Recenzja książki: Szkoła Harcerza

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Istniejąca od 1990 roku Oficyna Wydawnicza Impuls ma w swojej ofercie publikacje z zakresu szeroko pojętej pedagogiki, edukacji, logopedii, resocjalizacji, psychologii, socjologii oraz gerontologii. Obecnie realizowanym przez nią zadaniem jest seria wydawnicza Przywrócić pamięć, będąca – jak twierdzi sam właściciel Impulsu, dyrektor i harcmistrz Wojciech Śliwerski – powrotem do materiałów źródłowych, do publikacji tych instruktorów, którzy wpłynęli na zainicjowanie i rozwój skautingu na ziemiach polskich, będąc pod zaborami a następnie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości tworzyli kształt organizacyjny i programowy ruchu harcerskiego. Oddana do rąk czytelników niecodzienna publikacja powstała w oparciu o dzieła generała Baden-Powella (założyciel skautingu) oraz polską literaturę harcerską i jest reprintem wydania z 1921 roku.


Autor Szkoły harcerza, Stanisław Sedlaczek, to pedagog, instruktor i działacz harcerski, harcmistrz Rzeczypospolitej, Naczelnik Harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego (w zamieszczonej na końcu książki nocie biograficznej wyliczono czternaście piastowanych przez niego funkcji). Owa kalkulacja przemawia tylko na jego korzyść, bowiem teoria w połączeniu z praktyką świadczy o doskonałej znajomości tematu. Szkoła harcerza stanowi zatem istne kompendium wiedzy, zebranej w dwóch częściach. Na pierwszą składa się obszerny wstęp (ogólne wskazówki związane z organizowaniem i prowadzeniem działalności harcerskiej) oraz siedemnaście gawęd Baden-Powella i polskich harcerzy. Wśród nich znalazły się następujące zagadnienia: początki ruchu skautowego, prawo (szczegółowo omówiono dziesięć jego punktów) i przyrzeczenie harcerskie, a także reguły życia skauta czyli zdrowie, spostrzegawczość, postępowanie w terenie (praktyki tropicielskie, wykorzystanie terenu). Część drugą stanowią wplecione w treść zasadniczą elementy praktyczne: pieśni, gry, ćwiczenia (pokojowe, ruchowe, harcowe), zajęcia podczas wycieczek oraz tematy do dyskusji.


Publikacja Oficyny Impuls jest doskonałym obrazem pedagogiki dawnych lat. Zainteresują czytelników nie tylko same gawędy obozowe ale również osobiste pomysły i uwagi Stanisława Sedlaczka. Tekst lity został wzbogacony rysunkami i tabelkami, a użyte w nim słownictwo, typowe dla początków ubiegłego stulecia, nie przeszkadza w odbiorze. Każdy rozdział Szkoły harcerza opatrzono refleksjami myślicieli starożytnych, ważnych osobistości związanych ze skautingiem oraz fragmentami prawa harcerskiego. Nie brakuje również odnośników źródłowych. Twarda okładka i niewielki format ułatwiają korzystanie z lektury. Z radością sięgną po nią współczesne kadry harcerskie oraz pasjonaci tego zagadnienia, dla których wartość harcerskiej służby oraz niezłomnej postawy instruktorskiej jest wzorem do naśladowania.

Kup książkę Szkoła Harcerza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Szkoła Harcerza
Książka
Szkoła Harcerza
Sedlaczek Stanisław
Reklamy