Recenzja książki: Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny

Recenzuje: Danuta Awolusi

Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, wszyscy stanęliśmy na baczność. Najpierw był wielki szok, potem – zryw do niesienia pomocy. Wszyscy śledziliśmy doniesienia w mediach, byliśmy na bieżąco – czy tego chcieliśmy, czy nie. Dzisiaj sytuacja jest już inna. O wojnie mówi się mniej, wzniosłe emocje opadły. Nie zapominamy, ale też – jako społeczeństwo – przestaliśmy już czuć aż tak mocno. I właśnie teraz na rynku pojawia się książka Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny (Wydawnictwo Bukowy Las). Serhyj Siniuk i Krzysztof Petek pokazują opowieści ludzi z pierwszych dni agresji. Od zaplecza.

Wojna to nie tylko bombardowania, pociski, wybuchy. To przede wszystkim zwyczajni ludzie, którzy pewnego dnia budzą się w nadzwyczajnych okolicznościach. Ukraińcy przygotowywali się do wojny bardzo długo. Właściwie latami wiedzieli, że to nastąpi. A ostatnie miesiące upływały mieszkańcom miast i miasteczek na gromadzeniu zapasów.

Kiedy w grudniu 2021 w prasie zachodniej pojawiły się pierwsze ostrzeżenia i pierwsze ironicznie uspokajające komentarze naszych władz, większość wołyńskich gospodyń miała już zapasy konserw, zapałek i soli na co najmniej rok sytuacji nadzwyczajnej.

Wszyscy – teoretycznie – byli gotowi, nic jednak nie może przygotować na wybuch wojny. To zawsze wielki szok, lęk, strach o życie swoich i bliskich. Gdy Rosjanie zaatakowali, w ukraińskich domach rozbrzmiał alarm. Gdzieniegdzie było słychać wybuchy. Wszystko się zmieniło.

24 lutego

Przy bankomatach kolejki.

Przy stacjach benzynowych kolejki.

Słychać wybuchy.

Na wyjeździe z Kijowa w kierunku zachodnim są korki (…)

Paniki nie ma.

To słowa Oleny Zacharczenko, która pisemnie relacjonuje kolejne dni. A opowiada o rzeczach codziennych: o tym, jak reaguje społeczeństwo. Co ludzie piszą w mediach społecznościowych, jak wyglądają zwyczajne dni w czasach brutalnej wojny.

Książka Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny chwyta za gardło, bo tak łatwo wczuć się w sytuację tych ludzi. Ludzi takich jak my, którzy budzą się we własnych łóżkach, by chwilę później zabrać dzieci pod pachę i uciekać.

W tej książce to, co uderza najmocniej, to najprostsze komunikaty.

24 lutego, godzina 8.18

UWAGA! UWAGA! UWAGA!

Drodzy Rodacy, w związku z atakiem na Ukrainę na terytorium państwa wprowadzono stan wojenny.

1 marca, godzina 8.41

Prosimy o opłatę rachunków za media w terminie i w pełnej wysokości! (…) Od terminowego regulowania płatności zależy stabilność funkcjonowania wszystkich społecznie ważnych obiektów w tym bardzo trudnym dla Ukrainy czasie.

Nagle stajemy „po drugiej stronie". Czytamy o tym, jak do kraju dociera pomoc humanitarna, organizowana także przez Polaków. Czytamy o tych, którzy muszą wyjechać i o tych, którzy pozostają. W niektórych regionach życie toczy się dalej. Trzeba gotować, karmić zwierzęta, sprzątać.

A wojna toczy się codziennie. Tuż obok.

Serhyj Siniuk i Krzysztof Petek oddają w nasze ręce mocną, ważną, potrzebną książkę. Reportaż, który ma w sobie duszę. Który jest świadectwem, głosem, ale też szansą, by zrozumieć wszystko jeszcze lepiej. Jestem wdzięczna, że ta publikacja ukazuje się właśnie teraz – gdy nie możemy zapomnieć.

Tagi: Biografie i literatura faktu

Kup książkę Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny
Książka
Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny
Serhyj Syniuk Krzysztof Petek
Inne książki autora
Mroczny labirynt
Krzysztof Petek0
Okładka ksiązki - Mroczny labirynt

Opis: ,,Masz coś, Młodzik? - spytał barczysty mężczyzna stojący bliżej wyjścia. Jajco, czając się w prostokątnej wieży bramnej, widział tylko zarys jego...

Całe złoto El Dorado
Krzysztof Petek0
Okładka ksiązki - Całe złoto El Dorado

Jacek Paluchiewicz na tropie przygody. Nowe wcielenie Tomka Wilmowskiego! Legendarne El Dorado od czasów konkwisty chronione jest przez inkaskie tajne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy