Jak wyglądają domy na Grenlandii? W co ubierają się mieszkańcy Etiopii? I czy naprawdę aż tak bardzo różnimy się od mieszkańców innych państw i kontynentów? A może podobieństw jest więcej niż różnic? Na wspólne odkrywanie tajemniczych Zakątków świata zaprasza autorka i ilustratorka, Michalina Rolnik.
Zakątki to publikacja kierowana do najmłodszych, nie potrafiących jeszcze czytać, mówić (a często nawet chodzić) odbiorców. Bohaterami książki Michaliny Rolnik jest dwudziestu mieszkańców różnych Państw. Mali bohaterowie występują w swoich tradycyjnych strojach i prezentują czytelnikowi swoje domy. Poznajemy zatem imię danego bohatera i kraj, z którego pochodzi. Widzimy roześmianą Ingrid z Norwegii, wesołego Amona z Egiptu czy uśmiechniętego Nanuka z Grenlandii.
Książka tętni radością i kolorami. Czytelnikowi ukazuje się plejada barwnych postaci, które na każdej stronie zapraszają do zabawy. Ukazanie postaci w tradycyjnych strojach danego kraju i przed charakterystycznymi dla danego państwa – często dość stereotypowymi – domkami pozwoli małemu odbiorcy zagłębić się w specyfikę regionu. Na kartach książki zobaczymy igloo, wigwam i polską chatę rodem ze skansenu.
Zakątki wydane zostały na tekturowym, grubym papierze, dzięki czemu mali czytelnicy będą mogli wielokrotnie (i samodzielnie) wertować książkę. Kartonowe strony nie ulegną szybko zniszczeniu, a książka przez długi czas będzie cieszyć najmłodszych odbiorców.
Tekst w książce Michaliny Rolnik został ograniczony do minimum. Publikacja składa się z jednego, powtarzanego przy okazji prezentacji każdego bohatera zdania: Tu mieszka… Poprzedza je nazwa kraju, a kończy imię mieszkańca – Hania w przypadku Polski, Zodwa w przypadku RPA czy Putri w przypadku Indonezji.
Zakątki to przede wszystkim zbiór pięknych ilustracji, które dominują nad krótkim tekstem. Rysunki mogą stać się inspiracją do wspólnej zabawy bądź rozmowy rodzica z dzieckiem. O każdej postaci można bowiem opowiedzieć wiele zmyślonych czy też opartych na faktach historii. Autorka zachęca, by wspólnie z dzieckiem poznawać i odkrywać świat – zaczynając od jego Zakątków.
Tym, co zwraca uwagę, jest podobieństwo prezentowanych w książce postaci. Do przygotowania kolejnych bohaterów wykorzystano prawdopodobnie ten sam wzorzec – postaci różnią się między sobą w zasadzie tylko strojem i kolorem skóry. Taki sposób przedstawiania bohaterów sprawia, że dzieci już od najmłodszych lat uświadamiają sobie, że tak naprawdę wszyscy ludzie są do siebie podobni, a tym samym wszyscy zasługują na szacunek i równe traktowanie. To, czym się różnimy, wzbogaca tylko otaczający nas świat i zachęca do odwiedzania i odkrywania nowych miejsc na Ziemi.