Recenzja książki: Wprowadzenie do logopedii

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zasadniczą rolę w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich odgrywają prawidłowo wypowiadane słowa. Odpowiednie nadawanie i odbieranie słownych komunikatów jest gwarancją wzajemnego zrozumienia. By osiągnąć zamierzony cel, koniecznym staje się kształtowanie oraz doskonalenie mowy, a także usuwanie jej zaburzeń. Wymienionymi działaniami zajmuje się logopedia. Specjalistami w tej – jakże ważnej – dziedzinie nauki, są surdopedagodzy: Grażyna Gunia i Viktor Lechta. Oddana do rąk czytelnika monografia Wprowadzenie do logopedii została opracowana w sposób wyczerpujący, podający wszelkie dostępne informacje związane z zagadnieniem kształtowania i doskonalenia mowy.

 

Całość została podzielona na dwie zasadnicze części, w których znalazły się wiadomości związane zarówno z teorią jak i z praktyką. W części teoretycznej podano podstawowe definicje poruszonego zagadnienia; omówiono logopedyczną diagnozę, terapię i profilaktykę, a także różne rodzaje środków dydaktycznych, składających się na całość opieki logopedycznej. Dopiero po omówieniu zagadnień podstawowych, skupiono uwagę na właściwych zaburzeniach mowy. Wśród nich znalazły się: dyslalia, rhinolalia, afazja, dyzartria, trudności w czytaniu i pisaniu, a także mutyzm, zaburzenia głosu, jąkanie i mowa bezładna.

 

Wszystkie zagadnienia zostały opracowane szczegółowo. Omawianie poszczególnych problemów rozpoczęto od ustaleń terminologicznych, następnie poprowadzono czytelnika poprzez etiologię, klasyfikację, objawy, diagnozę i terapię (wraz z dokładnym wyliczeniem czynności zalecanych do wykonnia), a skończono na dokładnej profilaktyce.

 

Publikacja jest obszerna, dzięki czemu możliwym stało się usystematyzowanie wiedzy. Pomimo ogromnej ilości terminów specjalistycznych, napisana została ona językiem przystępnym i zrozumiałym. Elementem dodatkowym są szczegółowo opracowane schematy, tabelki, wykazy pytań i zaleceń kontrolnych. W lekturze zamieszczono również słownik terminów fachowych, liczne przypisy (w tekście), obszerną bibliografię polsko- i obcojęzyczną (po każdym rozdziale), wyjaśnienia skrótów zastosowanych w tekście oraz polecaną literaturę.

 

W monografii Wprowadzenie do logopedii, autorzy skierowali swoje doświadczenia w stronę studentów kierunków pedagogicznych (nie tylko o specjalności logopedycznej) oraz pedagogów, spotykających w swojej pracy wychowanków z zaburzeniami mowy. Z podanych rad bez wątpienia skorzystają również rodzice, których obowiązkiem jest współpraca ze środowiskiem przedszkolnym, a w późniejszym wieku – szkolnym. Jedno jest pewne: warto o prawidłowy rozwój mowy zadbać jak najszybciej.

Kup książkę Wprowadzenie do logopedii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wprowadzenie do logopedii
Książka
Wprowadzenie do logopedii
Grażyna Gunia i Viktor Lechta
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy