Recenzja książki: Tylko bez całowania! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Przedszkole to bardzo przyjemne miejsce. Można tam miło spędzić czas i wiele się nauczyć. Nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazała się interesująca publikacja poświęcona uczuciom – niezwykle ważnym sprawom dotyczącym dzieci (i dorosłych). W książeczce Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami Grzegorz Kasdepke zaprasza do przedszkola.

W progu przedszkolnej sali pojawiła się pani Miłka. Początkowo została uznana za przedszkolaka… nieco wyrośniętego (a ta jej grzywka… od razu się spodobała nawet chłopakom). Przyprowadziła ze sobą najprawdziwszego teatralnego pajacyka. Wprawdzie co niedzielę pajacyk występował w teatrze dla dzieci, ale w pozostałe dni zgodził się pomagać pani Miłce. No i dobrze, bo nadmiar przedszkolnych problemów łatwiej jest znieść, gdy ma się przy sobie przyjaciela. Od progu pani Miłce dali się poznać małoletni panowie – rezolutny Bodzio, Grześ i czujny Rafałek, a także dorównujące chłopakom (i wyjątkowo rozgadane) dziewczynki: Zosia oraz Rozalka.

Każdy z rozdziałów poświęcony został innej emocji: tęsknota, wstyd, zazdrość, gniew, wstręt, nuta, poczucie krzywdy oraz radość to uczucia, z którymi w różnych chwilach życia zmaga się człowiek. Bezpośrednio związane z przedszkolną (i nie tylko) codziennością krótkie opowiadania stały się podstawą do opisania dziecięcych zachowań. Dzięki lekturze czytelnik pozna trudną do stłumienia tęsknotę za rodzicami, jaką dzieci odczuwają na początku swej przygody z przedszkolem. Zrozumie, dlaczego pani Miłka wstydziła się, jadąc autobusem. Dostrzeże, jak bardzo różne mogą być powody zazdrości (i to zupełnie niepotrzebnie). Pozna sposoby rozładowania gniewu oraz radzenia sobie z nudą. Skupi się na własnym sposobie odżywiania (przecież nie każdy musi odczuwać wstręt na widok rozgotowanego, ciągnącego się pora). Odczuje współczucie dla kogoś, kto został skrzywdzony. Wreszcie – weźmie udział w ogólnoprzedszkolnym ataku wesołości, śmiejąc się wraz z innymi dziećmi. Każdy rozdział kończy krótki opis emocji, który – uzupełniony o rady dla dzieci i dorosłych – może zostać wykorzystany w pracy pedagogicznej.

Publikacja Wydawnictwa Nasza Księgarnia bawi i uczy. Zabawny język przekazu oraz wzbogacające interesującą treść kolorowe ilustracje autorstwa Pauliny Daniluk, sprawiają, że bardziej zrozumiałe staną się zaproponowane w lekturze sposoby rozwiązywania dziecięcych (i nie tylko) problemów. Twarda okładka oraz duży format książeczki to jej dodatkowe atuty. Wszystko to sprawia, że publikacja Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami spotka się z aprobatą nauczycieli przedszkola i młodszych klas szkoły podstawowej oraz rodziców, do zadań których należy przygotowanie dzieci do odpowiedzialnego życia.

Tagi: bóg

Kup książkę Tylko bez całowania! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tylko bez całowania! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami
Inne książki autora
Mity dla dzieci. 20 najpopularniejszych mitów greckich
Grzegorz Kasdepke0
Okładka ksiązki - Mity dla dzieci. 20 najpopularniejszych mitów greckich

Mity dla dzieci Grzegorza Kasdepke to lektura wprowadzająca najmłodszych czytelników w świat starożytnej Grecji, rozwijająca wyobraźnię dziecka...

Bezu-bezu i spółka
Grzegorz Kasdepke0
Okładka ksiązki - Bezu-bezu i spółka

Zbiór prześmiesznych opowiadań Grzegorza Kasdepke, w których wspomina swoje pierwsze lata w szkole podstawowej. Ta książka aż kipi od absurdalnych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy