Recenzja książki: Włócznia Przeznaczenia

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Powieści przygodowe, których fabuła oparta jest częściowo na mitach, podaniach czy wierzeniach, dzielą się na książki, które czytelnik czyta z zapartym tchem i nie potrafi uwierzyć, że to, co trzyma w rękach, to tak naprawdę tylko fikcja literacka oraz na takie, które już po kilkunastu stronach nieudolnie próbują zmierzyć się z wymagającym wyobraźni i polotu tematem niczym żaglówka ze sztormem na otwartym morzu. Z przykrością i wielkim rozczarowaniem powieść Arnauda Delalande Włócznia przeznaczenia należy zaklasyfikować do tej drugiej kategorii.

 

Historia o ukrzyżowaniu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, zapisana w Ewangeliach, to podstawa chrześcijańskiej wiary. Znany zatem jest także epizod mówiący o przebiciu boku wiszącego na krzyżu Chrystusa włócznią. Właśnie ta włócznia, na której zachowały się fragmenty krwi Mesjasza, jest elementem wzmożonej dyskusji i tytułowym przedmiotem pożądania w powieści  Arnauda Delalande. Mityczna, rzekomo zaginiona w zawierusze historii włócznia, zostaje odnaleziona przez archeologów wysłanych do izraelskiego miasta Megiddo z ramienia Watykanu. Radość ze znalezienia bezcennej relikwii trwa jednak krótko. Archeolodzy zostają zamordowani, a włócznia przechodzi w ręce bezwzględnych naukowców, którzy stawiają sobie jeden cel – chcą za pomocą wyizolowanego z krwi DNA sklonować Chrystusa. Przeszkodzić im w tym przerażającym przedsięwzięciu ma „agentka” wysłana z samego Watykanu.

 

Fabuła powieści – prosta i niemiłosiernie banalna, niespecjalnie czytelnika zaskoczy. Próby wplecenia w narrację nadprzyrodzonych wątków i boskich ingerencji, niestety, mijają się z celem. Jak powieść była, tak pozostaje niewiarygodna. Można stwierdzić, że wszystkie tego typu książki obarczone są piętnem dość dużego mijania się z prawdą. Istnieją jednak autorzy – choćby Dan Brown – którzy z równie niewiarygodnej opowiastki potrafią stworzyć powieść, która wywołuje niemal wojnę z Kościołem – tak wielu czytelnikom opisywane w niej wydarzenia wydają się prawdopodobne. Tym bardziej zaskakuje fakt, że całkiem ciekawy pomysł Arnaud Delalande spłyca do właściwie jednowątkowej laboratoryjnej konspiracji.

 

Do bohaterów wprawny i zaprawiony w literackich bojach czytelnik także może mieć liczne zastrzeżenia. Już od samego początku daje się zauważyć jasny i oczywisty podział na "dobrych" i "złych". Na szczęście autor zachował resztki godności i wcieleniem największego zła oraz niegodziwości nie uczynił następcy świętego Piotra. Skądinąd to papież wydaje się postacią w powieści najbardziej barwną.

 

Jedynym atutem Włóczni przeznaczenia jest to, że autor do minimum ograniczył wszystkie zbędne opisy oraz wątki poboczne. Dzięki temu książka stała się niezwykle dynamiczna, a kolejne, następujące po sobie wydarzenia czytelnik, choć z zażenowaniem spowodowanym ich irracjonalnością, śledzi z wypiekami na twarzy. Być może gdyby narrator popracował trochę nad elementami zaskoczenia, dopisał kilka zwodzących na manowce epizodów oraz stworzył bohaterów o nieco bardziej skomplikowanej osobowości, książka z miernej powiastki przygodowej urosłaby przynajmniej do rangi thrillera historycznego.

Kup książkę Włócznia Przeznaczenia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Włócznia Przeznaczenia
Książka
Włócznia Przeznaczenia
Arnaud Delalande
Inne książki autora
Pułapka Dantego
Arnaud Delalande0
Okładka ksiązki - Pułapka Dantego

SPRZEDAŻ OD 25-02-2008! Wenecja, rok 1756. Wieczorem, w opustoszałym teatrze San Luca, ma miejsce makabryczna zbrodnia. Doża Francesco Loredan, za namową...

Bajki pisane krwią
Arnaud Delalande0
Okładka ksiązki - Bajki pisane krwią

Rok 1774, czasy panowania Ludwika XV. W wersalskiej Galerii Zwierciadlanej odkryte zostają zwłoki brutalnie zamordowanej młodziutkiej Rosette oraz liścik...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy