Dzieci uwielbiają zadawać pytania. Patrzą na świat z ogromnym zdumieniem w oczach. Wszystko wydaje się im tak nowe, piękne, tajemnicze. Rodzice nieraz mają problem, by odpowiedzieć na ich pytania. Jak się okazuje, można maluchom odpowiadać wierszem. Tak właśnie czyni autorka. Daje poetycki komentarz do dziecięcych pytań. Wiersze są podzielone na rozdziały: Rodzina, Świat, Natura, Rzeczy, Uczucia. Dotyczą rzeczy raz banalnych (Co lubię? Co na podwieczorek?), innym razem – poważnych.
Całość przeczytałam z dużą przyjemnością. Wierszyki są proste, dostosowane do dziecięcej wrażliwości. Nie mają jednak wad często występujących w tego typu literaturze, jak rymy częstochowskie, nadmierne zdrabnianie czy naiwność. Owszem, bywają banalne, ale w wielu miejscach zdarzają się proste słowa, uderzające siłą wyrazu. Oto na przykład fragment wiersza: Co lubię:
Lubię,
gdy oczy mamy
uśmiechają się
do oczu taty.
Dodatkowego uroku książeczce dodają ilustracje – kolorowe i jakby rysowane nieporadną rączką malucha. Z całości przebija ogromna miłość do dzieci. Autorka potrafi się nad nimi pochylić, wysłuchać bez zniecierpliwienia licznych pytań. Traktuje maluchy z powagą. Dlatego książeczka wzbudza dziecięcy zachwyt.
dr Kalina Beluch
Czym [...] są Portrety imion dziecięcych? Są niewątpliwie poetyckimi i baśniowymi portretami radosnych dzieci, które poetka podpatruje w zabawie:...
Tomik poetycki pt. "Zielone piórko" Zofii Olek-Redlarskiej jest zbiorem wielu bardzo interesujących, dowcipnych, dynamicznych wierszy dla...