Praktyczny przewodnik po Biblii
1500 lat – tak długo powstawała Biblia. Poszczególne księgi zostały napisane w różnych okresach przez różnych autorów. Czasami były poprawiane przez następcę autora, nierzadko nieznanego. Tworzą one niezwykłą panoramę: począwszy od Księgi Rodzaju, aż po kończącą Nowy Testament Apokalipsę. Biblia jest bardzo różnorodna, łączy odmienne style i gatunki literackie, części długie i krótkie, mocno osadzone w historii i wyraźnie symboliczne. Trudno ją w pełni poznać, a na pewno trudno zrozumieć bez jakiegoś oglądu całości, czytając tylko fragmenty. W tym właśnie – w spojrzeniu na całość – ma pomóc przewodnik W świecie Biblii. Ma ci opowiedzieć o wielkich i ważnych ideach zawartych w Biblii. O najważniejszych jej bohaterach. Wskazywać to, co w każdej księdze jest najważniejsze. Pomóc zobaczyć, jak wszystko składa się w jedną całość.
Książkę tę można porównać do widoku z lotu ptaka, z okien samolotu. Umożliwia ogląd całości z pewnej perspektywy. Nie widać wtedy szczegółów, widać za to większą całość, to, czego nie można dostrzec, wędrując po kartach konkretnej księgi.
Początek owego lotu to krótkie przedstawienie (w formie wizualnej) organizacji Biblii. Możemy na nią spojrzeć jak na zbiór książek na półkach. Część z nich tworzy osobne podzbiory, jest podzielona na księgi powiązane czasowo czy tematycznie. Podstawowy podział to Stary i Nowy Testament. Kolejny – to pogrupowanie ksiąg pod względem treści czy czasu powstania, na przykład Księgi Prawa, listy św. Pawła, księgi historyczne czy księgi proroków większych. Pisali je różni autorzy natchnieni, których zadaniem było przekazać coś w rodzaju listu od Boga. Opowiedzieć o Nim i Jego przymierzu za pomocą słów i obrazów, zrozumiałych dla ludzi przede wszystkim w czasach, kiedy zapisano dane słowa. Kolejny etap to poznanie poszczególnych ksiąg w zarysie. Krótkie rozdziały mają jednakową budowę. Po opisie księgi, jej treści i celu powstania umieszczono często zadawane pytania i krótkie odpowiedzi na nie. W zarysie to zwrócenie uwagi na ważne wątki poruszane w danej księdze biblijnej, ze wskazaniem (podane wersy), gdzie je można znaleźć. Kolejny element opisu danej księgi to najważniejsze wydarzenia w niej opisane. Często znajdziemy w tej części mapki lub schematey. W końcu – w kolorowej ramce – mamy bliższe przyjrzenie się jakiemuś ważnemu elementowi przesłania danej księgi na przykład przymierzu w Księdze Rodzaju czy Babilonii w Księdze Habakuka. Następny stały punkt opisu to ramka zatytułowana Zwróć uwagę na oraz Pytania do studiowania.
W świecie Biblii to przemyślany, uporządkowany przewodnik po Starym i Nowym Testamencie. Zbiór wielu faktów, krótkich wyjaśnień, pomocniczych mapek, diagramów, zdjęć. To pomoc w odkrywaniu tajemnic Biblii i sensu zawartego w niej przesłania. Pokazuje tło historyczne i myśl przewodnią każdej księgi bez nadmiernego wnikania w szczegóły. Na końcu książki umieszczono spis ważnych pojęć biblijnych, spis obietnic biblijnych oraz pięćdziesiąt bardzo ważnych cytatów (ze wskazaniem miejsc, gdzie o nich mowa). W publikacji znajdziemy również krótkie kto jest kim w Biblii. Indeks pozwala szybko odszukać fragmenty związane z postaciami, pojęciami, wydarzeniami.
Poradnik W świecie Biblii ma wygodny, poręczny format i twardą oprawę. Mimo umiarkowanej grubości, trochę waży ze względu na kredowy papier. Jest dobrze przystosowany do intensywnego korzystania. Może być przydatny zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych osób, studiujących Biblię czy to w grupie, czy indywidualnie. Język książki jest prosty, jasny, pozbawiony trudnych pojęć. Układ graficzny – przejrzysty, ułatwiający szybkie odszukanie i przyswajanie treści. To znakomita pomoc w poruszaniu się w złożonym świecie Biblii. W świecie, w którym opisano tak wiele w tak różnorodny i nie zawsze prosty sposób – zwłaszcza dla czytelników współczesnych. Książka wiele wyjaśnia, ale i spełnia rolę zachęty do bliższego zapoznania się z poszczególnymi biblijnymi księgami.