, która nawołuje, by w razie potrzeby zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy nie wahali się prosić o pomoc. Niełatwą tematykę powieści równoważą wątki dotyczące znaczenia miłości i przebaczenia w naszym życiu. A także przesłanie, które wnosi w tę historię sporo światła i nadziei.
Zaskakujące są portrety rodziców Eli i Oliwii, a także to, jak zmienia się postrzeganie ich przez czytelników w miarę lektury. Głębia psychologiczna postaci to z pewnością jedna z mocniejszych stron powieści Zapach Oliwii – obok znakomicie budowanego napięcia i świetnie ukazanych relacji międzyludzkich. Wszystko to sprawia, że nowa książka Catherine Reiss potrafi zachwycić. To powieść, którą docenią nie tylko miłośnicy powieści new adult.
Przekonam cię, że twoja dusza jest zła. Czujesz fetor? Nie czujesz. Słyszysz krzyki? Nie słyszysz. Myślisz, że robisz coś nikczemnego? Nie myślisz. Nowa...
Zło może skryć się wszędzie. Nie oszczędza nawet zakonu złożonego z grupy sióstr związanych ślubami milczenia. Kobiety są zamknięte – dosłownie –...